Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έφτασε στις δύο νίκες στο φετινό πρωτάθλημα της Volley league

Νίκησε (3-0) εύκολα τον Πήγασο Πολίχνης ο Φοίνικας Σύρου ONEX

Ο Φοίνικας Σύρου επέστρεψε στις νίκες καθώς το Σάββατο το βράδυ επικράτησε του Πήγασου Πολίχνης με 3-0 σετ. Οι γηπεδούχοι, αν και έπαιξαν με δύο βασικές απουσίες, δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη, παρά του ότι ο Πήγασος έκανε φιλότιμες προσπάθειες να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Στο παιχνίδι δεν έπαιξε, για δεύτερο ματς, ο πασαδόρος Ιερεζουέλο, αλλά και ο Έλληνας Κεντρικός Τζούριτς. Ο Γαλιώτος από την πλευρά του, που έχει κληθεί να καλύψει το κενό του Ιερεζουέλο, τα πηγαίνει πάρα πολύ καλά και μοιράζει άψογα το παιχνίδι των Συριανών.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε με ένα 4-1 θέλοντας να επιβάλει ρυθμό και παίζοντας κυρίως πρώτο χρόνο, ενώ ο Πήγασος είχε αρκετά χαμένα σερβίς στο ξεκίνημα αυτό. Η διαφορά μειώθηκε στους δύο πόντους ωστόσο ο Φοίνικας ήταν σε ρόλο οδηγού μέχρι τα μισά του σετ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο στο 11-10 με τον Μπαρέτο, ο Κλίνκενμπεργκ στη συνέχεια με δύο πόντους έκανε το 14-12 για τον Φοίνικα, ενώ στο 15-15 ο Πήγασος ισοφάρισε με μπλοκ του Αρμενάκη. Ο Φοίνικας έμεινε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ στο 15-16 και παρ' ότι η διαφορά παρέμεινε στον πόντο μέχρι το 20-20, οι επιθέσεις από Κλίνκεμπεργκ και Μιχάλοβιτς έφεραν την κατάκτηση του σετ με 25-21.

Αντίστοιχη εικόνα και στο δεύτερο σετ, στο οποίο ο Φοίνικας μπήκε πιο αποφασισμένος και ουσιαστικός στα τελειώματά του, κυρίως με τον Φρομ από την pipe στους πρώτους πόντους του σετ. Έτσι έγινε το 8-6, ενώ το μοίρασμα του Γαλιώτου σε όλες τις θέσεις έδωσε πολυφωνία στην επίθεση του Φοίνικα, που δεν δυσκολεύτηκε να αυξήσει τη διαφορά μέχρι και το 18-11. Για τους φιλοξενούμενους ο αρχηγός, Αργύρης Μαυροβουνιώτης ήταν αυτός που επωμίστηκε το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση, η ανωτερότητα του Φοίνικα σε όλα τα επίπεδα ωστόσο δεν άφησε πολλά περιθώρια και έτσι με δύο μπλοκ από Γαλιώτο και Χαραλαμπίδη, έγινε το 25-18.

Ο Πήγασος μπήκε στο τρίτο σετ για την ύστατη προσπάθεια να μειώσει στο σκορ, η πίεση αυτή όμως οδήγησε σε πολλά λάθη και νεύρα την ομάδα της Πολίχνης, η οποία μεν προηγήθηκε 5-6 με τον Κανέλλο, η ισοφάριση όμως ήρθε άμεσα στο 6-6. Από το 10-10 ο Φοίνικας πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ προκαλώντας προβλήματα στη λειτουργία του Πήγασου. Η διαφορά ήταν διαρκώς αυξανόμενη και έτσι ήρθε άνετα το 25-20.

1ο σετ

Ο Φρομ ήρθε από πίσω και τελείωσε με ωραίο τρόπο την επίθεση ανοίγοντας το σκορ κάνοντας το 1-0 για τους Συριανούς. Ο Βέλγος των Συριανών, με διαγώνια επίθεση, έκανε το 3-1. Δεν κατάφερε να περάσει τη μπάλα ο Μαυροβουνιώτης καθώς σταμάτησε πάνω στο φιλέ 4-1. Παράβαση από τους φιλοξενούμενους έπειτα από την πιο εντυπωσιακή φάση και διαδοχικές άμυνες και το σκορ έγινε 11-9. Ο Μπαρέτο, με διπλή προσπάθεια, μείωσε σε 11-10. Ο Κλίνκεμπεργκ, με ωραία επίθεση πίσω από τα τρία μέτρα, έκανε το 13-11. Στο φιλέ το σέρβις του Φρομ 13-12. Ο Κανέλλος κάνει ότι θέλει πάνω στο φιλέ και με διαδοχικούς πρώτους χρόνους κρατά τον Πήγασο σε απόσταση βολής 14-13. Ο Γαλιώτος έκανε το 15-13. Ο Αρμανάκης σταμάτησε τον Μιχάλοβιτς και έφερε το σκορ στα ίσα 15-15. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 15-16 έπειτα από την κόντρα επίθεση του Μαυροβουνιώτη. Ο Κλίνκεμπεργκ με άσσο έκανε το 17-16 για τους Συριανούς και ο κ. Θεοδώρου κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ. Άσσος από το πολύ καλό σέρβις τους Μιχάλοβιτς 20-18. Άστοχη η προσπάθεια επίθεσης από τον Μιχάλοβιτς 20-20 και ο κ. Καζάζης κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ. Το διπλό μπλοκ του Φοίνικα σταμάτησε τον Μπαρέτο και έφερε τη διαφορά ξανά στο +2, 22-20 και ο κ. Θεοδώρου κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Μιχάλοβιτς στην μεγάλη διαγώνιο το 24-21. Παράβαση τριών μέτρων από τους φιλοξενούμενους 25-21 και οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στα σετ.

2ο σετ

Ο Παπαλεξίου, με επίθεση πρώτου χρόνου, έκανε το 4-2. Ο Χαραλαμπίδης έκανε το 5-3 και κρατά σταθερά τον Φοίνικα μπροστά. Ο Φρομ, με επίθεση στη μικρή διαγώνιο, έκανε το 6-4. Ο Μπαρέτο, με ωραίο τρόπο, μείωσε σε 6-5. Οι Συριανοί έχουν πατήσει γκάζι, έχουν ανεβάσει τη διαφορά στο 13-8 και στη συνέχεια ο Μιχάλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 14-9. Με τη διαφορά στο +7 για τους Συριανούς ο κ. Θεοδώρου κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε τους παίκτες του να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες του σετ. Ο Σακόγλου μείωσε σε 18-12. Με υπέρβαση χρεώθηκε ο Μιχάλοβιτς 19-13. Ο Κλίκεμπεργκ πήρε τον πόντο κι έφερε τη διαφορά και πάλι στο +6 (20-14). Ο Φρομ έκανε το 21-16. Ο Μήλης νίκησε τον Μανωλάκη κι έκανε το 21-17 για τους φιλοξενούμενους. Ο Μιχάλοβιτς με επίθεση στην ευθεία πήρε το μπλοκ άουτ για το 22-17. Ο Γαλιώτος με μπλοκ έκανε το 24-18. Ο Χαραλαμπίδης σταμάτησε στο φιλέ τον Μπαρέτο κι έκανε το 25-18, δίνοντας ταυτόχρονα το σετ στην ομάδα του, κάνοντας το 2-0.

3ο σετ

Ο Αρμενάκης, μετά από τρεις προσπάθειες, ισοφάρισε σε 1-1 στο τρίτο σετ. Ο Κανέλος, με δεύτερο συνεχόμενο μπλοκ, έκανε το 4-5 για τους φιλοξενούμενους. Ο Μιχάλοβιτς ισοφάρισε σε 5-5. Ο Μαυροβουνιώτης είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο τρίτο σετ κάνοντας το 5-7, με νέο μπλοκ. Ο Χαραλαμπίδης με πρώτο χρόνο ισοφάρισε σε 8-8. Ο Μήλης, μετά από συνεχείς προσπάθειες, έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου κι έκανε το 9-8. Άμεση απάντηση από τον Μήλη 9-9. Άστοχη η επίθεση του Μπαρέτο κι έκανε το 11-9 για τους Συριανούς. Παράβαση από τον πασαδόρο του Πήγασου το σκορ έγινε 13-10 και ο κ. Θεοδώρου κάλεσε τάιμ άουτ. Ωραίο πλασέ από τον Μιχάλοβιτς για το 15-13. Άσσος από τον Μιχάλοβιτς το 16-13 και στο +3 ο Φοίνικας Σύρου ONEX. Με πλασέ ο Φρομ έκανε το 17-14. Ο Μήλης πήρε το μπλοκ άουτ για το 19-17. Ο Χαραλαμπίδης, με επίθεση πρώτου χρόνου, έκανε το 22-19. Ο Χαραλαμπίδης πήρε έναν δύσκολο πόντο 23-20. Ο Γαλιώτος πήρε έναν έξυπνο πόντο 24-20. Άστοχος ο Μπαρέτο 25-20 και οι Συριανοί πήραν τη νίκη με 3-0 επί του Πήγασου Πολίχνης.

Φοίνικας Σύρου ONEX – Πήγασος Πολίχνης 3-0

Τα σετ:  25-21, 25-18, 25-20 σε 89΄

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Βρούτσης, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.