Η ομάδα του Θεόφιλου Παχατουρίδη ηττήθηκε με 1-4 από τον Εθνικό στο πλαίσιο της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος

Εκτός κυπέλλου έμεινε η Α.Ε. Μυκόνου

Η Μύκονος δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τη δεύτερη φάση του κυπέλλου Ελλάδος, καθώς ηττήθηκε με 1-4 από τον Εθνικό στο γήπεδο του Κόρφου. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από τον δυνατό άνεμο που έπνεε στη Μύκονο, καθώς οι ομάδες δεν κατάφεραν να παίξουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους. Βέβαια ο Εθνικός έδειξε σπουδαία δείγματα γραφής και ομάδα με αρκετό ταλέντο. Η ομάδα του Θεόφιλου Παχατουρίδη αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-0, στη συνέχεια δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, με τον Εθνικό να κάνει ένα ωραίο δεύτερο μέρος, όπου σε διάστημα 45 λεπτών σημείωσε τέσσερα τέρματα. Η γενική εικόνα του αγώνα ήταν σχετικά καλή, αφού σημειώθηκαν συνολικά πέντε τέρματα και δημιουργήθηκαν αρκετές καλές ευκαιρίες. Η Μύκονος βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 19’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεσάι. Ο Εθνικός Πειραιά, στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, εκμεταλλεύτηκε ταυτόχρονα και τον υπέρ του άνεμο και κατάφερε σε διάστημα 12 λεπτών να κάνει την ανατροπή και να κάνει το 1-3. Ο Διάκος στο 65’ διαμόρφωσε το τελικό 1-4 με ένα πάρα πολύ ωραίο τέρμα, με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Οι καλύτερες στιγμές και τα γκολ της αναμέτρησης

1’ ο Μπαντίκος απέκρουσε χωρίς πρόβλημα το σουτ του Λεσάι, από πλεονεκτική θέση.

8’ ο γκολκίπερ του Εθνικού με δυσκολία έδιωξε τη μπάλα στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Λεσάι.

13’ ο Παλιούρας με γροθιές έδιωξε το σουτ που επιχείρησε ο Σάμιος έξω από την μεγάλη περιοχή.

17’ μεγάλη ευκαιρία για γκολ είχε η ομάδα του Εθνικού. Συγκεκριμένα ο Μπελέρης και Λύγκος δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Παλιούρα που με διπλή επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του.

19’ ο Λεσάι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ νίκησε τον Μπαντίκο και η Μύκονος άνοιξε το σκορ επί του Εθνικού (1-0).

21’  ο Λύγκος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Πάλιουρα, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν αυτό που θα ήθελα κι αυτό γιατί η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

43’ ο Σεπέρα με απευθείας σουτ στην κίνησε δημιούργησε μία καλή ευκαιρία για την ομάδα του.

44’ ο Σάμιος από διαγώνια θέση προσπάθησε με σουτ να νικήσει τον Παλιούρα, όμως η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 1-0 υπέρ της ομάδας της Μυκόνου.

47’ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον πιο ιδανικό τρόπο, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντάφλα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Παλιούρα και ο Εθνικής ισοφάρισε σε 1-1.

53’ ο Σάμιος με την βοήθεια του αέρα βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Παλιούρα και με σουτ έστειλε παρά την προσπάθεια να αποκρούσει τη μπάλα ο Πάλιουρας (την βρήκε με τα ακροδάχτυλα) αυτή κατέληξε στο βάθος της εστίας της Μυκόνου ολοκληρώνοντας την ολική ανατροπή καθώς σε διάστημα οκτώ (8) λεπτών σε δεύτερο μέρος το 1-0, μετατράπηκε σε 1-2.

56’ εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα μετά το σουτ του Ντάφλα.

57’ ο Κωνσταντινίδης στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε αμέσως της άσπρη βούλα. Ο Σάμιος από τα έντεκα βήματα νίκησε τον Παλιούρα κι έκανε το 1-3, βάζοντας τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη μέσα στην Μύκονο.

65’ ο Διάκος με ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή νίκησε τον Παλιούρα και διαμόρφωσε το τελικό 1-4, σε ένα δεύτερο ημίχρονο όπου κυριάρχησε ο Εθνικός.

85’ ο Παλιούρας με υπερένταση στο σουτ του Ντάφλα, έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Ο Εθνικός μετά τη νίκη του με 1-4 προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η κλήρωση για την Β’ φάση του κυπέλλου Ελλάδας θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία της ΕΠΟ στις 12:00.
Στην κληρωτίδα θα μπορούν οι ομάδες της Γ' Εθνικής που προκρίθηκαν από την α΄ φάση (38 σε αριθμό αφού το ματς της Ζακύθνου και του Πανιώνιου δεν έγιναν ποτέ και ο Χαραυγιακός προκρίθηκε άνευ αγώνα), ενώ βάση της προκήρυξης τα ματς θα γίνουν στις 12/9.

ΑΕ Μυκόνου (Παχατουρίδης): Παλιούρας, Αχείμαστος, Κέμπε (54' Κωνσταντινίδης), Καλτσάς, Ντουσάι, Παπαδόπουλος, Τσιαφίστας (68' Κυριακίδης), Σερέπας (74΄Κατσικαλάκης), Λεσάι, Μπρούνο

Αναπληρωματικοί: Κλαφουντζής, Διαμαντής, Τσελάι, Ασράμ, Λούλα, Ράγια

Εθνικός Πειραιά (Καλύβας): Μπαντίκος, Πάππος, Αποστόλου, Νικολόπουλος, Παπαγεωργίου, Πανάκης, Παπαγεωργίου, Ντάφλας, Στάμος (77' Καλκανάκος), Μπέλερης, Λύγκος, Διάκος (89' Γιαννόπουλος), Κώστας (83'Νταγκουνάκης).

Αναπληρωματικοί: Πανάκης, Μαρκοπουλιώτης, Σάμιος, Μουστάκης, Γκαρδιάκος

Αναλυτικά τα τελικά αποτελέσματα του Κυπέλλου Ελλάδος στους αγώνες για την Α' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.