Στους τέσσερις του Κυπέλλου Ελλάδος ο Φοίνικας Σύρου – ONEX μετά το 3-1 επί του Παναθηναϊκού

Και τώρα πάει για το… κύπελλο

• Τετάρτη, 5 Φεβρουαρίου, 2020 - 20:32
  • /   Eνημέρωση: 6 Φεβ. 2020 - 21:00

Ο Φοίνικας Σύρου – ONEX πήρε το… αίμα του πίσω επικρατώντας με 3-1 του Παναθηναϊκού στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος και προκρίθηκε στους τέσσερις του θεσμού. Το συγκρότημα του Ράτκο Παβλίσεβιτς ήταν ψυχωμένο, έπαιξε στα ίσια τον Παναθηναϊκό και ήταν ο μεγάλο νικητής στο ντέρμπι της Σύρου. Για ακόμη μία φορά το ματς ήταν… συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτός, καθώς τόσο ο Φοίνικας Σύρου – ONEX, όσο και ο Παναθηναϊκός ήθελαν να περάσουν στην επόμενη φάση.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά και στα τέσσερα σετ που παίχτηκαν καθώς όποτε η μία κατάφερνε να ξεφύγει στο σκορ, αμέσως η άλλη με ένα μικρό σερί κάλυπτε τη διαφορά. Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο πρώτο στο με τον Γκονζάλες έκανε το 5-2, όμως μετά το τάιμ άουτ του κ. Ανδρεόπουλου οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν την διαφορά. Ο Αργεντίνος ήταν ο παίκτης που έδωσε τον πόντο στο τέλος με τον Φοίνικα να κάνει το 25-23. Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά μάλιστα κατάφερε να πάρει διαφορά πέντε πόντων (7-12) και τον Φοίνικα με επίθεση διαρκείας να μειώνει αρχικά και στη συνέχεια να ανατρέπει την εις βάρος τους κατάσταση. Στο τρίτο σετ, το συγκρότημα του κ. Ανδρεόπουλου προσπάθησε να μειώσει ώστε να μείνει στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το σετ στις λεπτομέρειες. Στο τέταρτο σετ, ο Φοίνικας έδειξε να θέλει περισσότερο το ματς, έπαιξε κόντρα σε… όλα, καθώς είχε δύο παίκτες που πραγματικά… πονούσαν και παρά την πίεση του Παναθηναϊκού κατάφερε να κάνει το 25-22 και το 3-1.

Το έλεγχε από την αρχή

Με το ωραίο πλασέ του Γκονζάλες άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι 1-0. Στην κόντρα ο Στοΐλοβιτς 2-0. Ο Στερν με άσσο έκανε το 3-0. Ο Γκονζάλες στην κόντρα το 5-1 και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε πως η ομάδα του δεν ξεκίνησε καλά το ματς, με τον Φοίνικα να έχει πάρει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Ο Ανδρεόπουλος με ωραίο τρόπο το 5-2. Έσπασε το τριπλό μπλοκ του Παναθηναϊκού ο Στοΐλοβιτς για το 6-3, ενώ προηγουμένος ο Παναθηναϊκός είχε κάνει ένα μικρό σερί 0-2. Μονό μπλοκ του Γιάκομπσεν πάνω στον Στοΐλοβιτς 6-5. Ο Γκονζάλες το 7-6. Ο Στερν στην κόντρα το 8-6, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Ο Σταάροβιτς μείωσε σε 8-7. Ο Λινάρδος με μπλοκ ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους τρεις πόντους για τον Φοίνικα Σύρου – ONEX 10-7. Νέο μπλοκ από τον Λινάρδο  πάνω στον Στάροβιτς, 11-8. Ο Ανδρεόπουλος με μονό μπλοκ σταμάτησε τον Στερν 12-10. Στο +4 (14-10) η διαφορά μετά το λάθος του Ρανγκέλ πάνω στον φιλέ και μετά από έντονες διαμαρτυρίες του Βραζιλιάνου ο διαιτητής του έδειξε την κίτρινη κάρτα.  Ο Ράτκο Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ μετά το 0-3 του Παναθηναϊκού (14-12).  Ο Στάροβιτς μείωσε σε 16-15, όμως στη συνέχεια ο Γκονζάλες πήρε το μπλοκ άουτ για το 17-15. Ο Τσάτσιτς με άσσο έφερε το σετ στα ίσα (18-18). Νέος άσσος από τον Μαυροβούνιο διεθνή 18-19 και ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, αναγκάζοντας τον Ράτκο Παβλίσεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Γκονζάλες μετά το πολύ καλό σέρβις του Μπουτσούγεβιτς το 20-19. Ο Στερν με μπλοκ πάνω στον Ανδρεόπουλο το 21-19 και νέο τάιμ άουτ, αυτή τη φορά το κάλεσε ο τεχνικός των πρασίνων μετά το 3-0 του Φοίνικα Σύρου – ONEX. Μονό μπλοκ του Ανδρεόπουλου πάνω στον Στερν 21-21. Άσσος από τον Στερν 23-21 σε πολύ κρίσιμο σημείο του σετ, ο Φοίνικας παίρνει διαφορά δύο πόντων. Ο Στοΐλοβιτς το 24-22 με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο. Ο Ανδρεόπουλος μείωσε σε 24-23. Ο Γκονζάλες πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικας έκανε το 25-23 και ταυτόχρονα άνοιξε το σκορ στα σετ 1-0.

Με επίθεση… διαρκείας το γύρισε κι έκανε το 2-0

Ο Πελεκούδα με άσσο έκανε το 1-2 στο δεύτερο σετ. Ο Ρανγκέλ με μπλοκ πάνω στον Στερν το 2-3, ενώ το «Πειρατικό» είχε την ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ για το 3-3. Μπλοκ του Ρανγκέλ πάνω στον Γκονζάλες 3-5, ενώ με λάθος από τους γηπεδούχους έγινε το 3-6. Νέα κόντρα επίθεση από τον Παναθηναϊκό με τον Στάροβιτς και το στο έγινε 3-7 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε τους φιλοξενούμενους  να μπαίνουν καλύτερα και να αποκτούν διαφορά τεσσάρων πόντων. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Στάροβιτς μετά από φάση διαρκείας και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-8. Ο Ράπτης έσπασε το διπλό μπλοκ του Φοίνικα για το 7-10. Το πολύ καλό σέρβις του Ράπτη έδωσε την ευκαιρία στον Στάροβιτς να πάρει έναν εύκολο πόντο 7-11. Νέο λάθος από τους γηπεδούχους 7-12 η διαφορά στο -5 για τον Φοίνικα και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε και το δεύτερο τάιμ άουτ που είχε δικαίωμα σ’ αυτό το σετ. Ο Στερν μείωσε σε 9-13. Ο Ράπτης δεν κατάφερε να περάσει τη μπάλα και το σκορ έγινε 10-13 και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδες του γηπεδούχους να μπαίνουν και πάλι στο παιχνίδι. Ο Χριστόφας με μπλοκ πάνω στον Ράπτη μείωσε ακόμη περισσότερο για τους Συριανούς 11-13. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια πρώτου χρόνου του Ρανγκέλ 13-14. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Ανδρεόπουλου και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 14-14. Ο Χριστόφας με μπλοκ πάνω στον Στάροβιτς έκανε το 15-14, βάζοντας το «Πειρατικό» μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Στάροβιτς 17-15, με τον Φοίνικα να ελέγχει το σετ σ’ αυτό το διάστημα. Ο Λινάρδρος σαν… σε προπόνηση το 18-15. Με σερί 10-3 ο Φοίνικας έχει ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση κάνοντας το 19-16, ενώ η αντεπίθεση ξεκίνησε στο 9-13. Καλός πρώτος χρόνος από τον Λινάρδο 20-17. Ο Τσάτσιτς με μονό μπλοκ σταμάτησε τον Γκονζάλες 20-19. Ο Γκονζάλες με επίθεση στη μικρή διαγώνιο το 22-20. Ο Γκονζάλες πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-22 φέρνοντας τον Φοίνικα κοντά στο 2-0. Ο Στερν πήρε τον πόντο στην κόντρα για το 25-22 και οι Συριανοί έκανε το 2-0 στα σετ.

«Έμεινε» στο… παιχνίδι ο Παναθηναϊκός

Ο Στάροβιτς δεν βρήκε… στόχο και ο Φοίνικας το 1-0. Ο Γκονζάλες πήρε το μπλοκ άουτ για το 2-2. Ο Τσάτσις με μπλοκ πάνω στον Στοΐλοβιτς έκανε το 2-3 για τους Πράσινους. Ο Χριστόφας με μπλοκ πάνω στον Στάροβιτς έκανε το 5-3 και νωρίς – νωρίς στο στο σετ ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Με πρώτο χρόνο ο Ρανγκέλ μείωσε σε 6-5. Ο Τσάτσις μετά από μεγάλο… ράλι έκανε το 7-6 μειώνοντας στον πόντο.  Ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο έκανε το 11-10. Ο Γκονζάλες πήρε το μπλοκ άουτ για το 12-10. Ο Ρανγκέλ στην κόντρα το 12-12. Ο Βραζιλιάνος κεντρικός με μπλοκ έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό 12-13. Νέο μπλοκ από τους φιλοξενούμενους με τον Στάροβιτς αυτή τη φορά 12-14 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Έξυπνα ο Μπουτσούγιεβιτς 13-14. Ο Στοΐλοβιτς με άσσο ισοφάρισε σε 14-14 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Μία ακόμη εντυπωσιακή φάση κατέληξε στον Φοίνικα, καθώς και οι δύο ομάδες έβγαζαν δύσκολες άμυνες 15-15. Στην κόντρα ο Γκονζάλες μετά το λάθος του Ρανγκέλ 16-15. Έσπασε το τριπλό μπλοκ του Παναθηναϊκού ο Στερ 17-16. Λάθος από τους φιλοξενούμενους με τον Ρανγκέλ να βρίσκει φιλέ 18-16. Ο Τσάτσιτς πέρασε τη μπάλα μέσα από το… μάτι της βελόνας για το 19-19. Ο Μαυροβούνιος με μπλοκ πάνω στο Στερν 19-20 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Στοΐλοβιτς μείωσε σε 20-22. Ο Στάροβιτς πήρε το μπλοκ άουτ 20-23. Ο Στοΐλοβιτς το 21-23. Ο Πανταλέων με επίθεση στην κόντρα το 21-24. Ο Μήλης μετά από φάση διαρκείας μείωσε σε 23-24 και τάιμ άουτ από τον κ. Ανδρεόπουλο. Ο Ράπτης μπήκε ως αλλαγή, πήρε την επίθεση και έκανε το 23-25 μειώνοντας σε 1-2 για τον Παναθηναϊκό.

Έπαιξε ως… Φοίνικας

Ο Τσάτσιτς μετά από φάση διαρκείας έκανε το 1-2 για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαυροβούνιος με μία επίθεση κι έναν άσσο έκανε 2-4. Ο Χριστόφας μείωσε σε 3-4 για τους Συριανούς. Ο Ρανγκέλ με μπλοκ έκανε το 3-6. Ο Στοΐλοβιτς μείωσε σε 5-6. Ο Στάροβιτς με άσσο έκανε το 5-8 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση πρώτου χρόνου του Ρανγκέλ 7-9. Ο Γκονζάλες μετά από φάση διαρκείας ισοφάρισε σε 11-11, σε ένα σετ που δεν θέλει κανείς να το… χάσει. Ο Στοΐλοβιτς με άσσο έκανε το 13-11 και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στην επίθεση του Γκονζάλες 13-13. Ο Στερν ισοφάρισε σε 15-15.  Ο Μπουτσούγιεβιτς με άσσο έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τον Φοίνικα Σύρου – ONEX. Ο Γκονζάλες το 20-19 κρατώντας τους Συριανούς μπροστά στο σκορ. Λάθος από τους φιλοξενούμενους 21-19 και τάιμ άουτ από πλευράς Ανδρεόπουλου. Ο Στερν ήρθε από πίσω κι έκανε το 22-20. Ο Μπουτσούγεβιτς με  μπλοκ έκανε το 24-21 και ο Φοίνικας μία… ανάσα από τους τέσσερις του κυπέλλου. Ο Στερν πήρε μπλοκ άουτ έκανε το 25-22 και ο Φοίνικας Σύρου – ONEX το 3-1.