Το συγκρότημα από την Ορεινή Νάξο επικράτησε με 73-92 του Βίκου στα Γιάννενα

Εύκολα στην επόμενη φάση ο ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια”

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” μετά την εκτός έδρας νίκη του με 73-92 επί του Βίκου. Η ομάδα της ορεινής Νάξου ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα. Από την πλευρά της, η ομάδα του κ. Τσουκανέλη, αν και προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά και να φτάσει στη νίκη.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν… ντέρμπι με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα. Στην επανάληψη η πλάστιγγα έγειρε προς το μέρος της ομάδας από την ορεινή Νάξο και η νίκη ήρθε στο τέλος σχετικά εύκολα.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, η νεανική ομάδα του Βίκου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Ναξιώτες. Με πίεση σε όλο το γήπεδο και καλή κυκλοφορία της μπάλας έδωσε στους γηπεδούχους τη διαφορά των 14 πόντων (25-11), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να ανεβάζουν στροφές με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, όπου και διαπίστωσαν πως για να κερδίσουν θα πρέπει να… ιδρώσουν. Ένα μοναδικό σερί 14-30 στο δεύτερο δεκάλεπτο τους έδωσε το προβάδισμα με 2 πόντους και με το 39-41, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα παιχνίδι με διαφορετική εικόνα, καθώς εκεί η ομάδα της ορεινής Νάξου έλεγξε πλήρως τον ρυθμό και έκανε ότι ήθελε εντός αγωνιστικού χώρου.

Η ομάδα του κ. Ρουμελιώτη με πατημένο το… γκάζι στην τρίτη περίοδο έλεγξε το παιχνίδι και έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά είκοσι πόντων. Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε τελειώσει, καθώς οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην μπορούν να αντιδράσουν και να επιστρέψουν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης. Τα τελευταία διαδικαστικά δέκα λεπτά έκλεισαν χωρίς να αλλάξει κάτι και το τελικό 73-92 να έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στον ΑΠΑΣ Νάξου.

Τέλος, στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος  η ομάδα της ορεινής Νάξου θα βρεθεί απέναντι στην Εστία Μεγαρίδας.

Βίκος – ΑΠΑΣ Νάξου «Τα Φανάρια» 73-92

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ευφραιμίδης-Χατζηχαρίσης-Χάνος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 39-41(ημίχρονο), 53-73, 73-92.

Βίκος (Τσουκανέλης): Ντόβας 12 (3), Μόρας, Βακουφτσής 5, Αναγνωστάκης 18 (3), Μαυρογιάννης 3, Τσιλούλης 15 (2), Αποστόλου 2, Βαράκας

ΑΠΑΣ Νάξου “ΤΑ Φανάρια” (Κων. Ρουμελιώτης): Τσρνιτς 21 (4), Νεόφυτος 12, Φιλοξενίδης 9 (1), Λάκοβ 14 (4), Χαρούνι 10 (2), Γκαβασιάδης 8, Παρασκευόπουλος, Στάθης 18 (2), Γκιγκαούρι, Βουτυρόπουλος