Η ομάδα της Νάξου γνώρισε την ήττα από τον πρωτοπόρο του ομίλου Ηλυσιακό με 82-71

Πάλεψε μέχρι το τέλος ο Πανναξιακός

Την ήττα με 82-71 γνώρισε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής ο Πανναξιακός από τον Ηλυσιακό με 82-71. Η ομάδα της Νάξου στάθηκε πάρα πολύ καλά στο εκτός έδρας ματς και μάλιστα στην έδρα του πρωτοπόρου της βαθμολογίας.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος τους. Μπορεί ο Ηλυσιακός να είχε το προβάδισμα από την αρχή, όμως δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Πανναξιακό να είναι συνεχώς κοντά και να διεκδικεί τη νίκη.

Θα πρέπει να σημειώσουμε εδώ πως στην ομάδα του Ηλυσιακού αγωνίζεται ο γερόλυκος πλέον πρώην αθλητής του Παναθηναϊκού, Αντώνης Φώτσης. Ο Φώτσης, μάλιστα, ήταν από τους αθλητές που ξεχώρισαν και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει σε μία ακόμη νίκη. Ο πρώην “πράσινος” σημείωσε 15 πόντους και είχε και 11 ριμπάουντ, όντως ο πολυτιμότερος αθλητής της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή του ματς δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με μία μικρή διαφορά της τάξεως των οκτώ πόντων (23-15).

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέβασαν λίγο περισσότερο την απόδοσή τους και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με διαφορά11 πόντων (48-37). Το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε να είναι ντέρμπι, καθώς ο Πανναξιακός εξακολουθούσε να είναι ανταγωνιστικός. Η ομάδα του κ. Καρατζά έπαιξε άμυνα στο μισό γήπεδο και έκλεισε τους διαδρόμους προς την ρακέτα του. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μειώσει στους πέντε (68-63) και τα τελευταία δέκα λεπτά να έχουν μεγάλο ενδιαφέρον. Θα πρέπει να σημειώσουμε εδώ πως ο Πανναξιακός διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους, αφού στα τελευταία δευτερόλεπτα με τρίποντο του Μάντιτς μείωσε στους τρεις πόντους (71-68). Ο Καρμπουλας όμως είχε διαφορετική άποψη και με ένα… μεγάλο σουτ έφερε και πάλι τη διαφορά στους έξι (76-68), 3:09 πριν το τελευταίο σφύριγμα της κόρνας από την γραμματεία.

Τέλος να αναφέρουμε πως η ομάδα της Νάξου την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την Ελευσίνα και θέλει τη νίκη (σ.σ. έχει σερί νικών από την 4η αγωνιστική εντός έδρας) απέναντι στην επίσης ισόβαθμη της αντίπαλο, ώστε να ζευγαρώσει τις νίκες (σ.σ. είχε επικρατήσει με 78-72), προκειμένου να αποκτήσει προβάδισμα για τη μάχη της 2ης θέσης.

Ηλυσιακός – Πανναξιακός 82-71

Δεκάλεπτα: 23-15, 48-37, 68-63, 82-71
Διαιτητές: Νάστος, Κανελλόπουλος, Τσατταλιού
Ηλυσιακός (Ασημακόπουλος): Τσάτας 6, Καράμπουλας 13 (3), Μπέμπης 22, Οικονομόπουλος 15 (3), Ογκμπέντε 2, Καππής 5, Αϊβαζίδης 2, Σταύρου 2, Τόλιος, Νικολόπουλος, Μπινιάκου, Φώτσης 15 (11ρ).
Πανναξιακός (Καρατζάς): Καραλευθέρης 6, Προδρόμου 15, Ψαρόπουλος 6, Γκόντγουιν , Μάκαρης 10, Μάντιτς 9, Πάππος 23, Αρτσάνος , Μυλωνάς, Φλεριανός.