Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε στη Νάξο με 1-2 του ΑΜΣ Φιλωτίου για το πρωτάθλημα της Κ16

Στο “κόλπο” της πρόκρισης η Θύελλα Καμαρίου

Η Θύελλα Καμαρίου πήρε μία σημαντική νίκη μέσα στη Νάξο με 1-2 και μπήκε γερά στο… κόλπο της διεκδίκησης της πρώτης θέσης. Η ομάδα του κ. Φίλων ήθελε του βαθμούς και έπαιξε για το… τρίποντο. Από την άλλη πλευρά, το Φιλώτι έπαιξε για την ιστορία του, αφού εν είχε βαθμολογικές ελπίδες. Το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος του ήταν ανταγωνιστικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι φιλοξενούμενοι μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κατάφεραν να κερδίσουν μέτρα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και πίεζαν για το γκολ. Η πίεση απέφερε καρπούς στο 35’ όταν Κοϊδελάι με κεφαλιά έπειτα την εκτέλεση του πλαγίου από τον Πάνα, νίκησε τον Μουστάκη, κάνοντας το 0-1.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 0-1 και την Θύελλα μπροστά.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να ισοφαρίσουν και το κατάφεραν στο 69’ με τον Κρασά. Το ματς από εκεί και πέρα πήρε… φωτιά καθώς η μπάλα άλλαζε συνεχώς πλευρές και οι άμυνες είχαν πολλή δουλειά.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν την πίεση του Φιλωτίου και σε μία κόντρα επίθεση με τον Λιγνό στο 78’ κατάφεραν να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ. Το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος και η Θύελλα Καμαρίου πήρε ένα σημαντικό τρίποντο που της επιτρέπει να διεκδικήσει την πρόκρισή της στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

ΑΜΣ Φιλωτίου – Θύελλα Καμαρίου 1-2

Διαιτητής ήταν ο Στέλιος Χατζόπουλος με βοηθούς τους Δεγαΐτα και Σφυρόερα

ΑΜΣ Φιλωτίου (Προμπονάς): Μουστάκης, Μάνιος, Μάκαρης, Γρατσίας, Βασιλάκης, Ψάρρας, Γρατσίας, Κριμιντζάς (41' Κρασάς), Ψάρρας Κ., Σαρλάνης, Κιόσκου, Λιοφάγος, Καρποντίνης

Θύελλα Καμαρίου (Φίλων): Τσάνι, Αγκόλι (75' Νόκα) Ζιβιτσε (80' Ακιράι), Σελμάνι, Κανουσάι, Πάνα, Λιγνός, Φύτρος Χ., Λέντζος (49' Τσομπάι), Κοϊδελάι, Φύτρος Σ., Χάσπερα