Το συγκρότημα από την ορεινή Νάξου επικράτησε της Αναγέννησης Αρκαλοχωρίου με 59-74

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια»

• Πέμπτη, 19 Οκτωβρίου, 2023 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 19 Οκτ. 2023 - 18:00

Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια, καθώς επικράτησε με 59-74 της Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου.

Το συγκρότημα από την ορεινή Νάξο ήταν καλύτερο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε μία δίκαιη νίκη, η οποία το φέρνει στην κορυφή του ομίλου.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με διαφορά εννέα πόντων (11-20).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο κι ανάγκασαν την ομάδα του Αρκαλοχωρίου σε πολλά λάθη. Λάθη τα οποία τα εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Νάξου και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά με +18 (25-43).

Το παιχνίδι δεν άλλαξε μορφή και στο δεύτερο ημίχρονο, μιας και οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και διατηρούνταν με διψήφια διαφορά μπροστά στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, ο ΑΠΑΣ παρέμεινε μπροστά στο σκορ με δεκαπέντε πόντους διαφορά 44-59.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ουσιαστικά είχε διαδικαστικό χαρακτήρα μιας και οι γηπεδούχοι έδειξαν πως δεν μπορούν παρά την μεγάλη τους προσπάθεια να απειλήσουν την ομάδα της Νάξου.

Το τελικό 59-74 δείχνει την συνολική εικόνα της αναμέτρησης με τα Φανάρια να είναι καλύτερα σε όλες τις γραμμές και ταυτόχρονα να δείχνουν μία ομάδα, που μπορεί να συνεχίσει να κινείται ψηλά.

Αναγέννηση – Τα Φανάρια 59-74
Τα δεκάλεπτα: 11-20, 25-43, 44-59, 59-74
Διαιτητές: Σπυρόπουλος – Παπαδόπουλος – Κούλης.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Κουρέπης 24, Ραζής 8, Μαραγκάκης 2, Οικονομόπουλος 7, Σπυριδάκης 7 (1), Μητρόπαπας 1, Κριθινάκης 7, Κυριαζής 1, Καλογεράκης, Κουκιαδάκης 2, Λαμπράκης.
ΦΑΝΑΡΙΑ: Λάκοφ 17 (2), Χαρούνι 16 (1), Παρασκεύοπουλος 4 (1), Στάθης 9 (1), Τσρνιτς 12 (2), Γκαβασιάδης 12, Κρανιάς, Νεόφυτος 4, Φιλοξενίδης, Βουτυρόπουλος, Γκιγκαούρι, Στεργίου.

Τα φύλλα αγώνα

Έσπερος – Κηφισιά 79-66
Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-29, 56-44, 79-66.
Διαιτητές: Ουσταμπασίδης – Φραγκούλη – Κούλης Κ.
ΈΣΠΕΡΟΣ: Αβάρε 15 (5), Αδαμόπουλος 10, Λάζαρης 14, Μαράκης 7, Γκαγκαλούδης 9, Λιούνης, Δήμου 9 (1), Κολιός 7 (1), Ράγκος 5 (1), Αλέξης 1, Αγραφιώτης 2, Σπανάκης.
ΚΗΦΙΣΙΑ: Χατζηνικόλας 14 (1), Μανούσος 7, Στασινόπουλος 9, Καράμπελας 4, Μιχαλάκης 16 (1), Κούτουλας 6, Σκούρτης 9 (1), Μοίρας, Καπετανάκης, Χρυσάκης, Παπανικολάου, Σκορδάς 1.

Πρωτέας Β. – Παγκράτι 85-70
Τα δεκάλεπτα:  25-19, 46-26, 69-43, 85-70.
Διαιτητές: Χρηστίδης Ηλ. – Ναστούλης – Περδετζόγλου.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ: Παλαιοχωρίτης 15 (1), Καραμαλέγκος Η. 22 (2), Σταθόπουλος 12 (4), Κυριλής 13 (1), Καραμαλέγκος Ιωαν. 7 (2), Τσιούμπρης 9 (1), Αλμπίγιανιτς 5, Πεφάνης 2, Ελ Ντερίνι, Σφακιανάκης, Τουμαζάτος, Τζόλος.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ: Αγγέλου 2, Ντιπτσής 13 (1), Ζαρίφης 9, Γραμματίκας 5 (1), Ντιαλό 5 (1), Μπάρμπας 6, Καδράς 2, Εζέτζα, Κώτσος 12, Παπαγεωργίου 9 (2), Γρύλλης 4, Γιαννόπουλος 3 (1).

Αιγάλεω – ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 91-71
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-39, 65-61, 91-71.
Διαιτητές: Αναστασίου – Χρόνης – Ανδρεόπουλος.
ΑΙΓΑΛΕΩ: Ιορδανόγλου 6, Ζαραϊδώνης 17 (2), Κυρίτσης 36 (3), Τσορμπατζόγλου 2, Τζαϊδάς 8 Δουρουντούς 10, Ολύμπιος 3 (1), Νικολιδάκης 9, Μαυραντζώτου, Λιαράκος, Κολλίγρης, Σάμαρης.
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ: Αγγελόπουλος 18 (1), Μαλτέσιος 10, Δρίτσας 9 (1), Πρόφκα 16, Ματσίρας, Χατζής 5 (1), Κρητικός 4, Τζίμης 5 (1), Κωνταντινάκος, Καρακώστας 4, Βασιλάκης, Μάρτζος.