Γειτονιά χωρίς παιδική χαρά
- Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2019 - 06:14
- / Eνημέρωση: 2 Οκτ. 2019 - 20:00
Έμφαση στην ανάπλαση της παιδικής χαράς του Ξηροκάμπου δίνει το Συμβούλιο της Κοινότητας της Ερμούπολης, επαναφέροντας ουσιαστικά ένα σημαντικό αίτημα για τα παιδιά της περιοχής, που τα τελευταία χρόνια στερούνται έναν χώρο αναψυχής.
Πρόκειται για μία ακόμη περιοχή από τη λίστα με εκείνες από τις οποίες ξηλώθηκαν όλα τα παλιά, άχρηστα και επικίνδυνα παιχνίδια, για την ασφάλεια των μικρών και μεγάλων παιδιών, η οποία όμως ποτέ δεν δέχθηκε κάποια παρέμβαση στην κατεύθυνση της αναβάθμισης του χώρου.
Όπως αποδεικνύεται και από το φωτογραφικό υλικό της εφημερίδας, ο χώρος παραπέμπει... σε σκάμμα, με τα ελάχιστα σε αριθμό παγκάκια, να εξυπηρετούν κυρίως τους ηλικιωμένους της περιοχής κατά την απογευματινή βόλτα τους.
Τα μέλη της νέας σύνθεσης του Συμβουλίου της Κοινότητας επανέρχονται στο θέμα της ανάπλασης του χώρου, έχοντας καταγράψει το αίτημά τους στις προτάσεις που κατέθεσαν προς τον Δήμο Σύρου – Ερμούπολης με την ελπίδα της υλοποίησής του.
- Εισέλθετε στο σύστημα ή εγγραφείτε για να υποβάλετε σχόλια
Διαβάστε ακόμα
- Χώρος αναξιοποίητος για την αναψυχή μικρών και μεγάλων
24 Φεβ. 2021 - 6:14 - Έσφιξε ο κλοιός για την εστίαση: Η εφορία γνωρίζει μέχρι και ποια τραπέζια είναι ελεύθερα
4 Αυγ. 2024 - 19:15 - ΑΑΔΕ: Επιχείρηση σε πριβέ πάρτι σε βίλα στη Μύκονο – Όλα «μαύρα» και ο DJ το έσκασε μόλις είδε τους ελεγκτές
4 Αυγ. 2024 - 18:15 - ΔΕΘ: Ποια κίνητρα θα ανακοινωθούν για την στήριξη της οικογένειας - Το πλάνο για όσους έχουν 1-2 παιδιά και τρίτεκνους
4 Αυγ. 2024 - 17:30 - Στο 3% το Euribor στο τέλος του χρόνου: Ανάσα για τους δανειολήπτες
4 Αυγ. 2024 - 16:34