Το συγκρότημα του κ. Γαβαλά επικράτησε με 2-1 και ανέβηκε στους 10 βαθμούς

Πήρε τη νίκη κόντρα στον Αίαντα η Α.Ε. Πάρου

Το βαθμό μέσα από τα… χέρια του έχασε ο Αίαντας Σύρου, καθώς, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στην Πάρο, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 87’ με τον Μάιπα. Η Α.Ε. Πάρου από την πλευρά της μετά το γκολ της ισοφάρισης πίεσε ακόμη πιο ψηλά και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης σημείωσε το νικητήριο τέρμα με τον Τάσιο.

Το συγκρότημα της Σύρου μετά και τη νέα ήττα έμεινε ακόμη πιο πίσω στον βαθμολογικό πίνακα, καθώς με τους επτά βαθμούς βρέθηκε στην 5η θέση. Μάλιστα, τον ξεπέρασαν τόσο ο Παμμηλιακος, όσο και η Α.Ε. Πάρου.

Το μόνο που απομένει είναι στα επόμενα ματς ο Αίαντας να προσπαθήσει να διορθώσει τη βαθμολογική του θέση, ωστόσο αυτό είναι αρκετά δύσκολο, μιας και την αρχόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Πανναξιακό.

Να σημειώσουμε εδώ πως στον πάγκο της Α.Ε. Πάρου έκατσε για πρώτη φορά ο Χρήστος Γαβαλάς, μετά την αποχώρηση του Αλέκου Αλεξανδρή.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, η ομάδα της Πάρου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έδειξε από την αρχή να ελέγχει τον ρυθμό. Στο τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν μία δίκαιη νίκη, μιας και στη γενική εικόνα του ματς ήταν καλύτεροι.

Η Α.Ε. Πάρου εκμεταλλεύτηκε το καλό της ξεκίνημα και μόλις στο 5’ άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Καμπάση έπειτα την εκτέλεση φάουλ του Κρητικού.

Ο Μουλίδης προσπάθησε να απαντήσει για τον Αίαντα Σύρου στο 19’, όμως η προσπάθειά του δεν είχε ευτυχή κατάληξη, μιας και ο Νικολακόπουλος με εντυπωσιακό τρόπο κράτησε το μηδέν στην άμυνα.

Μεγάλη ευκαιρία στο 37’ είχε η Α.Ε. Πάρου με τον Κρητικό, ο οποίος από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

Μία ακόμη καλή στιγμή πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο είχαμε στο 45’ με τον Ρηγούτσο να αστοχεί σε κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0 και έχοντας την ψυχολογία με το  μέρος τους.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν και τόσο καλός, αφού οι γηπεδούχοι θέλησαν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, αλλά και ο Αίαντας Σύρου έφτανε με δυσκολία στα αντίπαλα καρέ.

Οι Συριανοί προς το τέλος του ματς βγήκαν με μεγαλύτερες αξιώσεις στην επίθεση και στο 87’, όπως αναφέρουμε και παραπάνω, έφεραν το ματς στα ίσα με το ωραίο κοντινό πλασέ του Μάιπα.

Οι γηπεδούχοι που είδαν να χάνουν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους στα τελευταία λεπτά πήραν και πάλι τον έλεγχο της αναμέτρησης και στις καθυστερήσεις του αγώνα έκαναν το 2-1, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Τάσιου.

Α.Ε. Πάρου – Αίαντας Σύρου 2-1

Διαιτητής: Ζαράνης, Βοηθοί: Κουζούμης - Δρόσος.

Α.Ε. Πάρου (Γαβαλάς): Νικολακόπουλος, Μανδραβέλης, Κρητικός Δ., Τάσιος, Καμπάσης, Παντελαίος (69' Γιαννούλης), Βιτζηλαίος (87' Φαντιγκά), Γκασίσου (76' Σαμπατίνο), Μουράι, Μακριδης, Κρητικός Ε.

Αίας Σύρου (Φωτεινιάς): Νικητίδης, Καπέλλας (85' Ψαρρός), Νομικός, Καραμολέγκος, Κολλιάκος, Μάιπας, Ρηγούτσος (55' Βιάλντο), Ξαγοράρης (85' Μιχάλοβιτς), Αρώνης (85' Καλλίγερος). Ραμπαβίλας, Μουλίδης (60' Καμπανης)