Το “Πειρατικό” επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο μεγάλο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής

Φοίνικας σε υψηλές... πτήσεις

Ο ΠΑΟΚ δεν φάνηκε ικανός να σταματήσει την ξέφρενη πορεία του Φοίνικα στο πρωτάθλημα της Volley league, αφού το “Πειρατικό” επικράτησε με 3-1 σετ και συνέχισε το νικηφόρο σερί του. Μετά τον Ολυμπιακό, σειρά είχε και η ομάδα της Θεσσαλονίκης, όπου στο “κάστρο” του Φοίνικα ο Φοίνικας παραμένει αήττητος την φετινή χρονιά. Συγκλονιστικός για ακόμη μια φορά οι φίλαθλοι της ομάδας της Σύρου, όπου γέμισαν τις εξέδρες της Β' κλειστής αίθουσας του Αθλητικού Κέντρου και έδωσαν την απαραίτητη ώθηση, ώστε οι παίκτες του κ. Νίκολιτς να πιάσουν φοβερή απόδοση και να φτάσουν σε μία ακόμη μεγάλη νίκη.

Τώρα στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης ο Φοίνικας ήταν καλύτερα στα τρία από τα τέσσερα συνολικά σετ που παίχθηκαν και δίκαια έφτασε τη νίκη. Στο πρώτο σετ το Πειρατικό μπήκα καλά πήρε μία διαφορά 3-4 πόντων όπου και την κράτησε μέχρι το τέλος. Από την πλευρά του ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, όμως οι Συριανοί αν και είχαν ένα μεγάλο ταξίδι πριν από λίγες ημέρες έδειξαν ότι είναι σε καλή κατάσταση και δεν υπέκυψαν στην πίεση που τους άσκησαν οι φιλοξενούμενοι.

Στο δεύτερο σετ το ματς ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερή του διάρκεια με τις ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ, μέχρι που ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 0-4 και πήρε το σετ.

Στο τρίτο οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι καλά αφού δεν ήθελαν να δώσουν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν σε κάτι καλό. Ξέφυγαν από την αρχή με μία μικρή διαφορά όπου και την κράτησαν έως το τέλος. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι γηπεδούχοι έκαναν περίπατο, αφού ότι κι αν έκαναν έπιανε κι επίσης έβγαλαν πολλές και δύσκολες άμυνες. Με την ψυχολογία υπέρ τους οι παίκτες του κ. Νίκολιτς πήραν εύκολα το σετ και συγχρόνως τη μεγάλη νίκη, που τους φέρνει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις ένα βαθμό από την κορυφή που βρίσκεται ο Ολυμπιακός.

1ο σετ

Ο Jimenez άνοιξε το σκορ με μπλοκ άουτ για τον ΠΑΟΚ (0-1), ο Παπαδόπουλος στη συνέχεια ισοφάρισε σε 1-1 και ο Κάλντγουελ έβαλε τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ με επίθεση στην κόντρα. Ο Φοίνικας μπροστά στο σκορ με 3-2 έπειτα τη διπλή μπαλιά του Πέτρογλου. Ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα άουτ στην επίθεση που πήρε 4-2. Με τον πρώτο χρόνο του Φέργκιουσον ο Φοίνικας πήγε με δύο πόντους διαφορά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6). Με άσο του Πέτρογλου ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσα. Ο Cepeda έκανε το 9-9. Ο Παπαδόπουλος με άσο έκανε το 11-9. Νέος άσος από τον Παπαδόπουλος και 12-9 για το Πειρατικό. O Ντόκιτς με άσο έκανε το 16-12 και στο +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Φοίνικας. Ο Παπαδόπουλος με μπλοκ έκανε το 19-15 και ο τεχνικός της ομάδας του ΠΑΟΚ Jeliazkov κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Πάρις έξυπνα έδωσε ακόμη έναν πόντο στον Φοίνικα 20-16. Η επίθεση του Ντίνα έσπασε πάνω στον μπλοκ όμως η μπάλα πέρασε εκτός τελικής γραμμής και ο ΠΑΟΚ μείωσε στους δύο (20-18). Ο Χαραλαμπίδης μετά από φάση διαρκείας έκανε το 21-18. Παπαδόπουλος και 22-18. Ο Γεοργίεφ με πρώτο χρόνο μείωσε σε 23-20. Άσος από τον Χιμένεθ και ο ΠΑΟΚ στους δύο πόντους (23-21). Ο Ντόκιτς με διαγώνια επίθεση έκανε το 24-21 για τον Φοίνικα. Με άσο του Σέρβου ο Φοίνικας έκανε το 1-0 σετ (25-21).

2ο σετ

Ο Φοίνικας ξεκινά με πόντο έπειτα τις τέσσερις μπάλες του ΠΑΟΚ. Ο Cepeda με άσο έκανε το 2-5 και ο κ. Νίκολιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ντόκιτς μείωσε σε 4-5. Άσος από τον Χαραλαμίδης και το Πειρατικό ισοφάρισε σε 5-5. Στην πίσω ζώνη επίθεση από τον Κάλγντουελ και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 6-6. Με δύο πόντους διαφορά πήγε στο πρώτο τεχνικό ο ΠΑΟΚ (6-8). Ο Φέργκιουσον μείωσε σε 7-8. Ο Φοίνικας μείωσε και πάλι στον πόντο μετά το λάθος του ΠΑΟΚ σε 10-11, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεφύγει με τέσσερις πόντους. Ο Χαραλαμπίδης με επίθεση σε πρώτο χρόνο έκανε το 11-12. Ο Cepeda πήρε το μπλοκ άουτ για τον ΠΑΟΚ 11-13. Ο Ντόκιτς μείωσε στον πόντο 12-13. Εκτός τελικής γραμμής η μπάλα στην επίθεση του Γεωργίεφ 14-14. Ο Εφραιμίδης πέρασε έξυπνα τη μπάλα πάνω από το μπλοκ 14-15. Εκτός τερέν η μπάλα στο σερβίς του Ντόκιτς και ο ΠΑΟΚ πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με ένα πόντο αβαντάζ (15-16). Ο Ντόκιτς μείωσε σε 17-19. Ο Cepeda πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 18-20. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 19-20 για τον Φοίνικα. Οι Συριανοί ισοφάρισαν σε 21-21 έπειτα το λάθος των φιλοξενουμένων. O Πέτρογλου με επίθεση στην κόντρα έδωσε αέρα δύο πόντων για τον ΠΑΟΚ 21-23 και ο Cepeda με άσο στη συνέχεια έκανε το 21-24. Ο Γεωργίεφ με πρώτο χρόνο έκανε το 21-25 και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

3ο σετ

Με πόντο ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ έπειτα το άουτ σερβίς του Πάρις (0-1). Ο Ντόκιτς μείωσε σε 1-2. Ο Σέρβος διαγώνιος του Φοίνικα πήρε το μπλοκ άουτ για το 2-3. Ο Φέργκιουσον έφερε το ματς στα ίσα. Με τον ίδιο τρόπο ο Φέργκιουσον έκανε το 4-3 για τους Συριανούς. Ο Ντόκιτς με άσο έκανε το 6-5. Ο Σέρβος πήρε το μπλοκ άουτ για το 7-5, μέσα σε πανδαιμόνιο. Άουτ το σερβίς του Γεωργίεφ και ο Φοίνικας στο +2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6). Ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ για το 9-7. Το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ σταμάτησε τον Ντόκιτς και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισε σε 9-9. Με μπλοκ ο Χαραλαμπίδης έκανε το 11-9. Ο Cepeda μείωσε σε 12-11 για τον ΠΑΟΚ. Ο Κολομβιανός αθλητής είναι αυτός που κρατά τον ΠΑΟΚ μέσα στο παιχνίδι αφού με δικές του επίθεση έκανε το 14-13. Μετά το λάθος του Πάρις, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 15-16 και πήγε με οριακό προβάδισμα στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 16-16. Ο Πάρις έξυπνα πήρε τον πόντο για το 17-17. Ο Παπαδόπουλος με άσο έκανε το 19-18 για το Πειρατικό. Νέος πόντος για τον Παπαδόπουλος και ο Φοίνικας ξέφυγε με δύο πόντους 20-18. Κακή επίθεση του Γεωργίεφ και το σκορ έγινε 21-18. Ο Χαραλαμπίδης σταμάτησε τον Χιμένεθ για το 22-18. Στο φιλέ η μπάλα στο σερβίς του Cepeda 23-19. Ο αρχηγός του Φοίνικα Ηλίας Λάππας έκανε το 24-20 και ο Ντόκιτς στο σερβίς. Ο Λάππας πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικας έκανε το 25-21 και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ 2-1 σετ.

4ο σετ

Ο Ντόκιτς άνοιξε το σκορ για τον Φοίνικα και ο Πάρις με άσο έκανε το 2-0. Ο Ντόκιτς το 3-0 με επίθεση στην πίσω ζώνη και ο τεχνικός των φιλοξενουμένων κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Χιμένεθ μείωσε σε 3-1. Άουτ πέρασε το σέρβις του Χιμένεθ 7-3. Με πρώτο χρόνο ο Φέργκιουσον έκανε το 8-4 και π Φοίνικας πήγε στους πάγκου για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά τεσσάρων πόντων. Ο Φέργκιουσον με άσο έκανε το 10-5 και στη συνέχεια ο Ντόκιτς σε επίθεση διαρκείας το 11-5. Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ έκανε το 14-7 για τον Φοίνικα. Κίτρινη και στη συνέχεια κόκκινη έδωσε στον Χιμένεθ ο διαιτητής της αναμέτρησης. Ο Cepeda μείωσε σε 14-8. Ο Λάππας σταμάτησε στα ίσα τον Κουβανό και το σκορ έγινε 15-8. Ντόκιτς και ο Φοίνικας στο +8 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Εφραιμίδης με άσο έκανε το 16-10. Ο Ντόκιτς μπορεί να τελειώσει την οποιαδήποτε φάση κι αυτό το απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο στην κακή πάσα του Πάρις, 17-10. Ο Φέργκιουσον σε πρώτο χρόνο έκανε το 18-11. Ο Ιταλός του Φοίνικα δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έκανε το 19-11. Ντόκιτς μετά από φάση διαρκείας και ο Φοίνικας ξέφυγε ακόμη περισσότερο 21-11. Άουτ το σερβίς του Κουρνέτα και το σκορ έγινε 22-12. Άουτ η επίθεση του Ντίνα για το 24-14. Με επίθεση του Ντόκιτς τελείωσε το σετ με 25-15 και ο Φοίνικας πήρε τεράστια νίκη με 3-1 σετ.