Η Κόρινθος επικράτησε με 2-4 και παρέμεινε σε τροχιά πρωταθλήματος

Εντός έδρας ήττα για την Α.Ε. Μυκόνου

Σε νέες περιπέτειες μπαίνει η Α.Ε. Μυκόνου μετά την εντός έδρας ήττα από την Κόρινθο με 2-4. Οι Μυκονιάτες, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 0-2, κατάφεραν στο δεύτερο μέρος μέσα σε πέντε λεπτά να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Η ανωτερότητα των αντιπάλων της Μυκόνου όμως ήταν εμφανής και η Κόρινθος κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ στο 60’ με τον Αργυρόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν τη νίκη στις καθυστερήσεις, κάνοντας το 2-4 με τον Ροχάνο.

Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν ένα παιχνίδι αρκετά καλό σε ρυθμό, μιας και οι δύο «μονομάχοι» ήθελαν πάση θυσία τη νίκη. Οι γηπεδούχοι βέβαια έπαιζαν για την παραμονή, ενώ η Κόρινθος για να διατηρήσει τις ελπίδες της για τον τίτλο.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα υπήρχαν πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, καθώς οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2, κατάφεραν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να φέρουν το ματς στα ίσα (2-2).

Ωστόσο, η Κόρινθος με τον Αργυρόπουλο στο 60’ πέρασε και πάλι μπροστά με 2-3, με τους γηπεδούχους να μην έχουν (αν και προσπάθησαν) τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το παιχνίδι.  Η Κόρινθος με τη νίκη της αυτή παρέμεινε έναν βαθμό πίσω από τον Παναργειακό που έχει 61.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, η Κόρινθος όπως αναφέρουμε παραπάνω προηγήθηκε στο 33’ με τον Ροχάνο έπειτα από σουτ από πλεονεκτική θέση (0-1).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και με τον Παπούλη στο 39’ έκαναν το 0-2.

Με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα σαφές προβάδισμα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βγήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Αρχικά ο Παπαδόπουμος μείωσε σε 1-2 στο 49’ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 56’ με τον Ροχάνο έφεραν το ματς στα ίσα (2-2).

Η Κόρινθος, η οποία δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, κόντρα στην ροή του αγώνα κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ στο 60’ με τον Αργυρόπουλο. Το γκολ αυτό έβαλε ταυτόχρονα… φρένο στους γηπεδούχους που στη συνέχεια δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να κυνηγήσουν την ισοφάριση. Βέβαια, στην προσπάθεια τους να βγουν μπροστά άφησαν αρκετούς κενούς χώρους και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ροχάνο έκανε το τελικό 2-4.

Α.Ε. Μυκόνου – Κόρινθος 2-4

ΑΕ ΜΥΚΟΝΟΥ (Βαγγέλης Βλάχος): Διαμαντής, Σπυρόπουλος, Κατσούλης, Τράκας (90' Δακτυλίδης), Μουρικι, Παπαδόπουλος, Ζγκουρι, Ιωσηφίδης, Γκούφας (79' Κέμπε), Αρκούδας, Ράγια (46' Ρέτσος).

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Ηλίας Φυντάνης): Διασσινός, Καλουσής, Αργυρόπουλος, Αναστασόπουλος, Μερκούρη (90+4' Ζεϊμπέκης), Γκουντρουμπής (90+5 Παπανικολάου), Λάλκοβιτς (85' Χατζής), Παπουλής, Δερμιτζάκης, Νικολάου, Ροχάνο.

Α.Ε. Μεσολογγίου – Παναργειακός 0-3

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Γαλάνης-Μπαλαρούτσος (Αχαΐας)
ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Βασίλης Παστρωμάς): Δουλιώτης (66’ λ.τρ. Μαντής), Ε. Κοκώνης, Τριφιάτης, Κάκκος, Μπαλαμπάνης, Αυτζής, Πλαστήρας (77’ Παναγιωτίδης), Χαλαζίας, Σπ. Κοκώνης, Μιχαλόπουλος, Κράνης (60’ Κουφός)
ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Καραργύρης, Παναγιώτου, Καρέλης, Σάαντο, Ροκάι, Τσιώλης (77’ Τσιράκης), Μάρτινς, Τσάνι, Τσούτσης (90’ Καρυπίδης), Κατσής (46’ Ηλιόπουλος), Ελευθεριάδης.

Μαρκό – Α.Ο. Πυλίου Κω 2-1

Διαιτητές: Λαθύρης, Κουρκουνασιός-Σηφάκης (Πειραιώς)
ΜΑΡΚΟ (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Κυριτσάς, Μαρκοπουλιώτης, Καλλέργης (85’ Πιέτρης), Αλεξίου (60’ Σάμιος), Γιαννιτσάνης, Λαμπρόπουλος, Παυλίδης, Ριτσοτάκης, Πίκουλας (78’ Φρέρης), Κιούσης (85’ Μεγαρίτης), Λαζαρίδης
ΑΟ ΠΥΛΙΟΥ (Στέφανος Χατζησεβαστός):  Ήλιος, Παπαναστασίου (81′ Λάντζιος), Μούλας, Μπριλάκης, Βουκομάνοβιτς, Δρόσος, Μεντής, Χατζηνικολάου, Μπρέμπος (75′ Τσιτσεκίδης), Τζανουλίνος, Αλιμερκάι (37′ λ.τ. Κότζα).

Α.Ε. Ρ. Αφάντου – Πανελευσινικαός 2-0

Α.Ε.Ρ.Α. (Δημήτρης Γκάιδας): Καπούταγλης, Στοΐνοβιτς (76’ Σπαχιού), Παναγιωτόπουλος, Νόνης, Φερεντίνος (69’ Κορλός), Σταματούλας, Κεσίδης, Αντωνίου, Κιοσέογλου (64’ Κουτσιανικούλης), Γκέτσι, Λαθούρης
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Κυριάκος Μιχας): Μυρτα, Ζαρίκος (72’ Γιάννι), Καλομενίδης (64’ Πατίστης), Νικολάου (64’ Μαλλιαράκης), Ουράι (64’ Φίλης), Παϊκόπουλος (64’ Νικολάκης), Σκέντζος, Τσιάβος, Τσιοκρής, Φωτόπουλος, Χατζημαρκος.

Ιάλυσος – Ρόδος 1-0

Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Παναγιώτης Σπάρταλης): Τσιγάρος, Καραγεώργης, Γιώργου, Δωματάς, Χατζησάββας (86’ Πελαρδής), Αθανασίου (66’ Χότζα), Κάμπα (91’ Βλαχάβας), Χατζηνικόλας, Τερζίου, Ιντρίζι, Πατσίλης
ΡΟΔΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Μανουσάκης, Λίμα, Καψάλης, Καρδάμης, Τρόκα, Λάσκαρης (82’ Μπουρνέλης), Ζαχαρός (70’ Γκολφινόπουλος), Δούμτσης (74’ Λαθύρης), Ζαννάκης, Ζούνης, Μπαρμπαρούσης.