Η ομάδα της Σύρου ηττήθηκε στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ (25-23, 25-17, 25-19)

Τσέντομιρ Ίλιτς: «Κρατάω την εικόνα του πρώτου σετ»

Ο Φοίνικας Σύρου προσπάθησε να σταθεί απέναντι στον ΠΑΟΚ και σε ένα μεγάλο βαθμό παρουσίασε ένα πάρα πολύ καλό πρόσωπο. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Θεσσαλονίκης, έχοντας ως κορυφαίο τον Βαν ντε Ντρις έφτασε στη νίκη, δείχνοντας πως είναι σε ανοδική πορεία.

Το «πειρατικό» θα πρέπει να σημειώσουμε εδώ πως αγωνίστηκε χωρίς τον Γκόμες και έπαιξε με ακραίους του Μπαρμπούνη και Κουτσομύτη.

Στο πρώτο σετ, ο Φοίνικας τα πήγε πάρα πολύ καλά, μιας και καθ’ όλη τη διάρκεια του ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ όμως να το κατακτά στις λεπτομέρειες. Στη συνέχεια, ο δικέφαλος του βορρά πάτησε… γκάζι και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του κ. Μιλενκόσκι μπήκε στ δεύτερο σετ πολύ δυνατά και κατάφερε να ξεφύγει από την αρχή με επτά πόντους (8-1). Η διαφορά όσο κι αν προσπάθησαν οι Συριανοί δεν έπεφτε, καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 16-9 και 21-13 Το 25-17 έδωσε το σετ στην ομάδα της Θεσσαλονίκης και ταυτόχρονα έδειξε πως ο ΠΑΟΚ είχε και τον ρυθμό υπέρ του.

Η εικόνα στο τρίτο σετ πάνω κάτω ήταν η ίδια με εξαίρεση στο ξεκίνημά του όπου και ο Φοίνικας παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι και το 8-6. Από εκεί και πέρα Βαν ντε Ντρις και Τρούχτσεφ με τους πόντους τους έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 16-12. Το 3-0 έδωσε στον ΠΑΟΚ την καθαρή νίκη και με τους τρεις βαθμούς η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 16, μειώνοντας τη διαφορά από τον Ολυμπιακό στους… πέντε.

O προπονητής του Α.Ο.Φοίνικα Τσέντομιρ Ίλιτς δήλωσε: «Παίξαμε με ένα διαφορετικό σχήμα, είχαμε κάποια προβλήματα με κάποιους τραυματισμούς. Εμείς θέλαμε να πιέσουμε τον ΠΑΟΚ ξέροντας ότι έρχεται από ένα δύσκολο παιχνίδι με το Μιλάνο, χρησιμοποίησα κάποιους παίκτες γιατί ο Ζε (Gomes) βασικός μας ακραίος έχει ένα μικρό τραυματισμό, παρόλα αυτά κρατάω το πρώτο σετ που φανήκαμε ανταγωνιστικοί, πιέσαμε στο σέρβις και το τρίτο σετ που κάναμε μια ανάκαμψη και μπορούσαμε να μείνουμε κοντά στο σκορ. Μετά από ένα σημείο ο ΠΑΟΚ έδειξε την αξία του και πήρε καθαρά τη νίκη. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου στους παίκτες μου για την προσπάθεια που κάνανε και συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη».

Ο διαγώνιος του Φοίνικα Σύρου Άκης Ασπιώτης τόνισε: «Στο πρώτο σετ μπήκαμε πάρα πολύ δυνατά παρά τις απουσίες μας, δείξαμε μαχητικότητα, ομαδικότητα, το παλέψαμε. Από κει και πέρα ο ΠΑΟΚ είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα, ένα πάρα πολύ καλό σύνολο, πιο έμπειρο και φάνηκε αυτό στα κρίσιμα σημεία. Κρατάμε την εμφάνιση του πρώτου σετ και περιμένουμε τη νέα χρόνια να ξαναμπούμε δυνατά στο πρωτάθλημα γιατί πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι καλό αυτή τη σεζόν».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι ανέφερε: «Όλα είναι καλά, παίξαμε ένα νορμάλ παιχνίδι, και πήραμε τη νίκη με 3-0. Το πρώτο σετ ήταν δύσκολο, διότι παίζαμε επαναπαυμένοι, αλλά από το δεύτερο σετ σοβαρευτήκαμε και έτσι καταλήξαμε στη νίκη. Πρώτα απ' όλα είναι σημαντικό ότι κλείσαμε τον πρώτο γύρο με νίκη, παίρνοντας την τρίτη θέση, κάτι το οποίο θα μας βοηθήσει στον δεύτερο γύρο. Έχουμε την διακοπή των Χριστουγέννων, και τώρα θα συνεχίσουμε την δουλειά, διότι θα πρέπει να είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι για το δεύτερο μέρος της σεζόν. Επιστρέφουμε με τρία απαιτητικά σερί παιχνίδια, με Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και Μίλωνα. Για εμάς δεν υπάρχουν διακοπές, μόνο 2-3 μέρες, και μετά συνεχίζουμε. Η ομάδα πρέπει να δουλέψει πολύ σκληρά ώστε να πετύχει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Αντιμετωπίσαμε κάποια προβλήματα σε όλο αυτό το διάστημα, αλλά στο τέλος όλα κύλησαν καλά».

O κεντρικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Τακουρίδης είπε: «Είμαστε ευχαριστημένοι, διότι θέλαμε να κλείσουμε το 2023 θετικά, με μία ακόμα καθαρή νίκη και να συνεχίσουμε στον ρυθμό που βρισκόμαστε στις εγχώριες διοργανώσεις. Θέλαμε ένα καλό σερί, ώστε να χτίσουμε επάνω σε αυτό και να δουλέψουμε με μία καλή βάση για την συνέχεια. Είμαι ικανοποιημένος, για το γεγονός πως παίξαμε πλήρεις, αφού επανήλθε ο Βαν Ντεν Ντρις, ενώ εγκλιματίζεται και ο Τρούχτσεφ. Πάντα μία διακοπή βοηθάει, έχουμε 2-3 μέρες να καθαρίσουμε το μυαλό μας μετά τα συνεχόμενα παιχνίδια και ταξίδια. Χρειαζόμαστε ένα φρεσκάρισμα, τόσο σωματικό, όσο και πνευματικό».

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-17, 25-19) σε 72΄.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 25-23
2ο σετ: 8-1, 16-9, 21-13, 25-17
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-19

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τσιούλα, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, ΕΠόπτες: Ψύχου, Σταυρίδου, Γραμματεία: Κουμπλή.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Βαν Χάρντερεν 12π. (12/17επ., 45%υπ., 27%αρ.), Μπλανκενάου 4 (3/4επ., 1 μπλοκ), Γάτσης 8 (3/3επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (4/7επ., 1 μπλοκ), Τρούχτσεφ 12 (9/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 70%υπ., 30%αρ.), Βαν ντε Ντρις 12 (11/21επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 57%υπ., 43%αρ.), Σαλταφερίδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Κουτσομύτης 3π. (3/10επ., 73%υπ., 42%αρ.), Ντάκα 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Μπράιαν 8 (6/12επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 16 (16/34επ.), Γαλιώτος 2 (2 μπλοκ), Μπαρμπούνης 7 (5/8επ., 2 άσσοι, 45%υπ., 14%αρ.) / Σωνάκης (λ. - 42%υπ., 25%αρ.), Ποχάνης, Τσαρκάτογλου, Πετσιάς, Μανωλάκης 1 (1 άσσος).

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 42 επιθέσεις (61% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων (11 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 33 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων (14 χαμένα σερβίς).