Το συγκρότημα του κ. Σκαραφίγκα επικράτησε με 75-73 και παρέμεινε σε τροχιά play off

Νίκησε τον ιστορικό Πανιώνιο η Μύκονος

• Τετάρτη, 14 Φεβρουαρίου, 2024 - 06:09
  • /   Eνημέρωση: 14 Φεβ. 2024 - 19:00

Ένα παιχνίδι… άγριας ομορφιάς είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι του μπάσκετ που βρέθηκαν στο κλειστό της Μυκόνου. Οι γηπεδούχοι μετά από ένα συναρπαστικό φινάλε επικράτησαν με 75-73 του Πανιωνίου και παρέμειναν εντός play off. Ταυτόχρονα, η ομάδα του κ. Σκαραφίγκα μείωσε στους τρεις τη διαφορά από την κορυφή, όπου βρίσκεται ο Πανιώνιος με 36.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, το παιχνίδι ξεκίνησε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο, αφού και οι δύο αντίπαλοι ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και ταυτόχρονα υπήρχαν αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα.

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας τις λεπτομέρειες με το μέρος τους στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, παίζοντας εκπληκτική άμυνα και γενικά δείχνοντας ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο, κατάφεραν όχι μόνο να προσπεράσουν στο σκορ, αλλά και να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα εννέα πόντων (38-29). Να σημειώσουμε εδώ πως οι γηπεδούχοι είχαν επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο 20-8.

Η «μάχη» συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου τα πάντα ήταν ισορροπημένα. Δόθηκαν «ηρωικές» μάχες κάτω από τη ρακέτα και οι δύο ομάδες έκλεισαν την περίοδο με μόλις δύο πόντους διαφορά, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει σε 53-51.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, μιας και τόσο ο Πανιώνιος, όσο και η Μύκονος ήθελαν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους είχαν τις απαντήσεις στην επίθεση και στο τέλος μετά από ένα μεγάλο καλάθι λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε προηγήθηκαν με 75-71. Το μόνο που κατάφερε ο Πανιώνιος ήταν να μειώσει σε 75-73.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως κορυφαίος για τη Μύκονο ήταν  ο Ευστρατίου, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, ενώ για τον Πανιώνιο πρωταγωνιστής ήταν ο Δημήτρης Κακλαμανάκης, που σημείωσε 24 πόντους.

Μύκονος – Πανιώνιος 75-73
Διαιτητές: Καρπάνος – Κωνσταντινίδου – Ρίζος
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-29, 53-51, 75-73.
ΜΥΚΟΝΟΣ (Σκαραφίγκας): Πένο 5 (1), Καψαλός 1, Καμάρας 4, Σπυρόπουλος 14, Σταυρακούκας 13 (1), Βοϊτσιεχόβσκι, Παύλος 10 (2), Θεοδώρου 15 (3), Ευστρατίου 13 (2).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος 3 (1), Μιλεντίγεβιτς 17 (4), Παπαδιονυσίου 3 (1), Αντωνάκης 1, Χάλαρης 3 (1), Κακλαμανάκης 24, Βουγιούκας 8, Βεργίνης 4, Ντέιβις 7, Γκίκας 3 (1).

Τα φύλλα αγώνα της 21ης αγωνιστικής

Διαιτητές: Τσιμπούρης – Αγγελής – Νάστος.
Τα δεκάλεπτα: 29-19, 51-47, 58-66, 76-80.
ΜΙΛΩΝ (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 10 (2), Σκορδίλης 21, Μελισσαράτος 2, Παγώνης, Μοτσενίγος 9 (3), Μπαρτ 9, Δομπρογιάννης 5 (1), Ζούμπος 8 (2), Δημάκος 9 (1), Κανονίδης 3 (1).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αγγέλου/Κακιούσης): Παπαρέγκας 10 (1), Σοκ 13 (3), Πουλιανίτης 2, Πράπας, Μαλέσεβιτς 18 (2), Σπρίντζιος 2, Κάρι 10 (2), Κώττας 9, Σαρικόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 9 (1).

Διαιτητές: Λόρτος – Δέλλας – Τσάνταλη.
Τα δεκάλεπτα: 14-21, 39-43, 52-48, 77-72.
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Μπράιαντ 15 (2), Γράβας 8, Ιωάννου 3 (1), Κωστόπουλος 3 (1), Μπολάτογλου 3 (1), Μαργέλης, Ζορμπάς 4, Ουγκοτσούκου 18, Γερομιχαλός 20 (3), Μητσιμπόνας 3 (1).
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Φύτρος 8, Προίσκος 6 (1), Νικολαΐδης 4 (1), Μανοΐλοβιτς 12 (1), Αλεξιάδης, Τζόρτζεβιτς 27 (1), Λεγκίκας 12 (1), Παπαντωνίου 3, Ξύδης, Ιωάννου.

Διαιτητές: Μαλαμάς – Λιότσιος – Κατσαπρακάκης.
Τα δεκάλεπτα: 32-15, 53-36, 73-54, 96-69.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Τσρνιτς, Νικολαΐδης 2, Καλλιανιώτης 3 (1), Κουφόπουλος 10, Τσουργιάννης 11 (2), Μπρούερ 19 (1), Κακαρούχας 3 (1), Μπαζίνας 11 (3), Σαμοντούροβ 2, Κουρουπάκης 27, Αθηναίου 8 (2).

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Άλεν 6 (1), Γκάθραϊτ 29 (2), Στυλίδης, Αστεριάδης, Καμπουρίδης 4, Ιατρίδης 2, Λογοθέτης 5, Μαστόρος 13, Κουρτίδης 10 (2), Καλογερίας.

ΝΕ Μεγαρίδος – Ψυχικό 78-65
Διαιτητές: Σκαλτσής – Κούλης Χαρ. – Κιουλάφας.
Τα δεκάλεπτα: 15-14, 37-36, 60-54, 78-65.
ΝΕΜ (Μάνταλος): Μπράντφορντ 19 (2), Μαλούκος, Γκάτζιας 13 (3), Παπαγγελής, Ζαραϊδώνης, Τσόχλας 3 (1), Κοκορέλης 4, Καλλινικίδης 1, Αρνόκουρος 2, Μαντίκος 3 (1), Γερομιχαλός 33 (5), Αναστασόπουλος.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 10 (2), Μπερκ 6, Κουκάς 11 (2), Τοπάλι, Ρος 11, Διαμαντάκος 12, Οικονομόπουλος, Αθανασούλας 13 (3), Κωστόπουλος, Μπαλός 2, Αναγνωστόπουλος, Πιτούλης.

Διαιτητές: Μαρτινάκος – Αργυρούδης – Σιδέρης.
Τα δεκάλεπτα: 21-7, 37-26, 57-44, 70-65.
ΠΑΠΑΓΟΥ (Καρακώστας): Γκρίφιν 7, Καρακώστας 13 (1), Κυριλής 11 (1), Σταματίου, Τουλιάτος, Κόης 14, Γουίλιαμς 11, Τζουγκαράκης 6, Σανδραμάνης 8 (2), Γάργαλης.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζούπας): Καμπούρης 3 (1), Μπιλάλης 9 (3), Σιούντρης 8, Γκρέκας, Βαρδιάνος 3 (1), Κορκόντζελος, Πίτερσον 13, Μπέλη 9, Γουίλσον 16, Δόξας 4.

Διαιτητές: Τηγάνης – Τσαχάκης – Παπαδόπουλος Χρ.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-38, 55-60, 83-77.
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Χένρι 14, Γκλάσπερ 25 (1), Αρφαράς, Αγγελόπουλος 9 (2), Σιδηροηλίας, Σάμαρτζιτς 17, Σταματογιάννης 8, Νάνος 10 (1), Ζαρκαδούλας.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Μπούτσκος): Ετιέν 29 (4), Βίκτορ 16, Αμπατζάς 2, Κωνσταντινίδης 12 (1), Παπαδόπουλος 5, Ναούμης 2, Πετράκης, Πετανίδης 3, Γαρέζος, Μαλέλης 8 (1).

Διαιτητές: Τεφτίκης-Στρέμπας-Καλογερόπουλος Φ. (Πίγκας)

Δεκάλεπτα: 20-17, 43-35, 62-53, 87-69

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Λιόγας): Καξχάουζεν 23 (5), Ναυπλιώτης 3 (1), Νοέας, Γεωργαλάς 15, Καρράς 8, Αλεξάντερ 16 (3), Δερμιτζάκης 10 (2), Κινινής, Καλαϊτζάκης 2, Πόζογλου 2 (10ρ.), Καραγεωργίου 8, Τσίπας.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 20 (3), Ερμείδης 6 (1), Γοργόνης 5 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 16, Σκουλίδας 9 (3), Ευσταθιάδης 6, Βουλγαρόπουλος 2, Τζόρτζεβιτς 3, Μερμίγκης 2.

16. Ψυχικό 26 5-16

* Οι 7-10 παίζουν πλέι ιν. Οι 11-14 πλέι άουτ.

15:00 Ελευθερούπολη – Ερμής Σχηματαρίου

*Η αναμέτρηση Πανιώνιος – Παπάγου θα διεξαχθεί στις 21/2 (18:00) λόγω της συμμετοχής των γηπεδούχων στο ΟΠΑΠ Final 8 του Κυπέλλου Ανδρών.