Η ομάδα των Βορείων Προαστίων επικράτησε με 0-3 του Φοίνικα ONEX

Η Κηφισιά άλωσε για δεύτερη φορά τη Σύρο

Η  Κηφισιά μέσα σε μία εβδομάδα “έσπασε” για δεύτερη φορά την έδρα του Φοίνικα Σύρου ONEX και κατέλαβε την 5η θέση της τελικής κατάταξης. Η ομάδα του Αλεξάντερ Σένισιτς στο πιο κρίσιμο παιχνίδι έδειξε τα γνωστά προβλήματα, αφού δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να πιέσει τους φιλοξενούμενους, με την Κηφισιά να παίρνει τη νίκη με 0-3.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με τις δύο ομάδες να παίζουν για τη νίκη, όμως η ομάδα των Βορείων προαστίων ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες.

Ο αγώνας

Οι ομάδες στο πρώτο σετ πήγαιναν πόντο – πόντο και τον Μιχάλοβιτς να κάνει το 11-10 και τους Συριανούς στη συνέχεια παίρνουν ακόμη δύο πόντους μετά από εξαιρετικές άμυνες κι έκαναν το 13-10. Ο Ρικάρντο στη συνέχεια μείωσε σε 13-12, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 0-2. Η Κηφισιά κατάφερε να προσπεράσει με 14-15 και ο Τσέιβερς στην κόντρα έκανε το 14-16. Ο κ. Σένιστς κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε την ομάδα του να μένει πίσω. Η ομάδα των Βορείων προαστίων με σερί 0-7 έφερε το σκορ στο 14-19 και απόκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα. Από λάθος σε λάθος οι Συριανοί 14-20. Άσσος από τους φιλοξενούμενους για το 16-23. Σειρά του ο Παπαδόπουλος να μειώσει με άσσο 18-23. Ο Παπαδόπουλος με δύο ακόμη άσσους έκανε το 20-23. Ο Φουρτάδο μείωσε σε 22-24 για τους Συριανούς και ο Φοίνικας ONEX με τον Γαλιώτο να κάνει το 23-24. Τρομερό σερί για τους Συριανούς να ισοφαρίζουν σε 24-24. Ο Σπυλιώτης σταμάτησε τον Φουρτάδο κι έκανε το 26-28 και τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ κάνοντας το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν πάρα πολύ καλά, καθώς πίεζαν από την γραμμή του σέρβις κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να είναι κοντά στο σκορ. Ο Μιχάλοβιτς με επίθεση στην ευθεία έκανε το 5-4 και ο Ρουμελιωτάκης με μονό μπλοκ σημείωσε το 6-4. Ο Μαϊκόν μείωσε σε 15-14 για την ομάδα του. Ο Φουρτάδο με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 17-15 και ο ίδιος στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στο +3 (18-15). Παράβαση τριών μέτρων από τον Μιχάλοβιτς και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο 21-20 και ο κ. Σένισιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Τραγικό λάθος από τον Φουρτάδο να μην τελειώνει σωστά τη μπάλα και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 22-22. Ο Ρικάρντο πήρε το μπλοκ άουτ έπειτα από επίθεση διαρκείας κι βαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 22-23. Ο Μαϊκόν με μπλοκ έκανε το 26-28 κι έδωσε το δεύτερο σετ στην Κηφισιά.

Ο Σπυλιώτης σταμάτησε τον Φουρτάδο κι έδωσε αέρα δύο πόντων στην ομάδα του 0-2. Ο Φουρτάδο με μπλοκ μείωσε σε 2-5 με τους φιλοξενούμενους όμως να δείχνουν στο ξεκίνημα του τρίτου σετ πως ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. Ο Φρομ πήρε το μπλοκ άουτ κι έκανε το 4-7. Εκτός αγωνιστικού χώρου πέρασε η μπάλα στην επίθεση του Τσέιβερς και το «πειρατικό» μείωσε σε 11-12. Στη συνέχεια ο Τζούριτς με επίθεση έκανε το 12-12. Ο Τζούριτς με άσσο μείωσε σε 16-17. Ο Μαϊκόν με άσσο έδωσε αέρα στην Κηφισιά τεσσάρων πόντων 16-20. Ο Ρουμελιωτάκης μείωσε με μπλοκ σε 18-20 και στη συνέχεια ο ίδιος ισοφάρισε σε 20-20, με τους Συριανούς να κάνουν σερί 0-4. Προσπέρασμα για τους Συριανούς με τον Μιχάλοβιτς να παίρνει το μπλοκ άουτ 21-20. Λάθος από τον Μιχάλοβιτς 22-23. Ο Ρουμελιωτάκης ισοφάρισε σε 23-23. Ο Ρικάρνο έκανε το 23-24. Ο Μαϊκόν με μπλοκ έκανε το 24-26 και τους φιλοξενούμενους να κατακτούν την πέμπτη θέση στη Volley leaguε.