Ο Φοίνικας Σύρου ONEX επικράτησε στον τελικό του League Cup με 1-3 του Φίλιππου Βέροια και κατέκτησε το δεύτερο τρόπαιο στην ιστορία του

Νέα χρυσή σελίδα έγραψε το «Πειρατικό»

• Κυριακή, 18 Απριλίου, 2021 - 22:18

Ο Φοίνικας Σύρου ONEX ήταν ο μεγάλος νικητής του League Cup, επικρατώντας του Φίλιππου Βέροιας με 1-3. Το «Πειρατικό» με δύο νίκες ήταν ο νικητής της διοργάνωσης και για δεύτερη φορά στην ιστορία του κατακτά το πολύτιμο τρόπαιο.

Η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς έδειξε από την αρχή να ελέγχει το ματς, αφού έφτασε εύκολα στην κατάκτηση των πρώτων δύο σετ. Στο τρίτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και να εκμεταλλευτούν όλα τα λάθη των Συριανών και να μειώσουν σε 1-2. Ο Φοίνικας ONEX προσπάθησε και στο τρίτο, όμως ήταν αρκετά πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να κάνει τη δική του ανατροπή. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ το «Πειρατικό» μπήκε αποφασισμένο πήρε διαφορά επτά πόντων, όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο 19-21. Ο Μπράουν ήταν ο παίκτης που έδωσε τους πολύτιμους πόντους στη συνέχεια στην ομάδα του τόσο με μπλοκ όσο και επίθεση και η ομάδα της Σύρου έφτασε στην κατάκτησή του επικρατώντας με 20-25 και στο 1-3.

Πλέον το συγκρότημα του Ιγκόρ Γιούρισιτς επιστρέφει στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων με το τρόπαιο στις αποσκευές κι έκλεισε επιτυχημένα τη χρονιά για τον Φοίνικα ONEX, ο οποίος τερμάτισε στη δεύτερη θέση της Volley league, αλλά και κατάκτησε το League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Ο αγώνας

1ο σετ

Με άσσο του Ράιτς ξεκίνησε το παιχνίδι και το πρώτο σετ 0-1. Ο Μαυροβουνιώτης σταμάτησε τον Ράιτς κάνοντας το 2-1. Ο Μπράουν με μπλοκ ισοφάρισε σε 2-2. Λάθος του Τζιουμάκα δεν πέρασε η μπάλα στην προσπάθεια του για επίθεση 2-3. Υπέρβαση από τον Ράντκε 4-3. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Στερν 5-4. Ο Πρωτοψάλτης με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 5-5, σε ένα πρώτο σετ όπου στο ξεκίνημά του οι δύο ομάδες πηγαίνουν πόντο – πόντο. Ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ έβαλε την ομάδα της Σύρου μπροστά στο σκορ με 5-6. Ο Πρωτοψάλτης με επίθεση πήρε το μπλοκ άουτ για το 6-7. Άσσος από τον Θανάση Πρωτοψάλτη 6-8, ο Φοίνικας ONEX στο +2. Ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ 7-9.  Ο Ροντρίγκες μείωσε σε 8-9 για τους γηπεδούχους. Με πρώτο χρόνο ο Μπράουν το 8-10. Νέος πρώτος χρόνος στην κόντρα επίθεση το 8-11 και ο τεχνικός του Φίλιππου κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε την ομάδα του να μένει πίσω στο σκορ με τρεις πόντους. Ο Τζιουμάκας μείωσε σε 9-11. Ο Στερν στην μικρή διαγώνιο το 9-12. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στην επίθεση του Τζιουμάκα 10-14. Με δύο λάθη από πλευράς Παπαγγελόπουλου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 12-14. Στο φιλέ σταμάτησε η μπάλα στο σέρβις του Ράντκε 13-15. Άσσος από τον Πρωτοψάλτη (δεύτερος προσωπικός) για το 13-17 και ο Ζτιουμάκας κάλεσε τάιμ άουτ καθώς και πάλι η ομάδα του δεν έχει απαντήσεις. Άουτ η προσπάθεια του Φερέλ 13-18 και για πρώτη φορά η διαφορά στο +5 για τον Φοίνικα ONEX. Ο Μπράουν με ωραίο πρώτο χρόνο έκανε το 14-19. Ο Μπράουν με μπλοκ πάνω στον Τζιουμάκα 15-20. Νέο μπλοκ του Μπράουν πάνω στον Γάτση 15-21. Άουτ η προσπάθεια του Τζιουμάκα 15-22. Ο Μπράουν με μπλοκ έκανε το 15-24 και η διαφορά στο +9 και πλέον το «Πειρατικό» είναι κοντά στο 0-1. Ο Ραιτς με άσσο έκανε το 15-25 κι έκανε το 0-1 για την ομάδα της Σύρου. Στην τελευταία περιστροφή το «Πειρατικό» έκανε ένα σερί 0-7, έχοντας 5 μπλοκ, έναν άσσο και μία επίθεση στην κόντρα. Η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι, καθώς κατάφερε μετά τα μέσα του σετ να επιβάλει τον ρυθμό της και να φτάσει στην κατάκτησή του.

2ο σετ

Ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ κι έκανε το 1-2, στο δεύτερο σετ. Ο Τζουμάκας μετά από φάση διαρκείας το 2-2. Ράιτς με επίθεση στην ευθεία το 3-4. Έξυπνα ο Πρωτοψάλτης άφησε να περάσει η μπάλα στην άμυνα του Γκαρά για το 3-5. Οι γηπεδούχοι με σερί 3-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 6-5, καθώς οι Συριανοί έδωσαν την ευκαιρία στον Φίλιππο να πάρει εύκολους πόντους. Ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ έκανε το 7-7.  Ο Ράιτς σαν σε προπόνηση μετά το ωραίο σέρβις του Παπαγγελόπουλου το 7-8. Άσχημο χτύπημα του Ράιτς για το 10-9 οι γηπεδούχοι. Ο Στερν ισοφάρισε σε 10-10, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν στο διάστημα αυτό να ξεφύγει η μία από την άλλη. Ο Πρωτοψάλτης στην μεγάλη διαγώνιο το 11-11. Λάθος από πλευράς Ράντκε 12-11. Νέος πόντος από τον Πρωτοψάλτη 12-12.  Ο Μπράουν με πρώτο χρόνο το 14-14. Ο Στερν στην μεγάλη διαγώνιο 15-15, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Ο Μαυροβουνιώτης πήρε τον πόντο για το 16-15. Άουτ η μπάλα στην προσπάθεια του Τζιουμάκα 16-16. Άσσος από τον Στερν 16-17. Λάθος των Συριανών με τον Πρωτοψάλτη 17-17. Ο Ράντκε με μπλοκ το 17-18. Ο Τζιουμάκας ισοφάρισε σε 19-19, σε ένα άκρως ισορροπημένο σετ. Ο Παπαγγελόπουλος με πρώτο χρόνο το 19-20. Ο Γάτσης απαντά με δικό του πρώτο χρόνο 20-20. Ο Ράιτς με διπλή προσπάθεια το 20-21. Ο Μαυροβουνιώτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-21. Άσσος από τον Ράιτς σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο 21-23. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Μαυροβουνιώτη 21-24 και ο τεχνικός του Φίλιππου κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε την ομάδα του να μένει πίσω στο σκορ σε πολύ κρίσιμο σημείο τόσο του σετ όσο και του τελικού. Άσσος από τον Ράιτς το 21-25 και ο Φοίνικας ONEX έκανε το 0-2 σετ σετ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Ο Ράιτς ήταν ο παίκτης ο οποίος έκρινε την τελική έκβαση του δεύτερου σετ, καθώς πήγε στο σέρβις με το σκορ να είναι 21-22. Με δύο δικούς του άσσους και με ένα λάθος του Μαυροβουνιώτης το σκορ έγινε 21-25.

3ο σετ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στο τρίτο σετ καθώς κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 στο σκορ. Ο Ράιτς μείωσε για τον Φοίνικα ONEX σε 3-1. Ο Τζιουμάκας στη μικρή διαγώνιο το 4-1, μέσα σε πανηγυρισμούς από τους λιγοστούς θεατές. Ο Τζιουμάκας πήρε το μπλοκ άουτ από τον Πρωτοψάλτη το 5-1 και ο Ιγκόρ Γιούρισιτς κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε την ομάδα του να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση. Τραγικό λάθος από τον Ράιτς 6-1 και οι γηπεδούχοι στο +5. Ο Γάτσης με πρώτο χρόνο έκανε το 7-2. Ο Μαυροβουνιώτης σταμάτησε τον Ράιτς 8-2, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα σ’ αυτό το σημείο το σετ. Νέο λάθος αυτή τη φορά από τον Ράντκε, καθώς έστειλε τη μπάλα στο φιλέ από τη γραμμή του σέρβις 9-3. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στο σέρβις του Πρωτοψάλτη 10-4. Άσσος από τον Μαυροβουνιώτη 11-4. Ο Στερν μείωσε σε 11-5 για τους Συριανούς, με την ομάδα του Φοίνικα να μην μπορεί να βρει λύσεις τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση. Ο Μήλης πέρασε για το σέρβις κι έστειλε τη μπάλα στο φιλέ 12-5. Η διαφορά των επτά πόντων δείχνει την πραγματική εικόνα των δύο ομάδων σ’ αυτό το διάστημα. Ο Στερν μείωσε σε 12-6. Ο Ροντρίγκεζ το 13-6. Ο Γάτσης σε πρώτο χρόνο το 14-7. Ο Παπαγγελόπουλος μετά το πολύ καλό σέρβις του Μπράουν το 14-9. Ο Τζιουμάκας το 15-9.  Ο Μαυροβουνιώτης με μπλοκ το 16-9. Από λάθος σε λάθος οι παίκτες του Φοίνικα ONEX 17-9. Μπλοκ του Τζιουμάκα πάνω στον Πρωτοψάλτη ο οποίος δεν μπορεί να βγάλει μία επίθεση 18-9 και τάιμ άουτ για τον Κροάτη τεχνικό της Συριανής ομάδας. Ο Στερν μείωσε σε 18-10, η πρώτη καλή φάση από πλευράς Φοίνικα ONEX στο τρίτο σετ. Ο Στερν χτυπά ξανά στην κόντρα το 18-11. Ο Στερν στην κόντρα το 19-13. Ο Τζιουμάκας πήρε έναν δύσκολο πόντο για το 20-13. Ο Στερν το 20-14. Ο Μπράουν πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-15. Ο Πρωτοψάλτης μετά από πολύ ώρα πήρε πόντο με μπλοκ άουτ κάνοντας το 23-17. Ο Πρωτοψάλτης με μπλοκ έκανε το 23-18. Φιλέ από τους παίκτες του Φίλιππου Βέροιας 23-19 και ο κ. Τζιουμάκας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ράντκε εύκολα μετά το πολύ καλό σέρβις του Μπράουν το 23-20. Ο Τζιουμάκας πήρε το μπλοκ άουτ 24-20. Ο Πρωτοψάλτης μετά το πολύ καλό σέρβις του Ράντκε το 24-22 και νέο τάιμ άουτ από τον Σωκράτη Τζιουμάκα. Ο Μαυροβουνιώτης πήρε τον πόντο κι έκανε το 25-22 και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο σετ δυνατά και εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των Συριανών. Όταν οι παίκτες του κ. Γιούρισιτς προσπάθησαν να αντιδράσουν ήταν πίσω στο σκορ ακόμη και με οκτώ πόντους και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στους τρεις. Ο Φίλιππος Βέροιας μετά την κατάκτηση του σετ μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

4ο σετ

Φιλέ βρήκε ο Γάτσης και ο Φοίνικας μπροστά στο σκορ με 1-2. Ο Μπράουν πήρε το μπλοκ άουτ για το 2-3. Ο Πρωτοψάλτης στη μικρή διαγώνιο το 3-4. Ο Παπαγγελόπουλος το 3-5. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Τζιουμάκα 3-6 και γρήγορο τάιμ άουτ από τον τεχνικός της Βέροιας. Ο Στερν ήρθε να δώσει λύση στην ομάδα της Σύρου 5-7. Στην κόντρα ο Στερν το 5-8 και το «Πειρατικό» ξανά στο +3. Εκτός αγωνιστικού χώρου το σέρβις του Φερέλ 6-9. Με δύο λάθη των γηπεδούχων το σκορ έγινε 6-11 και ο Σωκράτης Τζιουμάκας κάλεσε και το δεύτερο τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του, ώστε να δώσει τις οδηγίες του στους παίκτες του. Ο Τζιουμάκας πήρε τον πόντο για το 7-11. Άσσος από τον Ράιτς για το 7-13. Ο Στερν με μπλοκ το 7-14, με τους Συριανούς να δείχνουν πως ελέγχουν το σετ. Ο Στερν έχοντας καλή ψυχολογία πήρε έναν πολύ δύσκολο πόντο για την ομάδα του 8-15. Ο Μπράουν με πρώτο χρόνο το 9-16. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Ράιτς 12-17. Ο Πρωτοψάλτης για το 12-18.  Πρώτος χρόνος από τον Φερέλ 13-18. Λάθος από τον Στερν 14-18 και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -4. Ο Στερν στη συνέχεια πήρε το μπλοκ άουτ για το 14-19. Ο Πρωτοψάλτης μετά από δύο απίστευτες άμυνες των Συριανών έκανε το 15-20. Ο Μπράουν με πρώτο χρόνο το 15-21 και ο Φοίνικας ONEX οδεύει προς την κατάκτηση του τροπαίου. Λάθος από πλευράς του Ράντκε 18-21 και οι γηπεδούχοι με ένα σερί 3-0 έχουν μειώσει το σκορ, αναγκάζοντας τον Ιγκόρ Γιούρισιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Μπλοκ πάνω στον Μπράουν από τον Γατση 19-21. Ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ για το 19-22. Ο Μπράουν με μπλοκ έκανε το 19-23. Νέο μπλοκ από τον Μπράουν 19-24. Ο Μπράουν με ωραίο τρόπο έκλεισε το παιχνίδι κάνοντας το 20-25. Τα εύκολα δύσκολα έκανε η ομάδα της Σύρου, καθώς είχε ένα μεγάλο προβάδισμα το οποίο με δικά της λάθη το έχασε. Ο Μπράουν στο τέλος έβαλε τη δική του σφραγίδα τόσο με τα μπλοκ του όσο και με τον πόντο που πήρε κάνοντας το 20-25. Ο Φοίνικας για δεύτερη φορά στην ιστορία του κατέκτησε το League Cup και επιστρέφει στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων με το τρόπαιο στις αποσκευές του.