Ξέπλυναν της καρδιάς μας το "φαρμάκι"
- Σάββατο, 27 Απριλίου, 2013 - 14:02
Την πρώτη Λαμπρή, την “Έγερση” του Λαζάρου γιόρτασαν σήμερα οι μικροί μαθητές του Λυκείου Ελληνίδων Σύρου. Τα παιδιά, συνοδευόμενα από κυρίες του διοικητικού συμβουλίου, δασκάλες χορού και γονείς, ξεχύθηκαν στους δρόμους της Ερμούπολης και τραγούδησαν τα κάλαντα, κρατώντας στο χέρι τους το παραδοσιακό ομοίωμα του Λαζάρου, το οποίο έφτιαξαν την προηγούμενη εβδομάδα. Με χαμόγελο και ενθουσιασμό μικροί και μεγάλοι αναβίωσαν το έθιμο, υποδεχόμενοι “τον Λάζαρο και τα Βάγια, την Κυριακή που τρών' τα ψάρια”. Ο κόσμος θαύμασε τα παιδιά και τους ευχήθηκε από ψυχής “Καλό Πάσχα”.
Διαβάστε ακόμα
- Σύρος: Θα χτυπήσουν πένθιμα οι καμπάνες για τη "μαύρη" επέτειο της Κύπρου
19 Ιουλ. 2024 - 15:38 - Η Παιδική Χορωδία του Francis Bardot στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου στην Άνω Σύρο
8 Ιουλ. 2024 - 16:41 - "Άξιος, άξιος, άξιος"
5 Ιουλ. 2024 - 6:18 - Επέτειος με ευχές για πολλές ακόμη δεκαετίες
3 Ιουλ. 2024 - 21:39 - Καθολική Εκκλησία Σύρου: 10η επέτειος επισκοπικής χειροτονίας του π. Πέτρου Στεφάνου
27 Ιουν. 2024 - 12:55