Το συγκρότημα του Ηλία Ξενικάκη επικράτησε με 2-1 της Ελλάς Σύρου

Παρέμεινε στην κορυφή της Κ14 ο Νέος Α.Ο. Σύρου

• Πέμπτη, 8 Φεβρουαρίου, 2024 - 06:20
  • /   Eνημέρωση: 8 Φεβ. 2024 - 18:00

Στην κορυφή του πρώτου ομίλου παρέμεινε ο Νέος Α.Ο. Σύρου μετά και τη νέα του νίκη με 2-1 επί της Ελλάς Σύρου. Το συγκρότημα του Ηλία Ξενικάκη σημείωσε την 5η της νίκη κι έφτασε τους 15 βαθμούς, ξεφεύγοντας με τέσσερις από τους δεύτερους Κανονιέριδες.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Ερμούπολης – ΕΠΣ Κυκλάδων και αρκετοί φίλοι του ποδοσφαίρου παρακολούθησαν από κοντά την σπουδαία αυτή αναμέτρηση.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν μόλις στο 11’ να προηγηθούν με 1-0 μετά το τέρμα που σημείωσε ο Καραπάνος. Η πίεση συνεχίστηκε από τους παίκτες του Νέου Α.Ο. Σύρου και στο 31’ ο Καλλιγέρης έκανε το 2-0. Με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας ήταν μοιρασμένος με τις δύο ομάδες να ψάχνουν με αξιώσεις το γκολ. Από την πλευρά τους οι τερματοφύλακες έδειξαν πολύ καλά στοιχεία, αποκρούοντας δύσκολα σουτ.

Ο Μποντούρης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ νίκησε τον Τάνταλο στο φινάλε της αναμέτρησης και διαμόρφωσε το τελικό σκορ 2-1.

Νέος Α.Ο. Σύρου – Ελλάς Σύρου 2-1

Διαιτητής: Σαμοθράκης, Βοηθοί: Ρούσσος-Βαρθαλίτης

Νέος Α.Ο.Σ (Ξενικάκης): Τάνταλος, Πρίντεζης, Δαρζέντας, Ρούσσος, Καλλιγέρης, Διατσίδης, Καραπάνος, Διατσίδης Γ, Ζαχαρίου, Χαραράς, Καραμπακάκης

Μπόλμπασης, Μουράτι, Κόκκαλης, Μαρατζίδης, Ξανθομάλλης, Τασσόπουλος, Βάλβης, Αρακάς

Ελλάς Σύρου (Ντόγος): Παππάς, Κωνσταντινίδης, Κουτσοφιός, Βεργίνης, Θωμόπουλος, Καρδακούσης, Μπουντούρης, Λούπας, Ρίτσος, Ρούσσος Γ, Αρβανίτης