Η ομάδα της Σύρου δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο Βέλγιο γνωρίζοντας την ήττα από την Λούβεν με 3-0 σετ

Ήττα για τον Φοίνικα ONEX στο Βέλγιο

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε στο Βέλγιο ο Φοίνικας ONEX, στο πρώτο του φετινό ευρωπαϊκό παιχνίδι. Η ομάδα του Φούλβιο Μπερτίνι ήταν ανταγωνιστική μόνο στο δεύτερο σετ, εκεί όπου το έχασε στις λεπτομέρειες με 28-26. Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης ο Φοίνικας ONEX είχε γενικά μία μέτρια εικόνα και γνώρισε την ήττα που πλέον τον βάζει σε περιπέτειες. Από εκεί και πέρα ο Φοίνικας ONEX, παρά την ήττα, μπορεί να διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Μία πρόκριση η οποία βέβαια για να έρθει θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια καθώς το συγκρότημα του κ. Μπερτίνι θα χρειαστεί νίκη με καθαρό σκορ 3-0 ή 3-1 κι από εκεί και πέρα στο χρυσό σετ να παλέψει για την πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι από την πρωτεύουσα τρων Κυκλάδων δεν μπήκαν καθόλου καλά στο παιχνίδι, αφού βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ και κυνηγούσαν να καλύψουν διαφορές 3-4 πόντων. Όποτε οι Συριανοί κατάφεραν να μειώσουν και να βρεθούν σε απόσταση αναπνοής η Λούβεν εκμεταλλεύονταν την αδράνεια των παικτών του Φοίνικα ONEX και ξέφευγαν και πάλι. Μόνο στο δεύτερο σετ οι «Πειρατές» φάνηκαν ανταγωνιστικοί και είχαν μεγάλες ελπίδες να ισοφαρίσουν σε 1-1. Παρόλα αυτά και πάλι τα λάθη των παικτών του κ. Μπερτίνι έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Βελγίου να κάνει το 2-0. Οι γηπεδούχοι, με τον αέρα των δύο πρώτων σετ, δεν βρήκαν κάποια αντίσταση κι έφτασαν εύκολα στην επικράτηση. Οι Βέλγοι με τη νίκη τους αυτή έκαναν το πρώτο βήμα, όμως η πρόκριση θα κριθεί στο κλειστό της Ερμούπολης.

Λούβεν – Φοίνικας ONEX 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-21, 28-26, 25-19) σε 82΄