Ήττα στη Θεσσαλονίκη για τον Φοίνικα ONEX

Την ήττα με 3-1  γνώρισε ο Φοίνικας Σύρου ONEX, ο οποίος αν και το πάλεψε δεν κατάφερε να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Οι Συριανοί ήταν καλοί στα πρώτα δύο σετ, όπου το πρώτο το έχασαν στις λεπτομέρειες και το δεύτερο το κέρδισαν. Η ομάδα του κ. Σένισιτς στο τρίτο σετ παραδόθηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Ο Φοίνικας στο τέταρτο σετ βγήκαν με στόχο να ισοφαρίσουν, απέκτησαν προβάδισμα ακόμη και τριών πόντων, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που όπως έδειξε και το παιχνίδι ήθελε περισσότερο τη νίκη.

Τώρα στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης  οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, όμως ο Φοίνικας κατάφερε να ισορροπήσει το σετ και μέχρι το 23-23 οι δύο… μονομάχοι πήγαιναν πόντο – πόντο. Το «πειρατικό» στο δεύτερο σετ έδειξε ακόμη καλύτερη εικόνα και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ. ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ πάτησε… γκάζι και ταυτόχρονα εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των Συριανών κι έφτασε εύκολα στο 2-1, έπειτα το 25-13. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν τους γηπεδούχους, απέκτησαν προβάδισμα ακόμη και τριών πόντων, όμως ο ΠΑΟΚ γρήγορα μείωσε και πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Φοίνικας δεν είχε τη δύναμη να αντιδράσει και μοιραία γνώρισε την ήττα από τον δικέφαλο του βορρά και πλέον δυσκολεύει ακόμη περισσότερο η προσπάθεια που κάνει για μία θέση στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.