Οι Κανονιέρηδες νίκησαν 1-3 τον Νέο Α.Ο. Σύρου για το πρωτάθλημα της Κ14

Οι Κανονιέρηδες του Παναγιώτη Τσούκου ήταν οι μεγάλοι νικητές στο τοπικό ντέρμπι της Σύρου, αφού επικράτησαν για την Κ14 με 1-3 του Νέου Α.Ο. Σύρου. Οι δύο ομάδες έδειξαν για ακόμη μία φορά πολλά καλά στοιχεία, αφού τόσο ο Παναγιώτης Τσούσκος όσο και ο Ηλίας Ξενικάκης έχουν ρίξει το βάρος τους στις μικρές ηλικίες και τα τμήματα υποδομής. Από την πλευρά τους οι φίλοι του ποδοσφαίρου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι, καθώς υπήρχαν ωραίες φάσεις μπροστά κι από τις δύο εστίες. Οι Κανονιέρηδες, στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, κατάφεραν μετά από μία οργανωμένη επίθεση στο 7΄ να ανοίξουν το σκορ με τον Καλλίγερο και στο 18΄ με τον Ραουζαίο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους (0-2). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το συγκρότημα του Παναγιώτη Τσούκου να είναι μπροστά στο σκορ και να ελέγχει και τον ρυθμό του αγώνα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους αφού ήθελαν να μειώσουν το σκορ και να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, αυτό το ρίσκο είχε σαν αποτέλεσμα να δεχθούν το 0-3 στο 57΄ με τον Μπουντούρη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε με τον Πρέκα στο 66΄ έπειτα από μία ωραία προσπάθεια.

Νέος Α.Ο. Σύρου – Κανονιέριδες 1-3

Διαιτητής: Γρυπάρης, Βοηθοί: Δρόσος-Ζαράνης

Νέος Α.Ο.Σ (Ξενικάκης): Τάνταλος, Σκορδίλης, Τάνταλος, Χαραράς, Χαιντίνι, Ραουζαίος, Μπαρμπούνης, Αρακάς, Ζαχαρίου, Πρέκας, Πρέκα

Καραπάνος, Χατζαντώνης, Αρακάς, Διατσίδης, Χαραράς, Διατσίδης Γ.

Κανονιέρηδες (Τσούκος): Ευαγγελόπουλος, Βακόνδιος, Αθανασίου, Τσούκου, Βλαχογιάννης, Βακόνδιος, Καραγιαννη, Ραουζαίος, Μπουντούρης, Καλλίγερος, Βουτσίνος

Δαρζέντας, Ρηγούτσος, Μακρυωνίτου, Γκετς.