Η ομάδα της Ορεινής Νάξου επικράτησε με 70-75 του Αιόλου Αγυιάς για το κύπελλο Ελλάδας

Νίκη – πρόκριση για τον ΑΠΑΣ Τα Φανάρια

• Παρασκευή, 22 Σεπτεμβρίου, 2023 - 06:10
  • /   Eνημέρωση: 22 Σεπ. 2023 - 17:00

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια, μετά την εκτός έδρας νίκη του με 70-75 επί του Αίολου Αγυιάς. Το συγκρότημα από την ορεινή Νάξο, αν και για μεγάλο χρονικό διάστημα έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, στο τέλος χρειάστηκε και λίγη… τύχη για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Αρχικά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έλεγξαν γρήγορα τον ρυθμό. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο ο ΑΠΑΣ κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με +11 (18-29) και με το σκορ αυτό να κλείσει η πρώτη περίοδο.  Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι από τα μέσα της δεύτερης περιόδου ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμη και στους δύο πόντους (36-38). Το παιχνίδι έδειξε να παίρνει μία άλλη τροπή και τα πάντα να είναι ανοικτά. Το συγκρότημα της Ορεινής Νάξου στο τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε τους διαδρόμους που οδηγούσαν κάτω από τη ρακέτα του, πιέζοντας στο μισό γήπεδο. Έκλεψε μπάλες και δυσκόλεψε την κυκλοφορία του Αιόλου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να οι γηπεδούχοι να κάνουν αρκετά λάθη και ο ΑΠΑΣ να βρει εύκολους πόντους στην επίθεση. Στο τέλος της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι είχαν εξασφαλίσει και πάλι διψήφια διαφορά πόντων (47-58) και πήγαν στους πάγκους με καλή ψυχολογία.

Το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε μία άγρια ομορφιά, καθώς ο Αίολος Αγυιάς πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προσπεράσουν ακόμη και με έναν πόντο 68-67 και να βάλουν δύσκολα τον ΑΠΑΣ.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε καλή ημέρα τους Χαρούνι, Παρασκευόπουλο και Γκαβασιάση και εν τέλει να κλειδώνουν τη νίκη για λογαριασμό του ΑΠΑΣ Τα Φανάρια με 70-75.

Αίολος – ΑΠΑΣ Νάξου 70-75

Τα Δεκάλεπτα: 18-29, 36-38, 47-58, 70-75

Αίολος (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 8, Βαλάης, Αλαφόδημος, Νιφόρας 9 (1), Θανόπουλος 19 (3), Παπαφωτίου 22 (5), Φραντζής 7 (1), Στόλλας, Παπανδρεόπουλος 4, Χριστόπουλος 1.

ΑΠΑΣ Νάξου (Ρουμελιώτης): Τσρνιτς 15 (3), Στεργίου, Λάκοβ, 10 (2) Βουτυρόπουλος, Γκαβασιάδης 8, Παρασκευόπουλος 12 (2), Στάθης 8, Φιλοξενιδης 5, Γκιγκαουρι, Χαρούνι 13 (1), Κρανιάς 4.