Το συγκρότημα του κ. Μανωλιτσάκη επικράτησε του Α.Ο. Πεύκης με 70-66 στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής

Διατήρησε το απόλυτο η ομάδα της Μυκόνου

Την 10η νίκη (και πιο σημαντική) σε ισάριθμες αναμετρήσεις σημείωσε ο Α.Ο. Μυκόνου, ο οποίος επικράτησε στο ντέρμπι του 3ου ομίλου με 70-66 του Α.Ο. Πεύκης. Το ντέρμπι κορυφής μεταξύ των δύο ομάδων κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους Κυκλαδίτες πλέον να οδηγούν μόνοι τους την κούρσα του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν απολαυστικό, καθώς τόσο ο Α.Ο. Μυκόνου όσο και η Πεύκη διαθέτουν ποιοτικό ρόστερ, με αθλητές εγνωσμένης αξίας.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, το παιχνίδι κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Μύκονο να κερδίζει την περίοδο με επιμέρους σκορ 22-17.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Μυκόνου μπήκε καλύτερα κι έδειξε να ελέγχει τον ρυθμό, καθώς επικράτησε στην πρώτη περίοδο με 17-13. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν το σύστημα της άμυνας τους σε ζώνη κι έβαλαν πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους. Έκλεισαν τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην ρακέτα τους κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα του κ. Μανωλιτσάκη να προσπαθεί να πετύχει κάποιο καλάθι από μακριά. Η Πεύκη εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων και κατάφερε να μειώσει στο τέλος της περιόδου στον πόντο και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 30-29.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι ντέρμπι καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Η Πεύκη που ανέβασε την απόδοσή της κατάφερε να προηγηθεί στο 24΄ με 37-40, όμως στο 27΄ η Μύκονος μείωσε σε 46-45. Η διαφορά του ενός πόντου παρέμενε με τους φιλοξενούμενους στο 29΄ να είναι  μπροστά με 48-49. Στο σκορ αυτό έμεινε μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, με την Πεύκη να είναι μπροστά με έναν πόντο διαφορά.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πάτησαν γκάζι καθώς δεν ήθελαν με τίποτα να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί οκτώ πόντων (8-0) μέχρι το 37΄ και 11-2 στο 38΄ Μεγάλος πρωταγωνιστής στην αντεπίθεση της Μυκόνου ήταν ο Πάρης Μάρτζος, ο οποίος σημείωσε δύσκολα και κρίσιμα καλάθια. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 68-59 σε ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι, στο τέλος της αναμέτρησης, προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να φέρουν το σκορ στο 68-64. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, αφού 42΄΄ πριν το φινάλε κι όταν η μπάλα "έκαιγε", οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μοιραίο λάθος, αφού έκαναν βήματα κι έχασαν την ευκαιρία για να μπουν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

Α.Ο. Μυκόνου – Α.Ο. Πεύκης 70-66

Δεκάλεπτα: 17 - 13, 13 - 16 ημ. 18 - 19, 22 - 17
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Παπαφωτίου και Χρόνης

Α.Ο. Μυκόνου ( Μανωλιτσάκης): Ονάσογλου 14 (2), Τσάμης 9 (1), Αγγελακόπουλος 3, Μάρτζος 22 (3), Τσιάρας 15 (1), Μακρής, Στάνκοβιτς 2, Καραμανλής, Σαχάς, Πάππας 2, Κατσαρέας 2, Λεβογιάννης

ΑΟ Πεύκης (Κτιστάκης): Λέζος, Τσακίρης 18 (1), Αποστολίδης 10 (1), Κορκοσούρας 5 (1), Καραδολάμης 12, Πατσαντζόπουλος, Φιλιππόπουλος, 4, Τσούπρος 5, Σκάνδαλος 7, Υφαντής, Παπαδάκης, Παπανικολόπουλος 6 (1)

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Χρόνης

Μύκονος ( Μανωλιτσάκης): Ονάσογλου 14(2), Τσάμης 9(1), Αγγελακόπουλος 3, Μάρτζος 22(3), Τσιάρας 15(1), Μακρής, Στάνκοβιτς 2, Καραμανλής, Σαχάς, Πάππας 2, Κατσαρέας 2, Λεβογιάννης.

Πεύκη (Κτιστάκης): Λέζος, Τσακίρης 18(1), Αποστολίδης 10(1), Κορκοσούρας 5(1), Καραδολάμης 12, Πατσαντζόπουλος, Φιλιππόπουλος, 4, Τσούπρος 5, Σκάνδαλος 7, Υφαντής, Παπαδάκης, Παπανικολόπουλος 6(1).

Δεκάλεπτα ήταν: 13-16, 21-28, 33-52, 57-67

Διαιτητές: Νικολάου, Τσατταλιού

Δικαίου (Τζομάκας): Βάση 2, Δρόσος Μ. 3(1), Τρύπας 12(1), Τριτσάρης 8(1), Παρβαντώνης 8(2), Χατζησταμάτης 16(1), Δρόσος Π. 1, Λάμπρου 4, Καραθωμάς, Χατζηγιακουμής 3(1), Καλής.

Νίκη(Ζωντός): Πετρίδης, Βαφιάς 18(2), Χατζηχαραλάμπους 8(2), Γεωργακόπουλος 10, Κυπριτζόγλου 16(2), Τσιάτσιος 1, Δέλλιος 14, Μαυρομανωλάκης.

Δεκάλεπτα: 15-18, 28-38, 50-50, 71-70

Διαιτητές: Χουγιάζος, Καραμπιτσάκος

Χαλάνδρι (Στεφανάκης, Αναγνώστου): Κονδύλης 15(1), Πασχαλίδης 6(2), Αθανασιάδης, Δεμέναγας 8(2), Δημητριάδης 6, Μωραΐτης 5, Παπαδόπουλος, Αμπελάς, Παππάς 1, Φρίμας, Φωτόπουλος 23(3).

Ερμιονίδα (Καλδιτζάκης, Ζώτος): Ευστρατίου 2, Χονδρόπουλος 27(5), Μπινιάρης 4, Τσιαμπάς 11(1), Πουλής Α. 10(2), Ζώτος, Ευστρατίου 16, Πουλής Ι..

Διαιτητές: Λάμπος, Κωστής

Δεκάλεπτα: 22-21, 33-44, 48-64, 57-88

Ποσειδώνας (Νταλίπης): Γιαννουκάκος, Πατουχέας 8, Μανωλάκος, Τσιλομελέτης 23(3), Τουργέλης, Τσαούσης, Σακελλάρης 23, Παπαγεωργίου 3.

Πέρα (Χολέβας): Δούβλης 12, Τασόπουλος 2, Πρόγκας 3(1), Βλάχος 10(1), Σιδηρόπουλος 2, Κακαργιάς 18(2), Σπέντζος 11(1), Δημητρίου 2, Δαλαμπέκης  8, Κρανιάς 15(1).

Δεκάλεπτα: 21-20, 46-45, 69-57, 84-76

Διαιτητές :Κοντογιάννης, Τζιμινίδης

Αγία Παρασκευή (Χατζηπανηγύρης) : Άρχος 12(2), Φωτητζόγλου 16, Σιλιτζήρης 2, Αγόρης 18(4), Παρασκευόπουλος, Ζερβός 6, Δρικόγιας 7(1), Τζέμης 2, Παπάς 21(2).

Ελευθερία (Σίμος): Κρεμαστούλης 14(3), Παπαγεωργίου 9(1), Παυλιάς, Παλουκάκος 3(1), Γιαμπάνης 14(3), Κωνσταντινάκος 5(1), Κολοφώτης 8, Βασιλόπουλος 4, Κιούσης 9(2), Κατσόγιαννης 10.

ΑΟ Μυκόνου-ΑΟ Ερμ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι ντέρμπι καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Η Πεύκη που ανέβασε την απόδοσή της κατάφερε να προηγηθεί στο 24΄ με 37-40, όμως στο 27΄ η Μύκονος μείωσε σε 46-45. Η διαφορά του ενός πόντου παρέμενε με τους φιλοξενούμενους στο 29΄ να είναι μπροστά με 48-49. Στο σκορ αυτό έμεινε μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, με την Πεύκη να είναι μπροστά με έναν πόντο διαφορά.

Δεκάλεπτα: 17 - 13, 13 - 16 ημ. 18 - 19, 22 - 17

Α.Ο. Μυκόνου ( Μανωλιτσάκης): Ονάσογλου 14 (2), Τσάμης 9 (1), Αγγελακόπουλος 3, Μάρτζος 22 (3), Τσιάρας 15 (1), Μακρής, Στάνκοβιτς 2, Καραμανλής, Σαχάς, Πάππας 2, Κατσαρέας 2, Λεβογιάννης

ΑΟ Πεύκης (Κτιστάκης): Λέζος, Τσακίρης 18 (1), Αποστολίδης 10 (1), Κορκοσούρας 5 (1), Καραδολάμης 12, Πατσαντζόπουλος, Φιλιππόπουλος, 4, Τσούπρος 5, Σκάνδαλος 7, Υφαντής, Παπαδάκης, Παπανικολόπουλος 6 (1)

3ος Όμιλος – 11η αγωνιστική

Μύκονος (Μανωλιτσάκης): Ονάσογλου 14 (2), Τσάμης 9 (1), Αγγελακόπουλος 3, Μάρτζος 22 (3), Τσιάρας 15 (1), Μακρής, Στάνκοβιτς 2, Καραμανλής, Σαχάς, Πάππας 2, Κατσαρέας 2, Λεβογιάννης.

Πεύκη (Κτιστάκης): Λέζος, Τσακίρης 18 (1), Αποστολίδης 10 (1), Κορκοσούρας 5 (1), Καραδολάμης 12, Πατσαντζόπουλος, Φιλιππόπουλος, 4, Τσούπρος 5, Σκάνδαλος 7, Υφαντής, Παπαδάκης, Παπανικολόπουλος 6 (1).

Δικαίου (Τζομάκας): Βάση 2, Δρόσος Μ. 3 (1), Τρύπας 12 (1), Τριτσάρης 8 (1), Παρβαντώνης 8 (2), Χατζησταμάτης 16 (1), Δρόσος Π. 1, Λάμπρου 4, Καραθωμάς, Χατζηγιακουμής 3 (1), Καλής.

Νίκη (Ζωντός): Πετρίδης, Βαφιάς 18 (2), Χατζηχαραλάμπους 8 (2), Γεωργακόπουλος 10, Κυπριτζόγλου 16 (2), Τσιάτσιος 1, Δέλλιος 14, Μαυρομανωλάκης.

Χαλάνδρι (Στεφανάκης, Αναγνώστου): Κονδύλης 15 (1), Πασχαλίδης 6 (2), Αθανασιάδης, Δεμέναγας 8 (2), Δημητριάδης 6, Μωραΐτης 5, Παπαδόπουλος, Αμπελάς, Παππάς 1, Φρίμας, Φωτόπουλος 23 (3).

Ερμιονίδα (Καλδιτζάκης, Ζώτος): Ευστρατίου 2, Χονδρόπουλος 27 (5), Μπινιάρης 4, Τσιαμπάς 11 (1), Πουλής Α. 10 (2), Ζώτος, Ευστρατίου 16, Πουλής Ι..

Ποσειδώνας (Νταλίπης): Γιαννουκάκος, Πατουχέας 8, Μανωλάκος, Τσιλομελέτης 23 (3), Τουργέλης, Τσαούσης, Σακελλάρης 23, Παπαγεωργίου 3.

Πέρα (Χολέβας): Δούβλης 12, Τασόπουλος 2, Πρόγκας 3 (1), Βλάχος 10 (1), Σιδηρόπουλος 2, Κακαργιάς 18 (2), Σπέντζος 11 (1), Δημητρίου 2, Δαλαμπέκης 8, Κρανιάς 15 (1).

Αγία Παρασκευή (Χατζηπανηγύρης): Άρχος 12 (2), Φωτητζόγλου 16, Σιλιτζήρης 2, Αγόρης 18 (4), Παρασκευόπουλος, Ζερβός 6, Δρικόγιας 7 (1), Τζέμης 2, Παπάς 21 (2).

Ελευθερία (Σίμος): Κρεμαστούλης 14 (3), Παπαγεωργίου 9(1), Παυλιάς, Παλουκάκος 3 (1), Γιαμπάνης 14 (3), Κωνσταντινάκος 5 (1), Κολοφώτης 8, Βασιλόπουλος 4, Κιούσης 9 (2), Κατσόγιαννης 10.