Το συγκρότημα του Παναγιώτη Χριστοφιλέα επικράτησε με 0-2 της Εράνης και έφτασε τους 45 βαθμούς

Πέρασε κι από τα Φιλιατρά η Ελλάς Σύρου

Η Ελλάς Σύρου πέρασε με επιτυχία και από τη Μεσσηνία, επικρατώντας με 0-2 της Εράνης Φιλιατρών. Το συγκρότημα του Παναγιώτη Χριστοφιλέα ήταν καλύτερο κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια έφτασε στη νίκη και την εξασφάλιση των τριών βαθμών. Οι Κυκλαδίτες μετά την τεράστια νίκη επί της Κορίνθου, επικράτησαν και στη Μεσσηνία, πραγματοποιώντας έτσι ακόμη ένα μεγάλο και αποφασιστικό βήμα για την πρόωρη και μαθηματική εξασφάλιση της παραμονή τους στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από νωρίς να ελέγξουν τον ρυθμό και να φτάνουν με αξιώσεις μπροστά στα αντίπαλα καρέ. Ο Μούντριχας στο 28’ με κοντινή κεφαλιά έβαλε την ομάδα της Σύρου μπροστά στο σκορ με και με το 0-1 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο δεύτερο μέρος με ακόμη μεγαλύτερη όρεξη, κυνήγησαν το γκολ και πρόσφεραν ένα ωραία θέαμα στους φίλους των γηπεδούχων που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι στο 58’ με τον Παυλόπουλο διαμόρφωσαν το τελικό 0-2. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης πίεσαν για τη μείωση του σκορ, όμως ο Παπαδόπουλος ήταν σε εξαιρετική ημέρα κι όποτε χρειάστηκε με εντυπωσιακές αποκρούσεις κράτησε το μηδέν για την εστία του.

Η Ελλάς με τη νίκη αυτή ανέβηκε στους 45 βαθμούς, όσους έχει και ο Παναιγιάλειος, ο οποίος όμως έχει ένα ματς λιγότερο.

4’ σε κόρνερ έβγαλαν οι Συριανοί στην ξαφνική επίθεση των γηπεδούχων.

7’ με τις γροθιές έδιωξε ο Παπαδόπουλος το σουτ από τα αριστερά της περιοχής του Κοτσιανούλη.

13’ δεν κατάφερε ο Παυλόπουλος να βρει στην μπάλα στην κάθετη πάσα του Λαντίκα και ο γκολκίπερ χωρίς πρόβλημα έπεσε γρήγορα και μάζεψε.

14’ μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Λαντίκα να μην βρίσκει στόχο στο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

23’ αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι πέρασε το σουτ του Μούντριχα.

28’ ο Μούντιχα από κοντά με κεφαλιά νίκησε τον γκολκίπερ των Φιλιατρών κι έκανε το 0-1 για την Ελλάς Σύρου.

36’ σε κόρνερ έδιωξε ο Παπαδόπουλος στο απευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Κοτσιανούλης.

58’ Ο Παυλόπουλος με ωραίο τρόπο έκανε το 0-2 κι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της Ελλάς στη Μεσσηνία.

72’ Τελευταία στιγμή ο Μπόσιο έβγαλε τη μπάλα πριν αυτή καταλήξει σε παίκτη της Εράνης που ήταν στην πλάτη του.

79’ με υπερένταση ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ που έγινε μέσα από τη μεγάλη περιοχή από τον Μπινιόρη.

81’ τεράστια ευκαιρία από κοντά για τον Λακριτή, ο ποίος δεν κατάφερε να βρει στόχο και να μειώσει για την ομάδα του.

86’ Φλαριώτης, αν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Ελλάς Σύρου.

87΄ο Σάμπσον  από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο.