Η ομάδα της Νάξου δεν τα κατάφερε κόντρα στον Δούκα, καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 72-20

Εκτός έδρας ήττα για Πανναξιακό

• Πέμπτη, 26 Οκτωβρίου, 2023 - 06:10
  • /   Eνημέρωση: 26 Οκτ. 2023 - 18:00

Την ήττα με 72-70 γνώρισε ο Πανναξιακός, στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Δούκα. Η ομάδα της Νάξου στην πρεμιέρα δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνα, με την διοίκηση να εκφράζει σοβαρά παράπονα για τους «άρχοντες» της αναμέτρησης. Ο Πανναξιακός έχει σοβαρά παράπονα για τις αποφάσεις των διαιτητών, κυρίως στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος ήταν ένα παιχνίδι για… γερά νεύρα, μιας και οι δύο ομάδες έπαιξαν για τη νίκη μέχρι τέλους. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος με τον Δούκα να είναι ο τελικός νικητής του ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο ακόμη και με πέντε πόντους. Οι παίκτες του κ. Καρατζά έδειξαν να ελέγχουν τον ρυθμό και να εκμεταλλεύονται τις εξτρά επιθέσεις. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και μείωσαν την διαφορά στους δύο, καθώς το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Πανναξιακό μπροστά στο σκορ με 34-36.

Θα πρέπει να σημειώσουμε πως ο Δούκας είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Γιώργο Ζαβιτσάνο, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να σημειώσει τους 19 πόντους της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν άλλαξε, οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι τέλους. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανναξιακός κράτησε το προβάδισμα και ξεκίνησε με το +2 (53-55) την τέταρτη περίοδο.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν ακόμη πιο ανταγωνιστική, με τους γηπεδούχους να έχουν καθαρότερο μυαλό και ήταν εύστοχοι στα κρίσιμα σουτ.

ΑΣΕ Δούκας-Πανναξιακός ΑΟΚ 72-70

Δεκάλεπτα: 17-22, 34-36, 53-55, 72-70

Διαιτητές: Χατζημάρκος, Λιόνας, Μπολάνο

Δούκας (Γιαννακόπουλος): Κοψιάς 13, Ζαβιτσάνος 21(1), Γεραμάνης 8, Καραΐσκος 10, Σγουρός 2, Καρούζος 14(3), Αραβαντινός, Μουάτσος, Μαντζάκος, Κορομηλιάς 4, Μπλαζουδάκης.

Πανναξιακός (Καρατζάς): Καραλευθέρης 24(1), Πάππος 19(3), Ψαρόπουλος 7, Γκόντγουιν 6, Μάκαρης 5, Στοΐτσης 2, Μαγγιώρος 7(1), Αρτσάνος, Πολίτης.