Εύκολο απόγευμα είχαν οι έφηβοι του Α.Ο. Πάρου

• Τετάρτη, 11 Οκτωβρίου, 2023 - 06:10
  • /   Eνημέρωση: 11 Οκτ. 2023 - 18:00

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Α.Ο. Πάρου επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι του νησιού με 72-42 του Μαρπησσαϊκού. Το παιχνίδι ήταν για το πρωτάθλημα των εφήβων και τον δεύτερο όμιλο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν δίκαια στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα των εφήβων. Οι τυπικά γηπεδούχοι (το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Μάρπησσας) μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγηθούν με 19 (24-5) πόντους διαφορά. Στη συνέχεια η ομάδα του κ. Καζακίδη μείωσε το σκορ, όμως ο Α.Ο. Πάρου πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με ένα σημαντικό προβάδισμα δέκα πόντων (35-25). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, καθώς οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό και διατηρούσαν τη διαφορά σε διψήφια μορφή. Το τελικό 72-42 ήρθε σχετικά εύκολα, αφού ο Α.Ο. Πάρου είχε περισσότερες επιθετικές λύσεις.

Α.Ο. Πάρου – Μαρπησσαϊκός 72-42

Διαιτητές: Κων. Παπαδημητρόπουλος, Κων. Μαλολλάρι.

Δεκάλεπτα: 24-5, 35-25 (ημίχρονο), 56-32, 72-42

ΑΟ Πάρου (Θοδ. Παλαιοχωρίτης): Σωφρονάς, Σιφναίος, Πατέλης, Λυμαράκης 11 (1), Στουγιάννου, Μαούνης 1, Ρούσσος, Σαρρής 14, Αραβαντινός 22, Παντελαίος 2, Βλάσι 20 (1), Σκιαδάς 2.

ΑΜΕΣ Μαρπησσαϊκός (Θοδ. Καζακίδης): Μαρούδας 13 (2), Τριαντάφυλλος 7 (1), Μυζεκάρι 14 (4), Μπιζάς Γ., Κλαμπατσέας, Ρούσσος, Κανάλες, Ρίνι 2, Τριβυζάς 1, Μπιλίρης, Μπιζάς Π. 2, Αθανασίου 3 (1).