Τελείωσε το πρωτάθλημα της Elite League για την ομάδα του κ. Τσάμη, μετά και τη νέα ήττα από τον Παπάγου με 96-67

Την 10η θέση κατέλαβε η Μύκονος

• Παρασκευή, 12 Απριλίου, 2024 - 06:20
  • /   Eνημέρωση: 12 Απρ. 2024 - 19:00

Με ήττα έκλεισε τη χρονιά η Μύκονος, η οποία ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Παπάγου με 96-67. Η ομάδα του κ. Τσάμη έκλεισε και τυπικά τη χρονιά, καταλαμβάνοντας οριστικά τη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα των Κυκλάδων, αν και προσπάθησε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, τελικά δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας ακόμη μία ήττα (τελευταία για τη φετινή αγωνιστική περίοδο). Το σημαντικό για την ομάδα από το νησί των ανέμων είναι πως ανανέωσε το ραντεβού της για την επόμενη σεζόν στην Elite League.

Οι γηπεδούχοι, τώρα, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν από την αρχή να πάρουν… κεφάλι στο σκορ (26-19). Η Μύκονος, από την πλευρά της, δεν μπόρεσε να φτάσει την απόδοση που ήθελε και όσο ο χρόνος περνούσε τόσο η διαφορά αυξάνονταν. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 13 πόντους (47-34). Τέλος, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, μιας και ο Παπάγου είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, να πάρει μία σχετικά εύκολη νίκη.

Παπάγου – Μύκονος 96-67

Διαιτητές: Μαρινάκης – Μαγκλογιάννης – Ξυλάς.
Τα δεκάλεπτα: 26-19, 47-34, 75-52, 96-67.
ΠΑΠΑΓΟΥ (Καρακώστας): Γκρίφιν 16 (4), Καρακώστας 11 (1), Κυριλής 8 (1), Σταματίου 2, Τουλιάτος, Κόης 16 (4), Κασαπίδης, Ματσάγγος 11 (2), Γουίλιαμς 3, Τζουγκαράκης 11, Σανδραμάνης 18 (2).
ΜΥΚΟΝΟΣ (Τσάμης): Σταμάτης 9 (1), Πένο 3 (1), Καψαλός 14, Καμάρας 7, Πρίφτης 2, Κονταράτος 3 (1), Σταυρακούκας 12 (1), Βοϊτσιεχόβσκι 4, Παύλος 7 (1), Ευστρατίου 6 (2).