Οι Κυκλαδίτες αν και βρέθηκαν πίσω με 1-0 στο σκορ, ανάτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό από τη Μυτιλήνη

Ξανά στο… κόλπο της πρόκρισης η Κ14 της ΕΠΣ Κυκλάδων

• Δευτέρα, 12 Φεβρουαρίου, 2024 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 12 Φεβ. 2024 - 18:00

Με ένα σπουδαίο… τρίποντο θα επιστρέψουν στη βάση τους οι παίδες της ΕΠΣ Κυκλάδων, καθώς αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0, κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να μπουν και πάλι στο κόλπο της πρόκρισης.

Οι Κυκλαδίτες, έχοντας ως MVP τον Ορφανό (σημείωσε και τα δύο γκολ), επικράτησαν με 1-2 της ΕΠΣ Λέσβου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πανελληνίου πρωταθλήματος προεπιλογής των Εθνικών ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια έφτασαν στη νίκη.

Να σημειώσουμε εδώ πως η ΕΠΣ Λέσβου αιφνιδίασε την ΕΠΣ Κυκλάδων στο 3’ με τον Λύρη να εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα να παίρνει μία περίεργη τροχιά και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Κοιλιακούδη.

Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 14’ με τον Ορφανό.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με τη Λέσβο και τις Κυκλάδες να είσαι ισόπαλες με 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΕΠΣ Κυκλάδων ήταν ανώτερη και δημιούργησε αρκετές καλές ευκαιρίες. Στο 55΄η ομάδα του Βαγγέλη Γατσέλου βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ με τους Σκιαδά και Γκίργκη.

Στο 77’ ο Ορφανός με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έβαλε τις Κυκλάδες μπροστά στο σκορ, κάνοντας το 1-2.

Το σκορ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε, καθώς οι Κυκλάδες διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και κράτησαν τους γηπεδούχους μακριά από τα καρέ τους.

ΕΠΣ Λέσβου – ΕΠΣ Κυκλάδων 1-2

ΕΠΣ Λέσβου: Σεϊντίνι, Σκουταριώτης (67' Βουλγαρέλης), Παπαδόπουλος (67' Αμπελώμος), Τσιάκος, Αξαρλής, Πασπαλαδέλης, Λυρης, Χριστιανός, Καλλιοντζης (56' Σουβατζης), Δήμου, Αθανασέλλης (48' Ξένος)

ΕΠΣ Κυκλάδων: Κοιλιακούδης, Γκιργκις, Πρέκας, Κωστόπουλος, Μαρουδης, Μουταφίδης (57' Μπελούκης), Ζαχαρίου (72' Τσαχπίνης), Σκιαδάς, Ορφανός (82' Μουστάκας), Καρούσης (82' Σιδερης), Καπελας (57' Μπουντούρης)