Πήρε βαθμό στην Ορεστιάδα από τον Άθλο ο Φοίνικας Σύρου

Ο Φοίνικας Σύρου γνώρισε την ήττα στην Ορεστιάδα με τον 3-2 από τον Άθλο. Το «Πειρατικό» παρά την ήττα του κατάφερε να πάρει ένα υπέρ πολύτιμο βαθμό σε μία αρκετά δύσκολη έδρα και κόντρα σε μία ομάδα που έχουν τους ίδιους στόχους.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τα δύο πρώτα σετ και να βρεθούν κοντά σε μία καθαρή νίκη. Όλα αυτά πριν ο Φοίνικας Σύρου αντιδράσει και με μία επίθεση διαρκείας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα μετά το 18-25 και το 19-25. Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ εκεί όπου οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Ο Άθλος πίεσε κυρίως από την γραμμή του σέρβις όπου και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην πρώτη μπάλα στον Φοίνικα. Οι παίκτες του κ. Ίλιτς βέβαια δεν τα παράτησαν ακόμη και όταν βρέθηκαν πίσω ακόμη και με νταμπλ σκορ (10-5). Μείωσαν σε 13-9 αναγκάζοντας τον τεχνικό του Άθλου να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Άθλος από εκεί και πέρα με ένα δικό 2-1, διαμόρφωσε το τελικό 15-10 και το 3-2 στα σετ.

Άθλος Ορεστιάδας – Φοίνικας Σύρου 3-2

Τα σετ: 25-22, 25-21, 18-25, 19-25, 15-10