Η ομάδα του Γιώργου Μοστράτου επικράτησε με 1-3 του Πάγου, στο πλαίσιο της

Πέρασε από τη Σύρο ο Πανναξιακός

Ο Πανναξιακός επικράτησε με 1-3 του Πάγου και παρέμεινε μέσα στο κόλπο της διεκδίκησης του πρωταθλήματος. Η  ομάδα του Γιώργου Μοστράτου ήρθε στη Σύρο έχοντας στόχο τη νίκη και μετά από ένα καλό παιχνίδι, κατάφερε να επιβληθεί του αξιόμαχου Πάγου. Από την άλλη πλευρά, ο Πάγος ήταν αρκετά καλός και ανταγωνιστικός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι αγωνιστικά ήταν αρκετά καλό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για τη νίκη. Ο Πανναξιακός ήταν καλύτερος στις… λεπτομέρειες και πήρε μία σημαντική νίκη μέσα στη Σύρο.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 12’ με τον Παραρά και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 29’ με τον Πίντο.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 61’ μειώνοντας σε 1-2 μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάννη Αργυρού.

Στη συνέχεια, η ομάδα του κ. Ζαχαρίου ανοίχτηκε για να ισοφαρίσει και η ομάδα του Γιώργου Μοστράτου το εκμεταλλεύτηκε, κλειδώνοντας τη νίκη με το γκολ του Πίντο στο 84’, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

8' Χωρίς πρόβλημα ο Συριανός στο σουτ του Πίντο.

9' Μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ έχασε ο Πάγος όταν σε κόντρα επίθεση, ο Περρής πέρασε και τον Ποθητό, όμως άνοιξε τη μπάλα και δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα του Πανναξιακού.

12' Ο Παραράς μετά από σέντρα, με το στήθος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα το Συριανού κι άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της ομάδας του (0-1).

18' Ο Πολυκρέτης ανατράπηκε στην περιοχή, ο «άρχοντας» του αγώνα έδειξε αμέσως την παράβαση σημειώνοντας το πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε το πέναλτι, όμως ο Κώστας Συριανός έπεσε στη δεξιά του γωνία και έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ.

20' Στα σώματα των παικτών του Πάγου σταμάτησε η μπάλα στο σουτ του Λίκα.

29' Ο Πολυκρέτης με εκτέλεση κόρνερ έφερε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Πίντο με κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Συριανό κάνοντας το 0-2 για τον Πανναξιακό.

46' Μία ακόμη καλή στιγμή για την ομάδα της Σύρου με τον Μπάιλα να στέκεται άτυχος, καθώς μετά από σουτ από πλεονεκτική θέση είδε τη μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ποθυτού. Στη συνέχεια της φάσης, ο Νομικός δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ του Πανναξιακού.

56' Χωρίς πρόβλημα ο Συριανός, έπεσε και μάζεψε τη μπάλα στο σουτ του Πολυκρέτη από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

61' Ο Νομικός ανατράπηκε εντός περιοχής με τον κ. Καλόγερα να καταλογίζει το σημείο του πέναλτι. Ο αρχηγός του Πάγου Γιάννης Αργυρός με μία όμορφη εκτέλεση μείωσε σε 1-2.

69' τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα έχασε ο Μπάιλας, όταν βρέθηκε μόνος αμαρκάριστος έξω από την μεγάλη περιοχή, δεν κατάφερε με σουτ να νικήσει τον Ποθυτό.

80' Άουτ πέρασε το σουτ του Φράγκου.

84' Ο Πίντο εκτέλεσε αριστουργηματικά το φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Συριανού, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3 για τους φιλοξενούμενους.

89' Παράλληλη πάσα του Πίντο δεν μπόρεσε ο Φράγκου να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

90' Σε κόρνερ έδιωξε τη μπάλα ο Συριανός έπειτα το σουτ του Φράγκου.

Α.Ο. Πάγου – Πανναξιακός 1-3

Διαιτητής: Καλόγερας | Βοηθοί: Γρυπάρης - Βαρθαλίτης

ΑΟ Πάγου (Ζαχαρίου): Συριανός, Βουτσίνος (68' Ρούσσος Κ.), Αργυρός, Σπανός, Σαμιωτάκης, Περρής, Σκορδίλης, Αγοραστός (68' Τρόκα), Μπάιλας, Ξανθάκης (46' Ζαφείρας), Νομικός (77' λ. τρ. Βλαχογιάννης).

Αναπληρωματικοί: Πρίφτι, Ρούσσος Μ., Μαγκάφας, Καπέλλας

Πανναξιακός (Μοστράτος): Ποθητός, Ανεβλαβής, Βαθρακοκοίλης (87' Μαυρίδης), Παπαδόπουλος, Αργυρός, Σέμε, Παραράς (63' Φράγκου Ν.), Λίκα (63' Ορφανός), Πολυκρέτης, Πίντο, Τραγούδας.

Αναπληρωματικοί: Μπαρόλας, Ντέμος, Ρότσι