Το συγκρότημα του κ. Τσιομπάνη επικράτησε με 51-45 του ΤΑΚ Περιστεριώνα

Σεφτέ στις νίκες έκανε ο Α.Ο. Ερμούπολης

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα των παίδων σημείωσε ο Α.Ο. Ερμούπολης επικρατώντας του ΤΑΚ Περιστεριώνα με 51-45. Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο ανοικτό γήπεδο του Αθλητικού κέντρου καθώς στην Β΄ κλειστή αίθουσα έχουν ξεκινήσει τα αναμενόμενα έργα.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό μέρος, το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ καλό, με τις δύο ομάδες να έχουν ουσιαστικά από ένα ημίχρονο.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με μόλις έναν πόντο (13-14) στο τέλος της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ισορροπίες άλλαξαν με τους φιλοξενούμενους να πατούν γκάζι και να ξεφεύγουν στο σκορ με 19-28. Με τη διαφορά των εννέα πόντων το συγκρότημα του κ. Βιδάλη πήγε στους πάγκους για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι παίκτες του Λάζαρου Τσιομπάνη ανέβασαν την απόδοσή τους και αρχικά μείωσαν σε 37-39. Στην τελευταία περίοδο οι Συριανοί, με την ψυχολογία στα ύψη, έκαναν σερί 14-6 και επικράτησαν με 51-45, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Α.Ο. Ερμούπολης – ΤΑΚ Περιστεριώνας 51-45

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Ρούσσος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 19-28 (ημίχρονο), 37-39, 51-45

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Λαζ. Τσιομπάνης): Τσιομπάνης Αλκ. 29, Τσιομπάνης Φ., Πρίντεζης 5, Σαμψωνίδης, Δαλέζιος, Μπόνης 2, Σταχτάς, Κάπελλας 10, Δριλλάκης, Φαχίμ 2, Κόκκαλης, Βαμβακούσης 3.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Γιαννίτσης, Κλαυδιανός, Ψάρρος 5, Δεσύπρης, Μαχμούτι 7 (1), Παπαευθυμίου 3 (1), Παρασκευάς, Δελλατόλας 4, Μαρκουΐζος 2, Βλαστός 15, Πολυκανδριώτης, Νικολόπουλος 9 (1).