Η Θύελλα Καμαρίου γνώρισε την ήττα με 0-1 κι έμεινε πίσω με τέσσερις βαθμούς

Η Καλλιθέα «πέρασε» από την Σαντορίνη

• Τετάρτη, 19 Φεβρουαρίου, 2020 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 19 Φεβ. 2020 - 14:00

Η Καλλιθέα «έκλεψε» τη νίκη στη Σαντορίνη επικρατώντας με 0-1 της Θύελλας Καμαρίου με γκολ στο… 94’. Το «χρυσό» γκολ για τους φιλοξενούμενους το σημείωσε στο φινάλε του αγώνα ο Μαρουκάκης με κοντινό πλασέ, έπειτα την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέλλη.

Οι δύο ομάδες απέδειξαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο γιατί είναι οι κορυφαίες ομάδες του ομίλου, καθώς τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Τόσο η Θύελλα Καμαρίου όσο και η Καλλιθέα είχαν τις ευκαιρία να σημειώσουν νωρίτερα γκολ, όμως από τη μία το δοκάρι κι από την άλλη οι δύο γκολκίπερ κρατούσαν μέχρι το 94’ το μηδέν για την εστία τους.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο και να έχουν τις δικές τους καλές στιγμές. Ενώ στην επανάληψη η Καλλιθέα μπήκε δυνατά πίεσε για το γκολ το όποιος όπως αναφέρουμε παραπάνω ήρθε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μαρουκάκη.

Από εκεί και πέρα η Καλλιθέα με τη νίκη της αυτή έφτασε τους 46 βαθμούς και απέκτησε τεράστιο πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του 5ου ομίλου, καθώς η Θύελλα έμεινε στους 42. Βέβαια εκκρεμεί η ένσταση της Θύελλας Καμαρίου για το ματς με τον Άγιο Ιερόθεο. Αλλά και πάλι η ομάδα της Σαντορίνης θα μείνει πίσω από την Καλλιθέα σε περίπτωση που κερδίσει την ένσταση.

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης

2’ χωρίς πρόβλημα ο Ανδριόλας στο σουτ που επιχείρησε ο Στούπης

8’ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Αργυρίου έπειτα από πάσα του Ερρίκου. Ο Αργυρίου αν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Φαρμάκη.

27’ ο Ανδριόλας βγήκε και έδιωξε τη μπάλα πριν ο Μαρουκάκης αποκτήσει πλεονέκτημα έπειτα την κόντρα επίθεση του Λάμπη.

35’ με υπερένταση ο Φαρμάκης στο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή του Καραλή.

37’ ο Φύτρος έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έφερε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, με τον Φαρμάκη με διπλή προσπάθεια απέκρουσε τη μπάλα.

42’ ο Μπουσάι μετά την πάσα του Καραλή βρέθηκε μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

46’ ο Στούπη έπειτα από ατομική ενέργεια έφτασε απέναντι στον Ανδριόλα, όμως ο έμπειρος γκολκίπερ της Θύελλας με εντυπωσιακό τρόπο αποσόβησε το κίνδυνο για την ομάδα του.

51’ διπλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Ανδιόλα να βγάζει στο σουτ του Καλτσά και στην επαναφορά ο Λάμπης έστειλε τη μπάλα μετά από το πλασέ που επιχείρησε άουτ.

55’ στο δοκάρι σταμάτησε η μπάλα στο σουτ του Βασιλειάδη.

60’ ο Παπαζαχαρίας μετά την κάθετη πάσα του Ζέλο βρέθηκε μόνος απέναντι στον Φαρμάκης, όμως ο παίκτης της Θύελλας δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Καλλιθέας και έστειλε τη μπάλα άουτ.

64’ νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Στούπη αρχικά να βλέπει τον Ανδριόλα να τον σταματά και στη συνέχεια ο Μπουσάι έδιωξε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή του τέρματος στο σουτ του Μαρουκάρη.

73’ ο Ερρίκος μετά σε κενή εστία μετά την πάσα του Καραλή έστειλε τη μπάλα άουτ και τους γηπεδούχους να χάνουν μοναδική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ.

89’ άουτ πέρασε το σουτ του Μπέλλη.

94’ ο Μπέλλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να νικήσει τον Ανδριόλα, ο οποίος με τα χέρια προσπάθησε να βγάλει, όμως ο Μαρουκάκης που ακολουθούσε την πορεία της μπάλας με ωραίο πλασέ την έστειλε στο βάθος της εστίας της Θύελλας Καμαρίου.

Διαιτητής ήταν ο Βεργέτης, με βοηθούς τους Κούρεντα και Καραθανάση

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Βαγγέλης Χαντές): Ανδριόλας, Ερρίκος, Μπουσάι (82΄Μαντούσης), Παπαζαχαρίας, Αρκούδας, Μαλάι, Ζέλο, Σιμιτσής, Αργυρίου (92΄Βεζιρτζόγλου), Καραλής (83΄Ντινιωτάκης), Φύτρος (76΄Δήμος)

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος): Φαρμάκης, Χοτζάλι (λ.μ τρ. 75΄Στεφανής), Παπαγγελής, Καλύβας, Κρητικός, Σταύρου, Βασιλειάδης (64΄ Σαραντόπουλος), Καλτσάς, Μαρουκάκης, Στούπης (87΄Μπέλλης), Λάμπη (70' Νταουτάι)