Η ομάδα του Παναγιώτη Χριστοφιλέα έκλεισε με νίκη τις εντός έδρας υποχρεώσεις της, επικρατώντας με 4-0 του Παμβουπρασιακού

Μία Ελλάς Σύρου… όνειρο

Η Ελλάς Σύρου έκλεισε με νίκη τις εντός έδρας υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, καθώς στο πλαίσιο της 33ης και προτελευταίας αγωνιστικής, επικράτησε με 4-0 του Παμβουπρασιακού.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε το πρωί της Πέμπτης, καθώς την τελευταία στιγμή άλλαξε ο ορισμός του και μετατέθηκε κατά μία ημέρα.

Όπως ήταν φυσικό, στο γήπεδο της Ερμούπολης – ΕΠΣ Κυκλάδων βρέθηκαν ελάχιστοι φίλοι της ομάδας, καθώς τόσο η ημέρα, όσο και η ώρα ήταν… ακατάλληλη. Άπαντες ήταν στην εργασία τους και δυστυχώς οι παίκτες δεν γνώρισαν την αποθέωση που τους άξιζε.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, η Ελλάς Σύρου ήταν ανώτερη και από την αρχή είχε επιβάλει τον ρυθμό της. Δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε μία ακόμη νίκη και ταυτόχρονα ο κ. Χριστοφιλέας έδωσε και πάλι χρόνο συμμετοχή σε νεαρούς ποδοσφαιριστές. Μάλιστα, ένας εξ αυτών σημείωσε και γκολ, καθώς ο Μεντρί διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Από εκεί και πέρα, στο παιχνίδι πήρε μέρος και ο Κυριακός Μανουδάκης, ο οποίος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 68’ και χειροκροτήθηκε από όλους όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο. Η διοίκηση από την πλευρά της τον τίμησε με πλακέτα, η οποία δόθηκε στον αθλητή για την γενική προσφορά του στο ποδόσφαιρο της Σύρου, αλλά και των Κυκλάδων.

Η Ελλάς Σύρου θα ταξιδέψει την Κυριακή για το τελευταίο ματς της χρονιάς στην Ελευσίνα όπου και θα φιλοξενηθεί από τον Πανελευσηνιακό.

Οι καλύτερες στιγμές και τα γκολ της αναμέτρησης

18’ ο Περικλής Μηνάς είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι, καθώς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσεκούρα.

45’ ο Μούντριχας μετά την ωραία σέντρα του Ζαφείρη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παμβουπρασιακού και έκανε το 1-0. Με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

49’ κοντά στην ισοφάριση οι φιλοξενούμενοι, ο Μουλαράς ενστικτωδώς απέκρουσε την καρφωτή κεφαλιά του Κούστα.

53’ ο Μελισσόπουλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο βοηθός είχε σηκώσει το σημαιάκι του και ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

55’ ο Κασσάπης με ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Τσεκούρα κι έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

59’ ο Μελισσόπουλος με ψύχραιμο πλασέ έπειτα την πάσα – ασίστ του Ζαφείρη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσεκούρα κι έκανε το 3-0 για την ομάδα του Παναγιώτη Χριστοφιλέα.

61’ την τελευταία στιγμή ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή του τέρματός του, στο σουτ που επιχείρησε ο Ρούσσος.

68’ νέα ευκαιρία για την Ελλάς Σύρου με τον Παράβαλο να μπαίνει στην περιοχή και με σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Δαμιανό (είχε περάσει λίγο πριν στο παιχνίδι).

70’ ο Μανουδάκης με την είσοδο του στο παιχνίδι είχε ένα εντυπωσιακό εναέριο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Δαμιανού.

73’ ο Δημήτρης Ρούσσος μετά από ατομική ενέργεια βρέθηκε σε θέση για γκολ, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε πάνω στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

78’ ο Διαμανός με υπερένταση είχε… όχι στο σουτ από πλεονεκτική θέση του Μελισσόπουλου.

81’ άουτ πέρασε το σουτ του Παράβαλου μέσα από την μεγάλη περιοχή.

92’ ο Ροσμέο Μεντρί με ωραίο πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δαμιανού και διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την Ελλάς Σύρου.

Ελλάς Σύρου – Παμβουπρασιακός 4-0

Ελλάς Σύρου (Χριστοφιλέας): Μουλαράς (61’ Ρηγούτσος), Ζαφείρης, Παράβαλος, Μπόσιο (68’ Κουκουλας), Συριανός, Μπακατσέλος, Πρεβεζιάνος, Μηνάς (55’ Μεντρί), Κασάπης (55’ Ρούσσος), Μούντριχας (68’ Μανουδάκης), Μελισσόπουλος

ΠΑΟ Βάρδας (Λαμπρόπουλος): Τσεκούρας (65’ Δαμιανός),  Παπασπυλιόπουλος, Τσεκούρας,  Διονυσόπουλος,  Θεοφάνης, Λιόσης (61’ Κοντονίσης), Κούστα,  Γεωργακόπουλος,  Κάρδαρης,  Δηλαβέρης,  Σπανός.