Η ομάδα της Νάξου έχασε από τον Ηλυσιακό με 66-73

Νέα ήττα για Πανναξιακό

Τη δεύτερη του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις γνώρισε ο Πανναξιακός ο οποίος αν και ξεκίνησε καλά το παιχνίδι δεν κατάφερε να νικήσει τον Ηλυσιακό. Οι φιλοξενούμενοι έπειτα από ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά και έφτασαν στη νίκη με 66-73.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ουσιαστικά πλήρωσαν το κακό τους τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν αναλάβει τον πλήρη έλεγχο του ματς.

Αρχικά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδος βρήκε την ομάδα της Νάξου μπροστά στο σκορ με 20-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του κ. Καρατζά εκμεταλλεύτηκαν κάποια καλά διαστήματα που είχαν και ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (40-34).

Η ομάδα του Ηλυσιακού στην επανάληψη ήταν αυτή που βγήκε αποφασισμένη για την ανατροπή. Πίεσαν σε όλο το γήπεδο, έκλεψαν μπάλες και βρήκαν πολλά αβίαστα σουτ. Οι παίκτες του κ. Ασημακόπουλου έκαναν ένα σερί στην τρίτη περίοδο 10-25 και ουσιαστικά το ξέσπασμα αυτό τους έδωσε και τη νίκη. Από το –έξι (40-34) το έκαναν +9 (50-59).

Οι φιλοξενούμενοι από εκεί και πέρα κράτησαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη με 66-73.