Η ομάδα του Αλέκου Αλεξανδρή επικράτησε με 2-1 του Παμμηλιακού και θα αρχίσει τη Β’ φάση του πρωταθλήματος με +2

“Κλείδωσε” την πρωτιά και το μπόνους η Α.Ε. Πάρου

• Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου, 2024 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 20 Φεβ. 2024 - 18:00

Η Α.Ε. Πάρου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής του 2oυ ομίλου, καθώς επικράτησε με 2-1 του Παμμηλιακού. Το συγκρότημα του Αλέκου Αλεξανδρή με τη νίκη του αυτή ολοκληρώνει τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα αρχίσει τη Β’ φάση με το μπόνους των δύο βαθμών. Να σημειώσουμε εδώ πως με το +2 θα ξεκινήσουν τόσο ο Αίας Σύρου, όσο και η Θύελλα Καμαρίου.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο τερματοφύλακας της Α.Ε. Πάρου, Νικολακόπουλος, ο οποίος κατάφερε με τις επεμβάσεις του να κρατήσει τη νίκη για την ομάδα του.

Ταυτόχρονα, οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν ουσία στο παιχνίδι τους, μιας και στις τέσσερις ευκαιρίες που δημιούργησαν κατάφεραν να σημειώσουν δύο τέρματα. Από την πλευρά του, ο Παμμηλιακός κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερος, είχε κλείσει την ομάδα της Πάρου στο μισό γήπεδο, όμως έπεσε πάνω σε έναν εκπληκτικό Νικολακόπουλο.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν καλύτερα και δημιούργησαν την πρώτη τους φάση νωρίς και μόλις στο 25’ έπειτα από κόρνερ του Ε. Κρητικού από τα δεξιά, ο Χατζίγια με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μακαπαγκάλ, κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι στο 40’ ζήτησαν πέναλτι στο μαρκάρισμα πάνω στον Τόσκα από τον Χατζίγια. Ο διαιτητής, ο οποίος ήταν κοντά στην φάση, έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η ομάδα του κ. Σαλέπη βρήκε απάντηση στο γκολ της Πάρου στο 49’ με τον Ποιλυκρέτη έπειτα την παράλληλη πάσα του Ζηλιαχόβαλη (1-1).

Η Α.Ε. Πάρου στη μοναδική της ευκαιρία στην επανάληψη κατάφερε να στείλει για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Μακαπαγκάλ στο 54’, με τον Γκασισού. Ο παίκτης της Πάρου εκμεταλλεύτηκε το άσχημο διώξιμο του γκολκίπερ του Παμμηλιακού (2-1).

Από εκεί και πέρα ο Παμμηλιακός έπαιξε μονότερμα την Α.Ε. Πάρου, όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τους γηπεδούχους να κατακτούν τη νίκη και να μένουν πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα.

Α.Ε. Πάρου – Παμμηλιακός 2-1

Α.Ε. Πάρου (Αλεξανδρής): Νικολακόπουλος, Στ. Κρητικός, Μανδραβέλης (94' λ.τ. Τάσιος), Χατζίγια, Καμπάσης, Βιτζηλαίος ( 76' Παντελαίος), Μουράι, Γκασίσου, Μακρίδης, Καργιώτης (63' Γιαννούλης), Ε. Κρητικός (46' λ. τρ. Φαντιγκά).

Παμμηλιακός (Σαλέπης): Μακαπαγκάλ, Πλιάκης, Ζηλιαχόβαλης, Πολυκράτης, Φαλ ( 85' Σάαρ), Δίντσης, Σάντα (72' Αντ. Μαυρογιάννης), Παππάς, Τόσκα, Παπαδημητρίου, Στεφανίδης ( 72' Τσιμτσιλιάκος).