Νίκη με απίθανη ανατροπή για τον Α.Ο. Ερμούπολης

• Τετάρτη, 25 Οκτωβρίου, 2023 - 06:10
  • /   Eνημέρωση: 25 Οκτ. 2023 - 18:00

Την πρώτη του νίκη για τη νέα αγωνιστική περίοδο στο πρωτάθλημα των εφήβων σημείωσε ο Α.Ο. Ερμούπολης.

Το συγκρότημα του Γιώργου Αραβοσιτά, αν και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 14 πόντους (13-27) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με επίθεση διαρκείας στην επανάληψη κατάφερε να φτάσει σε μία επική νίκη επί του Α.Ο. Μυκόνου.

Να σημειώσουμε εδώ πως αυτή είναι η πρώτη νίκη της ομάδας της Σύρου μετά την ήττα στην πρεμιέρα των αγώνων από τον Α.Ο. Άνδρου, ενώ για τη Μύκονο αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και παίζοντας πιεστική άμυνα, κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 9-5.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Μύκονος ήταν καλύτερη, σημείωσε 22 πόντους σε δέκα λεπτά και χάρη στο σερί 4-22, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 14 πόντων (13-27).

Ο Γιώργος Αραβοσιτάς προσπάθησε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου να δώσει τις δικές του οδηγίες στους παίκτες του, ώστε να ηρεμίσουν και ταυτόχρονα να μπουν με μεγαλύτερη διάθεση στο παιχνίδι.
Από την άλλη πλευρά η Μύκονος είχε τις δικές της απαντήσεις και κράτησε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (24-36).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με ένα επικό σερί 22-5 κατάφεραν να γυρίσουν… τούμπα το ματς και να φτάσουν σε μία απίθανη ανατροπή, νικώντας με 46-41, τον Α.Ο. Μυκόνου.

Α.Ο. Ερμούπολης – Α.Ο. Μυκόνου 46-41

Διαιτητές: Άγγ. Σαμοθράκης, Στ. Ρούσσος.

Δεκάλεπτα: 9-5, 13-27 (ημίχρονο), 24-36, 46-41

ΑΟ Ερμούπολης (Γ. Αραβοσιτάς): Παναΐρλής 12, Τσινός 6 (1), Δαλέζιος, Κόκκαλης 4 (1), Βουτσινός 14 (2), Ρούσσος 1, Βαμβακούσης 9.

ΑΟ Μυκόνου (Αντ. Γρηγόριος): Καλλέργης 13, Γαρόπουλος 10 (2), Καλαμάρας, Δακτυλίδης Παν. 3 (1), Ξενάριος 3, Δακτυλίδης Μαν., Μπουγιούρης 8, Κυραντώνης, Βικελής 4, Κουκουβέλος, Πετράκης, Δαλέζιος.