Οι δύο ομάδες αν και είχαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι τελικά μοιράστηκαν από έναν βαθμό

Κόλλησαν στο 1-1 Α.Ε. Πάρου και Πανναξιακός

Πολύτιμο έδαφος στο κομμάτι της διεκδίκησης της πρώτης θέσης έχασαν Α.Ε. Πάρου και Πανναξιακός, μετά το μεταξύ τους ισόπαλο αποτέλεσμα. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στο γήπεδο της Παροικιάς, όμως το 1-1 στέρησε τόσο στον Πανναξιακό, όσο και στην Α.Ε. Πάρου από δύο βαθμούς. Έτσι, μεγάλη κερδισμένη της τρίτης αγωνιστικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κυκλάδων, ήταν η Θύελλα Καμαρίου η οποία επικράτησε του Αίαντα Σύρου με 8-0. Η ομάδα της Σαντορίνης ξέφυγε βαθμολογικά, μιας και με τους τρεις βαθμούς που κατέκτησε, έφτασε τους 11, ενώ Αίαντας Σύρου και Α.Ε. Πάρου έχουν από έξι (6). Ο Πανναξιακός με τον έναν βαθμό που πήρε ανέβηκε στους πέντε κι άφησε πίσω του τον Παμμηλιακό με τρεις.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και αξιοποίησαν την υπεροχή τους στο 10’ με το διαγώνιο σουτ του Μακρίδη, ο οποίος νίκησε τον Ποθητό κι έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι, αν και ήταν καλύτεροι στο πρώτο σαρανταπένταλεπτο, δεν  κατάφεραν να βρουν άλλη φορά δίχτυα και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Γιώργος Μοστράτος με εσωτερικές αλλαγές κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και στο 58’ ο Πανναξιακός κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Συγκεκριμένα ο Πολυκρέτης με ωραίο σουτ νικησε τον Νικολακόπουλο κι έκανε το 1-1.

Από την πλευρά του, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν και πάλι προβάδισμα στο σκορ, αφού στο σουτ που επιχείρησε ο Μακρίδης, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ποθητού. Επίσης, η ομάδα του Αλέκου Αλεξαδρή έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της να πάρει το ματς στο 88’, όταν ο Αριανούτσος δεν ευστόχησε στο πέναλτι που είχε κερδίσει η Α.Ε. Πάρου.

Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, όταν ο Σέμε από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

Τέλος, να σημειώσουμε εδώ πως ο Πανναξιακός από το 78’ έπαιξε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ανεβλαβής δέχθηκε τη δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή και πήρε πρόωρα τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Α.Ε. Πάρου – Πανναξιακός 1-1

Διαιτητής: Κουζουμης | Βοηθοί: Ρούσσου - Βακόνδιος

ΑΕ Πάρου (Αλεξανδρής): Νικολάκοπουλος, Μανδραβέλης, Παπαδόπουλος, Χατζίγια (89' Σαμοαντίνο), Καμπάσης, Παντελαίος (70' Βιτζιλαίος), Μουράι, Φαντιγκά (70' Κρητικός Σ.), Γιαννούλης (78' Αριανούτσος), Μακρίδης, Κρητικός Ε. (78' Ζίλτσε).

Πανναξιακός (Μοστράτος): Ποθητός, Ανεβλαβής, Βαθρακοκοίλης Γ., Σέμε, Λίκα, Παραράς (75' Μανθόπουλος), Τραγούδας, Πολυκρέτης, Βαθρακοκοίλης Ν. (92' Φράγκου Ν.), Σβίρος, Πίντο