Ο ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” ηττήθηκε με 74-73 στο εκτός έδρας παιχνίδι της με το Παλαιό Φάληρο

Το πάλεψε όμως δεν τα κατάφερε

• Πέμπτη, 30 Νοεμβρίου, 2023 - 06:09
  • /   Eνημέρωση: 30 Νοε. 2023 - 18:00

Την ήττα με 74-73 γνώρισε στο εκτός έδρας παιχνίδι του ο ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια”. Το συγκρότημα από την ορεινή Νάξο, αν και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλος, δεν τα κατάφερε, καθώς το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στην ομάδα του Παλαιού Φαλήρου, μετά το οριακό 74-73.

Ήταν ένα παιχνίδι που από την αρχή μέχρι το τέλος του κινήθηκε στην… κόψη του ξυραφιού, μιας και οι δύο ομάδες έπαιξαν καθαρά για το δίποντο της νίκης.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγηθεί με 20-16. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε παρά την προσπάθεια της ομάδας του κ. Ρουμειλώτη, αφού οι γηπεδούχοι διατηρούσαν, έστω και με μικρή διαφορά, το προβάδισμα στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με το Παλαιό Φάληρο να είναι μπροστά με 39-36.

Οι διαφορές μεταξύ των δύο συλλόγων δεν άλλαξαν ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο με διαφορά τριών πόντων (57-54). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του κ. Ρουμελιώτη προσπάθησε να αντεπιτεθεί, επικράτησε  στο επιμέρους σκορ με 17-19, όμως το +2 δεν αρκούσε στον ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια”, προκειμένου να πάρει τη νίκη.

Η ήττα αυτή έφερε την ομάδα της Νάξου στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 13 βαθμούς και ρεκόρ 5-3.

Διαιτητές: Κανελλόπουλος – Μακρόπουλος – Λιαρομμάτης
Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-36, 57-54, 74-73.
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Τερζής): Χατζηκυριακίδης 13 (1), Σκόρδος 9, Σωτηράκης 20 (2), Κάπρης 6, Καλιανιώτης 14, Χαϊκάλης 6, Φιλίππου 6 (2), Βισνιέφκσι, Γκάτζο.
ΦΑΝΑΡΙΑ (Ρουμελιώτης): Γκαβασιάδης 16, Τσρνιτς 12 (2), Παρασκευόπουλος 9, Στάθης 5 (1), Λάκοβ 6 (1), Χαρούνι 5, Νεόφυτος 14, Κρανιάς 3 (1), Δενδρινός 3 (1).

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ. – Κούλης Χαρ. – Αντωνιάδης.
Τα δεκάλεπτα: 23-18, 31-33, 56-46,77-70.
ΕΦΑΟΖ (Κουμπούρας): Οικονόμου 19 (3), Μαγκουνής 18 (1), Παπαδημητρίου 12 (1), Καλλιακούδας 8, Φίλλιπας 13 (1), Μαχαίρας 5 (1), Σωφρονάς, Πολυμενάκος 2, Πρωτόγερο, Ξανθόπουλος, Σαραντόπουλος.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Λαδικός): Καράμπελας 6, Μοίρας 6, Κούτουλας 7, Μιχαλάκης 7 (1), Παπανικολάου 17 (5), Μανούσος 12, Στασινόπουλος 6, Σκορδάς 6, Σκούρτης 3 (1), Μακρυγιάννης.

Διαιτητές: Καρακάσης – Τσακιράκη – Καμήτσος.
Τα δεκάλεπτα: 18-9, 36-16, 57-32, 71-51.
ΟΦΗ (Ράλλης): Πιλκούδης 14, Παππάς 13 (1), Μποχωρίδης 16 (4), Σταμπουλής 2, Λιανός 8 (1), Κασπίρης 3 (1), Τσερκιτσόγλου 8 (2), Καψάλης 5, Φρογάκης, Πρωτογεράκης 2, Αντιφυλιώτης, Δραμουντάνης.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Αντωνόπουλος): Γιαννόπουλος 18 (4), Γραμματίκας, Μπάρμπας 1, Ντιαλό 2, Κώτσος 4 (1), Ντιπτσής, Ζαρίφης 2, Κάδρας 9, Εζέτζα, Λαμπρόπουλος 1, Παπαγερωγίου 6, Γρυλλής 8.

Δάφνη – Έσπερος Καλλιθέας 69-68
Διαιτητές: Κονταράτος – Σκουλαρίκης – Ραπτογιάννης.
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-33, 52-51, 69-68.
ΔΑΦΝΗ (Ζαβός): Καλδής 12, Τζιβελέκας 25 (2), Μουστόπουλος 14, Έξαρχος 3, Κερασοβίτης, Ανδρεόπουλος 8, Μέλιος 5, Γιούσι 2, Γιαννίκος.
ΈΣΠΕΡΟΣ (Κωνσταντινίδης): Μαράκης 7, Γκαγκαλούδης 13 (1), Αδαμόπουλος 19 (4), Αβάρε 8 (2), Λάζαρης 11 (1), Αγγελόπουλος 4, Δήμου 6, Ράγκος, Λιούνης, Κολιός.

Διαιτητές: Κουτσοδήμος – Μαρίγλη – Χαϊνά.
Τα δεκάλεπτα: 22-24, 38-43, 67-63, 89-77.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Βούλγαρης): Μακρής 12 (2), Ρεκουνιώτης 20, Ντακούλιας 8 (2), Νίκος 3 (1), Μανιάς 3 (1), Σταμέλος 15 (3), Παπαφλωράτος 6 (2), Μαγιντόμπε 15 (3), Κρασάκης 7, Γράψας, Μόρφος, Μανωλάτος.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Βίσεντιτς 13, Μαραγκάκης 10 (1), Ραζής 15 (3), Βερτούδος 3 (1), Κουρέπης 25, Κριθινάκης 1, Μητρόπαπας 10 (2), Καλογεράκης, Κουκιαδάκης, Κυριαζής, Λαμπράκης.