Κρατούν την καλή απόδοση τα κορίτσια του Α.Ο. Άνδρου

• Τετάρτη, 20 Σεπτεμβρίου, 2023 - 06:20
  • /   Eνημέρωση: 20 Σεπ. 2023 - 18:00

Με τις καλές εντυπώσεις έμειναν οι νεάνδιες του Α.Ο. Άνδρου, στο παιχνίδι με την Α.Ε. Καλύμνου. Οι αθλήτριες της ομάδας της Άνδρου έπαιξαν στο τουρνουά Rising Star της ΕΟΚ, όμως δεν κατάφεραν να προκριθούν, καθώς ηττήθηκαν με 55-47.

Οι αθλήτριες του Κυριάκου Μουστάκα, αν και πάλεψαν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν κατάφεραν στο τέλος να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και έτσι γνώρισαν την ήττα.

Μάλιστα, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, αφού η ομάδα της Άνδρου αν και βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-14, στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ με 28-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο το συγκρότημα του Γιώργου Μαύρου μπήκε αποφασισμένη να πιέσει ώστε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ. Όσο ο χρόνο περνούσε, τόσο ανέβαζαν την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 27-14, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και να εξασφαλίζουν την πρόκριση για την επόμενη φάση του τουρνουά.

Α.Ε. Καλύμνου – Α.Ο. Άνδρου 55-47

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατσέλη- Παπαχρυσανθόπουλος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 28-33 (ημίχρονο), 45-40, 55-47

ΕΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Γ. Μαύρος): Τυρίκου, Μαμουζέλου 2, Μαστρονικόλα, Μαύρου Σ. 28, Μαγκούλια 3, Μαύρου Μ. 10, Σδρέγα 12, Ασπιώτη.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Λεμπέση Π. 3, Πέτσα 6, Λεμπέση Κ. 2, Φουντά 7, Αντώνογλου 3, Μωράκη 4, Νασοπούλου 2, Σπυροπούλου 5 (1), Μπάρου 4, Λανέ 11 (1), Εσάι.