Οι έφηβοι του Περιστεριώνα επικράτησαν του Α.Ο. Ερμούπολης με 70-43

• Πέμπτη, 10 Νοεμβρίου, 2022 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 10 Νοε. 2022 - 18:00

Οι έφηβοι του Περιστεριώνα μετά από ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι επικράτησαν του Α.Ο. Ερμούπολης με 70-43. Η ομάδα της Τήνου ήταν καλύτερη από την έναρξη του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει ως την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Από την πλευρά τους οι αθλητές της Ερμούπολης έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία, όμως πλέον έχουν να αντιμετωπίσουν το γεγονός πως κάνουν προπόνηση σε ανοιχτό χώρο. Η προετοιμασία τους ενόψει των παιχνιδιών γίνονται κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες κι αυτό μπορεί να έχει και επίπτωση στο παιχνίδι.

Τώρα, όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, ο Περιστεριώνας ήταν σταθερά καλός και απέκτησε το προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με οκτώ πόντους 18-10. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους προσπάθησαν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο να κρατήσουν τη διαφορά σε μικρά επίπεδα έτσι ώστε να έχουν ελπίδες στη συνέχεια. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 37-24. Η ομάδα του Αντώνη Βιδάλη με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου «πάτησαν γκάζι» καθώς θέλησαν να κλειδώσουν όσο πιο νωρίς γίνεται τη νίκη. Η διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου ανέβηκε σε διψήφια διαφορά καθώς ο Περιστεριώνας προηγήθηκε με 55-31. Η εικόνα του ματς στη συνέχεια δεν άλλαξε καθώς οι γηπεδούχοι εκτός της διαφοράς, απέκτησαν και καλύτερη ψυχολογία και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 70-43.

ΤΑΚ Περιστεριωνας - ΑΟ Ερμούπολης 70-43

Διαιτητές: Οικονόμου, Τσικούρας.

Δεκάλεπτα: 18-10, 37-24, 55-31, 70-43.

ΤΑΚ Περιστεριωνας (Βιδάλης): Ψαρρος 2, Χατζιρης 2, Νικολοπουλος 6, Βλαστός 6, Δελατόλας, Παντζι 22 (1), Φώσκολος 3 (1), Χαρικιοπουλος, Μαρκουιζος 3, Παρασκευας, Χαλαρης 6, Σακελλαρόπουλος 20 (2).

ΑΟ Ερμουπολης (Αραβοσιτας): Στρογγυλής 3, Πριντεζης 8(1), Τσιομπανης-Κοντέλλης Ρ. 2, Τσιομπανης-Κοντέλλης Α. 13 (1), Μπονης 2, Δαλεζιος 5 (1), Κοκκαλης, Καπελλας 3, Συαχτας 2, Φαχιμ 1, Βαμβακούσης 4, Καλιακατσος.