Την ήττα με 3-0 γνώρισε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστική της Volley league το «Πειρατικό» από τον Παναθηναϊκό

Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε στην Κυψέλη ο Φοίνικας ONEX

Την ήττα με 3-0 γνώρισε από τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Volley league, ο Φοίνικας ONEX. Το «Πειρατικό», αν και πάλεψε να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα στην Κυψέλη, όμως δεν είχε τις λεπτομέρειες με το μέρος του κι έτσι ο Παναθηναϊκός με τη νίκη πέρασε μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα με 12 βαθμούς, διατηρώντας ταυτόχρονα το δικό του αήττητο. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το στραβοπάτημα του Ολυμπιακού που έχασε βαθμό από τον ΠΑΟΚ και έμεινε μόνος πρώτος. Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αφού Φοίνικας και Παναθηναϊκός ήταν κοντά σε όλα τα σετ. Τα λάθη σε κρίσιμα σημεία των παικτών του Φούλβιο Μπερτίνι ουσιαστικά ήταν αυτά που χάρισαν τη νίκη στην ομάδα των πρασίνων.

Τέλος, το «Πειρατικό» την ερχόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει στο κλειστό του αθλητικού κέντρου του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης τον ΟΦΗ.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Περιμέναμε με ανυπομονησία αυτό το ματς γιατί ήταν το πρώτο δύσκολο ματς για μας. Ανταπεξήλθαμε πλήρως όπως ακριβώς είχαμε σχεδιάσει, βγάλαμε πάθος μέσα στο παιχνίδι. Ήταν ένα καλό αποτέλεσμα με μια καλή απόδοση».

O διαγώνιος του Παναθηναϊκού Μπραμ Βαν ντε Ντρις δήλωσε: «Ήταν μία ομαδική νίκη. Όλοι έπαιξαν καλά και είμαστε πολύ καλά μαζί και εκτός αγωνιστικού χώρου. Είναι ένα από τα πλεονεκτήματα της ομάδας μας. Αυτό κάνει τη διαφορά στο παιχνίδι μας. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη. Ήταν το πρώτο δυνατό τεστ για εμάς. Ο κόσμος ήταν ένας επιπλέον παίκτης για εμάς. Μας υποστήριξαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησαν μία εκπληκτική ατμόσφαιρα. Είμαστε σε καλή πορεία στο πρωτάθλημα. Ακολουθούν δύσκολα ματς για το πρωτάθλημα κόντρα στον ΠΑΟΚ, τον Μίλωνα και τον Ολυμπιακό αλλά και τα ευρωπαϊκά. Είναι πολύ μεγάλη η σεζόν. Πρέπει να μείνουμε ήρεμοι για να πάρουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε».
Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Φούλβιο Μπερτίνι είπε: «Μπορεί να χάσαμε 3-0 αλλά το αποτέλεσμα είναι πλασματικό γιατί παλέψαμε και χάσαμε στις λεπτομέρειες . Ο Παναθηναϊκός άξιζε τη νίκη γιατί έπαιξε πολύ καλά. Ήταν σκληρό ματς και δε μας έδωσαν εύκολους πόντους, οπότε για όλους τους πόντους μας παλέψαμε. Οι λεπτομέρειες παίζουν ρόλο και πρέπει να τις διορθώσουν για τη συνέχεια».

Ο κεντρικός του Φοίνικα ΟΝΕΧ Δημήτρης Τζούριτς είπε: «Όλοι ξέραμε ότι ήταν σημαντικό ματς. Ο Παναθηναϊκός νίκησε δίκαια. Επιθετικά και στην άμυνα ήταν πολύ καλύτερος. Το πρωτάθλημα έχει δρόμο μπροστά. Πρέπει να κοιτάξουμε τα λάθη μας. Μπορούμε να παίξουμε και καλύτερα. Έχουμε να παίξουμε πολλές φορές. Δεν χωνεύεις εύκολα μία ήττα με 3-0 σετ. Αυτές οι ήττες θα μας κάνουν ομάδα και θα βελτιωθούμε. Αν δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό θα μπορέσουμε να κερδίσουμε τον Παναθηναϊκό μελλοντικά».

Το παιχνίδι

1ο σετ

Ο Τζούριτς με ωραίο πλασέ πήρε τον πόντο, παρά την προσπάθεια των παικτών του Παναθηναϊκού να βγάλουν άμυνα 1-2. Ο Φράγκος ήρθε από την πίσω ζώνη για το 1-3. Ο Ρανγκέλ μείωσε για τους γηπεδούχους σε 3-4. Ο Αδρεόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ και ο Παναθηναϊκός στο +2 (5-7). Ο Φράγκος όμως με την εμπειρία του πήρε τον πόντο και το «Πειρατικό» έφερε το ματς στα ίσα 7-7. Ο Κόστα με μπλοκ έκανε το 7-8. Η επιμονή του Φράγκου έδωσε τον πόντο στον Φοίνικα, σε μία άκρως εντυπωσιακή φάση και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 7-9. Ο Ραγκέλ από το κέντρο νίκησε τον Τζούριτζ και ο Παναθηναϊκός έφερε και πάλι τη διαφορά στο +2 (13-11), αναγκάζοντας τον κ. Μπερτίνι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Στέρν πέρασε τη μπάλα νικώντας το διπλό μπλοκ των γηπεδούχων και μείωσε σε 13-12. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στην προσπάθεια του Πρωτοψάλτη και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 13-13. Ένα πραγματικό ντέρμπι σ’ αυτό το πρώτο σκέλος του αγώνα, καθώς οι δύο ομάδες είναι κοντά η μία στην άλλη, με συνεχής εναλλαγές στο σκορ. Ο Βα ντε ντρις πέρασε τη μπάλα ωραία κι έκανε το 17-15. Ο Κόστα σταμάτησε τον Πρωτοψάλτη και ο Φοίνικας ONEX ισοφάρισε σε 18-18. Ο Ρανγκέλ με μπλοκ πάνω στον Στερν έφερε και πάλι τη διαφορά στους δύο πόντους για τον Παναθηναϊκό και ο κ. Μπερτίνι κάλεσε το δεύτερό του τάιμ άουτ στο σετ. Ο Μιχάλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 20-19. Μετά από ένα εντυπωσιακό ράλι ο πόντος πήγε στον Φοίνικα, χάρη στην επίθεση του Φράγκου 20-20. Στην μικρή διαγώνιο η επίθεση του Πρωτοψάλτη 21-20. Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έκανε το 23-22.  Στο 24-23 ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, όταν στην γραμμή του σέρβις πήγε ο Τζούριτς. Ο Πρωτοψάλτης πήρε το μπλοκ άουτ και το σκορ έγινε 25-23 και το πρώτο σετ πάει στον Παναθηναϊκό 1-0.

2ο σετ

Με άσσο του Στάλεκαρ ξεκίνησε το δεύτερο σετ για τον Παναθηναϊκό 1-0. Ο Στερν έξυπνα πέρασε τη μπάλα για το 1-2. Ο Κόστα με άσσο έκανε το 1-3. Ο Φράγκος ήρθε από πίσω κι έκανε το 4-4, καθώς ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 3-0 είχε περάσει με 4-3 μπροστά στο σκορ. Ο Βαν ντε ντρις έκανε το 5-4 για τους γηπεδούχους. Ο Μιχάλοβιτς μείωσε για τους Συριανούς σε 6-5. Ο Μιχάλοβιτς στην κόντρα μετά την εξαιρετική άμυνα του Στερν έκανε το 6-6. Άσσος από τον Ραγκέλ 9-6 και οι γηπεδούχοι τρέχουν ένα σερί 3-0, από την πλευρά του κ. Μπερτίνι κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε τους παίκτες του να μην μπορούν να ανταποκριθούν στην απαιτήσεις του ματς. Ο Φράγκος πήρε το μπλοκ άουτ και μείωσε σε 9-7 για τον Φοίνικα ONEX. Ο Παναθναϊκός συνεχίζει το σερί του, αφού η διαφορά έχει ανέβει στο 11-7 και στο +4. Ο Μιχάλοβιτς, με επίθεση στη διαγώνιο, μείωσε σε 13-10. Άστοχος στο σερβίς του ο Στερν για το 17-14, με τη διαφορά να είναι μεταξύ δύο και τριών πόντων. Δεν μπορεί να πιέσει από τη γραμμή του σέρβις ο Φοίνικας ΟΝΕΧ καθώς κάνει αρκετά λάθη. Ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύεται αυτό κι εξακολουθεί να έχει το προβάδισμα με τρεις (19-16) και να το διατηρεί σχετικά εύκολα. Άστοχος ο Μήλης, ο οποίος μπήκε για το σερβίς 20-17.  Ο Κόστα μείωσε σε 20-19 για τον Φοίνικα ONEX και το «Πειρατικό» μπαίνει και πάλι στο κόλπο της διεκδίκησης του σετ. Ο Φράγκος, μετά από φάση διαρκείας, μείωσε σε 21-19. Ο Ρανγκέλ με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 22-19.  Ο Ανδρεόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-21. Με το άστοχο σέρβις του Ιερεζουέλο το σκορ έγινε 25-22 και οι γηπεδούχοι έκανε το 2-0 στα σετ.

3ο σετ

Ο Τζούριτς με μπλοκ ισοφάρισε σε 1-1 για τον Φοίνικα ONEX. Άσσος από τον Πρωτοψάλτη, με τους φιλοξενούμενους να κοιτούν την πορεία της μπάλας και κανείς δεν πήγε προς σ’ αυτήν 3-1. Ο Κόστα, με μπλοκ πάνω στον Βαν Ντε Ντρις, ισοφάρισε σε 5-5. Ο Μιχάλοβιτς, με ωραίο πλασέ, έκανε το 5-7 για τον Φοίνικα ONEX. Ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε σε 7-7. Ο Βαν Ντε Ντρις πήρε τον πόντο κι έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 11-10. Ο κ. Μπερτίνι κάλεσε τάιμ άουτ μετά το μπλοκ άουτ του Βαν Ντε Ντρις (13-11). Ο Τζούριτς με μπλοκ έκανε το 13-12. Ο Ιερεζουέλο έκανε το 14-13. Ο Κόστα με μπλοκ στον Ανδρεόπουλο έφερε το ματς στα ίσα 14-14. Ο ΜΙχάλοβιτς, μετά από φάση διαρκείας, έκανε το 15-15. Την κόκκινη κάρτα δέχθηκε ο κ. Μπερτίνι και η διαφορά για τον Παναθηναϊκό πήγε στο +2 (17-15). Άσσος τον Πρωτοψάλη 20-17, σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ. Ο Μιχαλοβιτς νικά τον Ανδρεόπουλο πάνω στον φιλέ και μείωσε σε 20-18. Ο Τζούριτς με μπλοκ μείωσε ακόμη περισσότερο 20-19. Ο Βαν Ντε Ντρις με άσσο άκανε το 23-20. Ο Κόστα με μπλοκ μείωσε στον πόντο (23-22) για τον Φοίνικα ONEX και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Χ. Ανδρεόπουλος πήρε το πόντο για το 24-22. Ο ίδιος με άσσο έκανε το 25-22 και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε και το τρίτο σετ και ταυτόχρονα να παραμένει αήττητος και να μένει μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά και την απώλεια του Ολυμπιακού στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Παναθηναϊκός – Φοίνικας ONEX 3-0

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-22 σε 86΄

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Παπασηφάκη.