Εντυπωσιακό ντεμπούτο του 12χρονου Βαρσαμά Συμεώνογλου στη Γ’ Εθνική

Εύκολη νίκη του Πανναξιακού με 81-62 επί του Α.Σ. Πέρα

• Πέμπτη, 30 Νοεμβρίου, 2023 - 06:08
  • /   Eνημέρωση: 30 Νοε. 2023 - 18:00

Ο Πανναξιακός πήρε το τρίτο του ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, καθώς επικράτησε με εντυπωσιακό τρόπο του Α.Σ. Πέρα με 81-62.

Εκτός από τη νίκη της ομάδας του κ. Καρατζά, παράλληλα ξεχώρισε και η συμμετοχή του 12χρονου Βαρσαμά Συμεώνογλου, ο οποίος αγωνίστηκε στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης. Ο νεαρός παίκτης του Πανναξιακού, όχι μόνο πραγματοποίησε την παρθενική του εμφάνιση στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, αλλά πρόσθεσε το όνομά του και στη λίστα των σκόρερ, αφού ευστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, ο Πανναξιακός ήταν καλύτερος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κι έφτασε δίκαια στη νίκη και την εξασφάλιση του ροζ φύλλο αγώνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι όπου με ένα δικό τους 10-0 σερί κατάφεραν το 2-4 του Πέρα, να το μετατρέψουν σε 12-4. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ματς και δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Πανναξιακό να προηγείται με 24-13 και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού το συγκρότημα από τη Νάξο ξέφυγε ακόμη και με 15 πόντους διαφορά (30-15). Ο κ. Χολέβας, από την πλευρά του, προσπάθησε να αφυπνίσει τους παίκτες του και το μόνο που κατάφεραν  οι φιλοξενούμενοι ήταν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο -8 και το 42-34.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε πόντους τη διαφορά (44-39). Ο Πανναξιακός μετά τα μισά πάτησε… γκάζι και ανέβασε τη διαφορά στο +14 (59-45) με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανναξιακός είχε αποκτήσει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους και το τελικό 81-62 έδωσε την άνερη νίκη στην ομάδα της Νάξου.

Πανναξιακός – ΑΣ Πέρα 81-62

Διαιτητές: Ανδρεόπουλος,Γαραντζιώτης, Διολάτζης

Δεκάλεπτα: 24-13,42-34,59-45,81-62

Πανναξιακός (Καρατζάς): Συμεώνογλου 3(1), Μαγγιώρος 6(1), Ψαρόπουλος 18(1), Αρτσάνος 3(1), Γκόντγουιν 2, Μάκαρης 12(1), Μυλωνάς, Μάντιτς 14, Φλεριανός, Στοϊτσης 9, Καραλευθέρης 14(2)

ΑΣ Πέρα (Χολέβας): Γκρέτσιακ 4, Γελαδάς 2, Βλάχος 10, Καψαρίδης 13(2), Κακαργιάς 9(1), Γιαννόπουλος, Καρακώστας 5, Δημητρίου 6, Δαλαμπέκης 1, Κουζούκας 10(1), Κανελλόπουλος 2