Την ήττα (3-0) γνώρισε το «πειρατικό» στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ

Με υποδοχή και επίθεση που άγγιξε το τέλειο, ελάχιστα λάθη, τον Βαν ντε Ντρις να επιστρέφει δυναμικά μετά τον τραυματισμό του και τους Βαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ να σηκώνουν μαζί με τον Κοκκινάκη την υποδοχή ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα με 3-0 σετ τον Φοίνικα Σύρου σε 71 λεπτά και έπιασε τους 16 βαθμούς διατηρώντας την 3η θέση στη βαθμολογία.

Ο Φοίνικας αγωνίστηκε χωρίς τον Γκόμες με ακραίους τους Μπαρμπούνη, Κουτσομύτη, πάλεψε το 1ο σετ αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στους 8 βαθμούς. Στο 2ο σετ ο Βαν ντε Ντρις με το σερβίς έκανε σερί 8-0 και έκανε το σκορ 12-1.

Ο Φοίνικας πάλεψε το 1ο σετ ώστε να κρατηθεί κοντά στο σκορ απέναντι στον πληρέστερο και πιο δυνατό αντίπαλο που για πρώτη φορά αγωνίστηκε πλήρης. Ο Φοίνικας με τον Ασπιώτη προηγήθηκε 10-8. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 12-12 με τον Βαν Χάρντερεν και με ωραία «στοπ» από τους κεντρικούς του Γάτση, Τακουρίδη προηγήθηκε 18-16 και 20-17. Με το σερβίς του Μπαρμπούνη απάντησε ο Φοίνικας και με δύο μπλοκ από Μπράιαν, Γαλιώτο ισοφάρισε ο Φοίνικας σε 20-20. Η επίθεση του Βαν ντε Ντρις και η άστοχη επίθεση του Κουτσομύτη έκαναν το 22-20. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλεύτηκε το +2 και με τον Βαν Χάρντερεν αλλά και ένα λάθος των συριανών το σετ έκλεισε 25-23 για το 1-0.

Καταιγιστικός από το σερβίς ο Βαν ντε Ντρις στο ξεκίνημα του 2ου σετ, πήρε έναν άσσο και έδωσε την ευκαιρία για γρήγορους πόντους από τον Τρούχτσεφ. Μετά από σερί 8-0 το σκορ έγινε 12-1 και το σετ τελείωσε πριν καν αρχίσει.

Μετά το 2-0 σετ οι συριανοί έπαιξαν πιο ελεύθερα, κρατήθηκαν μέσα στο 3ο σετ μέχρι το 11-10. Ο Τρούχτσεφ με το σερβίς και ο Βαν ντε Ντρις με τις επιθέσεις τους έδωσαν στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 16-12. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι  το τέλος και ο Τρούχτσεφ έκλεισε το σετ με 25-19 για το 3-0.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τσιούλα, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, ΕΠόπτες: Ψύχου, Σταυρίδου, Γραμματεία: Κουμπλή.