Basket League: Ο Προμηθέας νίκησε και πάλι την ΑΕΚ - Σταθερά τρίτο το Περιστέρι που πέρασε απ' την έδρα του Απόλλωνα

• Κυριακή, 10 Μαρτίου, 2024 - 11:59

Για τρίτη φορά στη διάρκεια της τρέχουσας σεζόν ο Προμηθέας νίκησε την ΑΕΚ, αυτή τη φορά στην έδρα της με 87-91 και έβαλε βάσεις για παρουσία στην τετράδα της Basket League.

Με τον Χάντερ Χέιλ να «μιλάει» με την ψυχραιμία του στο τελευταίο λεπτό και σκοράροντας εκεί τους 6 από τους 21 πόντους του, σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του στο φινάλε. Ο Προμηθέας ανέβηκε στο 12-8 διατηρώντας το πλεονέκτημα για την τέταρτη θέση, ενώ η ΑΕΚ υποχώρησε στο 8-12 ούσα στην έκτη θέση. Τον Αμερικανό σκόρερ ακολούθησαν σε απόδοση οι Κάμερον Ρέινολντς και Ντεσόν Στέφενς με 13 και 12 πόντους, με τον τελευταίο να βγάζει και καθοριστική άμυνα πάνω στον ΜακΡέι στο τέλος.

Για την ΑΕΚ, που κουβαλούσε την κούραση των τριών παρατάσεων από το μεσοβδόμαδο ευρωπαϊκό παιχνίδι, αλλά μπόρεσε να γυρίσει από το -14, ο Τζόρνταν Μόργκαν ήταν ο κορυφαίος στατιστικώς με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Στους 15 πόντους ήταν οι Γιάννης Κουζέλογλου, Τζόρνταν ΜακΡέι και Μπράντον Νάιτ.

Απόλλων Πάτρας - Περιστέρι 63-74

Το Περιστέρι έφτασε άνετα στη νίκη με 74-63 επί του ουραγού Απόλλωνα στην Πάτρα και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 13-7. Διψήφιοι για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν οι Τόμπσον, Μήτρου-Λονγκ και Ρένφρο. Για τους Αχαιούς που υποχώρησαν στο 3-17 ο Κόλεμαν με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ.

Ο Απόλλων κατάφερε να προηγηθεί με 9-2 και 11-5, αλλά το Περιστέρι με λύσεις από τον Τόμπσον (δικό του σερί 7-0) προσπέρασε με 11-12. Ο Ρένφρο μπήκε στην... εξίσωση για τους «κυανοκίτρινους», αλλά οι Αχαιοί προηγήθηκαν με 21-18 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Το ματς ήταν κλειστό και στο 2ο δεκάλεπτο. Οι Μήτρου-Λονγκ και Ρένφρο, όμως με επιθετικές πρωτοβουλίας οδήγησαν την ομάδα τους στο +7, 27-34, με την ολοκλήρωση του α΄ μέρους.

Το επιμέρους σκορ 16-24 στην 3η περίοδο έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Το Περιστέρι ξέφυγε με +13 (30-43), ο Απόλλωνα κυνηγούσε στο σκορ για να διαμορφώσει ο Τόμπσον το +17, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 43-58. Στην 4η περίοδο, ο Ντάνγκουμπιτς βγήκε μπροστά και το Περιστέρι προσπέρασε με 55-72. Ο Κόλεμαν απάντησε με δικό του σερί 6-0 για τους γηπεδούχους για το 61-72 και ο Μπράουν διαμόρφωσε το τελικό 63-74.

Απόλλων Πάτρας: Κόλεμαν 16, Βησσαρίου 3, Γκιουζέλης, Πέρκινς 5, Μπράουν 8, Μπλέιλοκ 2, Όσμπορν 18 (2/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Σαλούστρος, Μπλοντίν 11 (1), Καφεζάς, Καγιώνης

Περιστέρι: Ράγκλαντ, Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Λοβ 5, Κασελάκης 3, Τόμπσον 14, Μήτρου-Λονγκ 11 (1), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 6 (2), Ρένφρο 10, Ουίλιαμς 3, Χουγκάζ 9 (3), Ζούγρης 4