Η ομάδα του Χρήστου Πελέκη ήταν καλύτερη και επικράτησε δίκαια με 2-0 της Πάρου

Νίκησε την Α.Ε. Πάρου και έστειλε μήνυμα πρωταθλητισμού ο Αίαντας Σύρου

• Τρίτη, 27 Φεβρουαρίου, 2024 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 27 Φεβ. 2024 - 18:00

Ο Αίαντας Σύρου ήταν ο μεγάλος νικητής στην πρεμιέρα της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Κυκλάδων και ταυτόχρονα έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα προς τις αντίπαλες ομάδες. Η ομάδα του Χρήστου Πελέκη ήταν καλύτερη και δίκαια επικράτησε με 2-0 της Α.Ε. Πάρου, στο ματς που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Ερμούπολης – ΕΠΣ Κυκλάδων.

Οι Συριανοί μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και πίεζαν αρκετά ψηλά τους αντιπάλους τους.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Αλέκου Αλεξανδρή έδειξε ένα πολύ καλό πρόσωπο και πως δίκαια κατέκτησε την 1η θέση του 2ου ομίλου. Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ καλό και είχε ρυθμό καθ’ όλη τη διάρκεια του 90λεπτου.

Οι φίλοι του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στις εξέδρες είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα πανέμορφο παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς κάποια να καταφέρει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη ο Αίαντας εξακολούθησε να είναι καλύτερος και στο 63΄ο Μπαλόπητας με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Βέβαια, η εικόνα της ομάδας του κ. Πελέκη άλλαξε προς το καλύτερο όταν στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο Ξαγοράρης. Ο παίκτης βοήθησε τα μέγιστα τον Αίαντα, καθώς τον ώθησε ακόμη πιο πολύ επιθετικά.

Η Α.Ε. Πάρου μετά το γκολ προσπάθησε να βγει στην επίθεση για να ισοφαρίσει, όμως το τέρμα που σημείωσε στο 65’ δεν μέτρησε, καθώς ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι και ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις του αγώνα σφράγισαν τη νίκη τους μετά το γκολ του Νομικού, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 2-0.

11' ο Ραμπαβίλας με κοντινό σουτ, έπειτα από σέντρα, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Νικολακόπουλου.

27'  οι φιλοξενούμενοι είχαν μία αρκετά καλή στιγμή, καθώς ο Γκασίσου έφυγε στην κόντρα και βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μώτο. Ο γκολκίπερ του Αίαντα Σύρου βγήκε γρήγορα καλύπτοντας το οπτικό πεδίο του Γκασισού και με ωραίο τρόπο αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

30'  ο Μουλίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικολακόπουλου, έπειτα τη σέντρα του Βλάχάκη.

39' άουτ πέρασε το σουτ του Νομικού από πλεονεκτική θέση στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

46' μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν είχαν οι γηπεδούχοι, καθώς τόσο ο Νομικός, όσο και ο Μπαλόπιτας στη συνέχεια δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το λάθος της άμυνας της Α.Ε. Πάρου.

52' με υπερένταση ο Μώτος απέκρουσε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Μακρίδη.

54' ο Μουράι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

63' ο Ξαγοράρης επέστρεψε στην αγωνιστική… δράση και έδωσε έναν άλλο αέρα από την ώρα που πέρασε στο παιχνίδι. Ο παίκτης του Αίαντα Σύρου  βρήκε με ωραίο τρόπο τον Ραμπαβίλα ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Νικολακόπουλου. Στην επαναφορά της μπάλας από κοντά ο Μπαλόπητας με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 για τον Αίαντα Σύρου.

65' Η ΑΕ Πάρου βρήκε… απάντηση, καθώς μετά από έναν μεγάλο συνωστισμό μέσα στην περιοχή, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μώτου, όμως το γκολ ακυρώθηκε ωε οφσάιντ. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ζήτησαν πέναλτι, καθώς υποστήριξαν πως η μπάλα βρήκε σε χέρι παίκτη του Αίαντα

71' οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν τον Αίαντα και δημιούργησαν μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία στα αντίπαλα καρέ με τον Φαντιγκά, όμως ο Καραμολέγκος ήταν εκεί για να διώξει τη μπάλα μακριά και να σώζει την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

91' ο Αίαντας σφράγισε τη νίκη του με το πανέμορφο σε εκτέλεση και δημιουργία γκολ του Νομικού. Πριν το δεύτερο γκολ της ομάδας της Σύρου ο Ρηγούτσος δεν είχε καταφέρει να νικήσει με μακρινό σουτ τον Νικολακόπουλο.

92' ο Αίαντας Σύρου έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μπαϊπάς μετά από δυνατό μαρκάρισμα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αίαντας Σύρου – Α.Ε. Πάρου 2-0

Διαιτητής: Γιάννης Ζαράνης | Βοηθοί: Ρούσσος – Βαρθαλίτης

Αίας Σύρου (Πελέκης): Μώτος, Βλαχάκης, Ρούσσος, Καραμολέγκος, Μαϊπάς, Μπαλόπητας (92' Καλίγερος), Νομικός, Ραμπαβίλας, Σαμανίδης, Κοντζάι (58' Ξαγοράρης), Μουλίδης (67' Ρηγούτσος)

ΑΕ Πάρου (Αλεξανδρής): Νικολακόπουλος, Παπαδόπουλος, Χατζίγια, Καμπάσης, Κρητικός, Γκασίσου, Μουράι, Μακρίδης, Καργιώτης (86΄Κρητικός Σ.), Τάσιος (73' Παντελάιος), Φαντιγκά (73' Jilke).