Πρώτη νίκη για τις γυναίκες του Πανναξιακού

• Πέμπτη, 12 Δεκεμβρίου, 2019 - 06:23
  • /   Eνημέρωση: 12 Δεκ. 2019 - 20:00

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα γυναικών σημείωσε ο Πανναξιακός, μετά την επικράτησή του με 52-36 επί του ΑΠΑΣ «ΤΑ Φανάρια». Το παιχνίδι είχε δύο… πρόσωπα καθώς στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες έδειαχναν να πατούν καλύτερα και να είναι μπροστά στο σκορ, ενώ τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερος, όταν οι γυναίκες του Πανναξιακού… πάτησαν γκάζι και αντέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά κι έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ καλό, αφού και οι δύο ομάδες έπαιξαν και πρόσφεραν θέαμα στους φίλους του αθλήματος που βρέθηκαν στο ΔΑΚ Νάξου, για να παρακολουθήσουν από κοντά την αναμέτρηση.

Οι αθλήτριες του κ. Ονάσογλου μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με 8-10. Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε, με τις φιλοξενούμενες να ανεβάζου τη διαφορά στο +4 (19-23) και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας καλύτερη εικόνα. Τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Πανναξιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με επίθεση διαρκείας όχι μόνο ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση, αλλά κατάφερε να πα΄ρει και διαφορά οκτώ (8) πόντων (31-23). Οι τυπικά γηπεδούχες διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης κι έφτασαν στη νίκη και την εξασφάλιση του ροζ φύλλου αγώνα μετά το 52-36.

Πανναξιακός – ΑΠΑΣ «ΤΑ Φανάρια» 52-36

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σελλήνας, Σαμοθράκης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-10, 19-23 (ημίχρονο), 31-23, 52-36

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Παν. Χατζηαυγουστίδης): Φάρκωνα 21 (2), Κρητικού, Βάβουλα Κ. 7 (1), Καπαρέλη 10, Ηλιάκη 7, Βάβουλα Αικ. 5 (1), Καλλέρη, Φαλαγκάρα, Γιαμούρη, Δέτση 2, Αγγελή, Ανεβλαβή.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Μαρ. Ονάσογλου): Χουζούρη Κ. 11 (3), Φαρκώνα, Γιαννακοπούλου, Τριανταφύλλου 1, Μυλωνά 6, Κορρέ, Μελανίτη, Μαράκη, Χουζούρη Σ., Μαθιάσου 11 (3), Ζευγώλη, Κρητικού 7.