Το καλύτερο του φετινό παιχνίδι πραγματοποίησε η ομάδα του κ. Καρατζά

Επιβλητική νίκη του Πανναξιακού επί του Δούκα

• Πέμπτη, 25 Ιανουαρίου, 2024 - 06:09
  • /   Eνημέρωση: 25 Ιαν. 2024 - 16:00

Ο Πανναξιακός πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του για την φετινή αγωνιστική περίοδο κι έφτασε σε μία μεγάλη νίκη κόντρα στον Δούκα με 92-68.

Η ομάδα του κ. Καρατζά αν και στην αρχή τα βρήκε… σκούρα έφτασε σε μία σπουδαία νίκη η οποία τον έφερε ισόβαθμο στην 3η θέση με 18 βαθμούς με τους, Κρόνο Αγίου Δημητρίου και Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας.

Η ομάδα της Νάξου έχει βελτιώσει το σερί της και πλέον κοιτά το πρωτάθλημα με διαφορετικό μάτι.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και μάλιστα κατάφεραν στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου είναι μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (14-19). Οι γηπεδούχοι προς το τέλος της περιόδου αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά στον ένα καλάθι (21-23).

Η αντίδραση αυτή ήταν και το έναυσμα της επίθεσης του Πανναξιακού καθώς από τότε δεν κοίταξε ποτέ ξανά… πίσω Οι γηπεδούχοι πατώντας… γκάζι ανέτρεψαν αρχικά το σκορ πέρασαν μπροστά και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν μία διαφορά επτά πόντων (41-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του κ. Καρατζά απέκτησε τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού κι έκανε ότι ήθελε εντός αγωνιστικού χώρου. Σ’ αυτό βέβαια βοήθησε και η πιεστική άμυνα που άσκησαν στους παίκτες του κ. Γιαννακόπουλου.

Ο Δούκας έβρισκε δύσκολα επιθετικές λύσεις σε αντίθεση με τον Πανναξιακό που έφτασε εύκολα κάτω από την ρακέτα των φιλοξενούμενων. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Πανναξιακό μπροστά με 58-49,με τους γηπεδούχους όμως να έχουν δημιουργήσει μία αίσθηση πως θα έφταναν με άνεση στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Αυτό φυσικά κι έγινε αφού στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Δούκας δεν είχε τις δυνάμεις να αντιδράσεις και το σκορ ξέφυγε με τους γηπεδούχους τελικά να επικρατούν με 92-68.

Πανναξιακός – Δούκας 92-68
Διαιτητές: Μπαβέλας – Σπυρόπουλος Αντ. – Βομπίρης.
Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-34, 58-49, 92-68.
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Καρατζάς): Καραλευθέρης 17 (3), Προδρόμου 19 (3), Ψαρόπουλος 9 (1), Γκόντγουιν 6, Μάκαρης 12 (1), Μάντιτς 13 (1), Πάππος 8, Αρτσάνος 8 (2), Μυλωνάς, Φλεριανός.
ΔΟΥΚΑΣ  (Γιαννακόπουλος): Κοψιάς 7, Μαντζάκος 4, Σγουρός 3, Ζαβιτσάνος 19, Μουάτσος, Αραβαντινός 5 (1), Γεραμάνης, Μιχαλάκης, Καρακώστας 7 (1), Καραΐσκος 14, Κορομηλιάς 9 (3), Αδάμος.