Χώρος αναξιοποίητος για την αναψυχή μικρών και μεγάλων
- Τετάρτη, 24 Φεβρουαρίου, 2021 - 06:14
- / Eνημέρωση: 24 Φεβ. 2021 - 17:00
Παραμελημένο και χωρίς φροντίδα παραμένει το μικρό πάρκο στον Ξηρόκαμπο, πλησίον της οδού Νικ. Καββαδία (με είσοδο από την Λαλακιά), καθώς δεν είναι σαφές το ιδιοκτησιακό του και ως εκ τούτου, δεν αποτελεί περιουσιακό στοιχείο του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης.
Ωστόσο, πρόκειται για έναν μικρό χώρο που περιβάλλεται από κατοικίες και αποτελεί έναν “τόπο” αναψυχής και συνάντησης για μικρούς και μεγάλους, ο οποίος θα μπορούσε να βελτιωθεί ώστε να είναι επισκέψιμος όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες, μετά την πανδημία του κορωνοϊού.
Όπως διακρίνει κάποιος από το φωτογραφικό υλικό, το εν λόγω πάρκο δεν έχει είσοδο, ενώ στον εσωτερικό χώρο του διαθέτει δύο μόνον παλιά και φθαρμένα ξύλινα παγκάκια. Αν και υπάρχει φροντίδα στο θέμα της αποψίλωσης χόρτων, ωστόσο, το πάρκο παραμένει χωρίς τη δυνατότητα εργασιών που θα άλλαζαν τη συνολική εικόνα του.
Με δεδομένη την πρόβλεψη του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης για τα αλσύλλια, τα πάρκα και τις παιδικές χαρές της Σύρου, χρήσιμο θα ήταν να υπήρχε ενημέρωση σχετικά με τον συγκεκριμένο χώρο, ο οποίος στο παρελθόν είχε επιδιωχθεί να αξιοποιηθεί για την κατάλληλη διαμόρφωσή του.
- Εισέλθετε στο σύστημα ή εγγραφείτε για να υποβάλετε σχόλια
Διαβάστε ακόμα
- Υποχώρηση τοιχίου και αφημένο στη φθορά
27 Δεκ. 2021 - 6:14 - Γειτονιά χωρίς παιδική χαρά
2 Οκτ. 2019 - 6:14 - Έσφιξε ο κλοιός για την εστίαση: Η εφορία γνωρίζει μέχρι και ποια τραπέζια είναι ελεύθερα
4 Αυγ. 2024 - 19:15 - ΑΑΔΕ: Επιχείρηση σε πριβέ πάρτι σε βίλα στη Μύκονο – Όλα «μαύρα» και ο DJ το έσκασε μόλις είδε τους ελεγκτές
4 Αυγ. 2024 - 18:15 - ΔΕΘ: Ποια κίνητρα θα ανακοινωθούν για την στήριξη της οικογένειας - Το πλάνο για όσους έχουν 1-2 παιδιά και τρίτεκνους
4 Αυγ. 2024 - 17:30