Η ομάδα της Σύρου επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης του League Cup

Επιβλητικός ο Φοίνικας Σύρου ONEX

• Τρίτη, 17 Ιανουαρίου, 2023 - 23:33
  • /   Eνημέρωση: 19 Ιαν. 2023 - 0:00

Ο Φοίνικας Σύρου ONEX ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου αγώνα της ημιτελικής φάση τους League Cup. Το «Πειρατικό» επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του θεσμού. Οι Συριανοί ήταν καλύτερη κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Ολυμπιακού.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους Συριανούς καθώς προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ και δεν το έβαλαν κάτω ακόμη κι όταν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1.

Πλέον το συγκρότημα της Σύρου χρειάζεται μόλις δύο σετ για να προκριθεί στον τελικό. Ο επαναληπτικός θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο στο Ρέντη.

Ο αγώνας

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά καθώς προηγήθηκαν με 12-8 και ο τεχνικός του Ολυμπιακού κάλεσε τάιμ άουτ. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση από πλευράς Ολυμπιακού και η διαφορά στο +5 για τον Φοίνικα Σύρου 14-9. Ο Κουμεντάκης στην κόντρα μείωσε σε 14-11. Επαφή με το φιλέ ο Τράβιτσα για το 15-11. Ο Κλίκεμπεργκ πήρε τον πόντο και ο κ. Τζουλιάνι κάλεσε το δεύτερό του τάιμ άουτ στο πρώτο σετ. Εκτός αγωνιστικού χώρου το σέρβις από τον Ολυμπιακού και το σκορ έκανε το 21-17. Άσσος από τον Φρομ και το «Πειρατικό» κοντά στο 1-0 (23-19). Ο Τράβιτσα μετά από φάση διαρκείας μείωσε σε 23-20. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-21 και ο κ. Σένισιτς κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ, ώστε να δώσει εκ νέου οδηγίες στους παίκτες του. Ο Μιχάλιβιτς με επίθεση στην ευθεία έκανε το 24-21. Πρώτος χρόνος από τον Χιντάλγκο 24-22. Ο Μιχάλοβιτς έκανε το 25-22 και ο Φοίνικας Σύρου ONEX μπήκε με το… δεξί στο παιχνίδι ανοίγοντας το σκορ στο παιχνίδι (1-0).

Ο Στερν άνοιξε το σκορ στο δεύτερο σετ για τον Ολυμπιακό (0-1). Ο Μιχάλοβιτς απάντησε άμεσα με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο 1-1. Με εντυπωσιακό μπλοκ από τον Χαραλαμπίδη το 2-1. Ο Χαραλαμπίδης πήρε το μπλοκ άουτ και το σκορ έγινε 4-2 με τους Συριανούς να μπαίνουν καλά και στο δεύτερο σετ. Ο Λινάρδος σταμάτησε τον Χαραλαμπίδη κι έκανε το 4-5, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 0-3. Άσσος από τον Φρομ για το 6-6. Ο Μιχάλοβιτς μείωσε σε 7-8. Ο Χαραλαμπίδης σταμάτησε τον Στερν και το «Πειρατικό» μείωσε σε 11-12. Ο Μιχάλοβιτς μείωσε σε 13-15. Ο Ολυμπιακός σ’ αυτό το κομμάτι του σετ διατηρεί το προβάδισμα και τους Συριανούς να πιέζουν για να μειώσουν. Ο Κλίκεμπεργκ έσπασε το διπλό μπλοκ του Ολυμπιακού για το 16-18. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ από την πλευρά του Ολυμπιακού πάνω στον Μιχάλοβιτς οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με τέσσερις πόντους (17-21). Ο Κουμεντάκης με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 19-23. Κοντά στο 1-1 μετά το μπλοκ πάνω στον Κλίκεμπεργκ. Ο Στερν έκανε το 20-25 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ για τον Ολυμπιακό.

Με συνεχόμενα μπλοκ ο Παγιένκ και Λινάρδο ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2. Οι Συριανοί δεν μπορούν να τελειώσουν στο ξεκίνημα του τρίτου σετ τις φάσεις και ο Ολυμπιακός απέκτησε διαφορά τεσσάρων πόντων 1-5. Ο Φρομ πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικας Σύρου μείωσε σε 5-7. Ένα μπλοκ κι ένα λάθος από πλευράς Ολυμπιακού ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 8-8, με τους γηπεδούχους να έχουν ισορροπήσει το σετ, έπειτα το αρχικό μουδιασμένο ξεκίνημα. Άσσος από τον Κουμεντάκη και οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν και πάλι τη διαφορά ξεφεύγοντας με τρεις 9-12. Ο Φοίνικας δεν έβγαλε σωστή άμυνα και ο Παγιένκ το 10-14. Ο Φρομ μείωσε σε 12-15. Ο Μιχάλοβιτς στην κόντρα και το «πειρατικό» μείωσε στον  πόντο τη διαφορά 15-16. Ο Φρομ με άσσο έκανε το 16-16 και ο κ. Τζουλιάνι κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ. Δεύτερος συνεχόμενος άσσος από τον Φρομ και ο Φοίνικας πέρασε μπροστά στο σκορ 17-16. Με κορυφαίο τον Φρομ οι Συριανοί το 20-18. Ο Παπαλεξίου με μπλοκ έκανε το 21-18. Νέος άσσος από τους Συριανούς με τον Γαλιώτο το 22-18 και οι Συριανοί τρέχουν ένα σερί 10-2. Ο Μιχάλοβιτς έκανε το 23-20. Ο Φρομ πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-20. Ο Παπαγγελόπουλος έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου και ο Φοίνικας Σύρου ONEX έκανε το 25-21 και πήρε και πάλι το προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Με εντυπωσιακές άμυνες κι από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το τέταρτο σετ. Ο Φοίνικας έπειτα από φάση διαρκείας με μπλοκ ισοφάρισε σε 2-2 και στη συνέχεια με άσσο του Μιχάλοβιτς πέρασε μπροστά στο σκορ με 3-2. Οι δυο ομάδες στη συνέχεια πήγαιναν πόντο – πόντο, έως το σημείο που ο Φρομ με επίθεση στην κόντρα έκανε το 15-13. Ο κ. Τζουλιάνι στη συνέχεια κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε την ομάδα του να μένει πίσω με δύο πόντους. Ο Χαραλαμπίδης με άσσο έκανε το 17-14. Ο Στερν έσπασε το διπλό μπλοκ του Φοίνικα για το 17-15. Ο Φρομ ήρθε από την πάιπ για το 18-15. Ο Παπαλεξίου με μπλοκ έκανε το 20-15 με τους Συριανούς να ξεφεύγουν με πέντε πόντους. Ο Χιντάλγκο μείωσε σε 20-16, έπειτα  ε επίθεση στην ευθεία. Με άσσο ο Λινάρδος μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 20-18 και ταυτόχρονα τρέχουν σερί 0-3. Ο Μιχάλοβιτς στην μικρή διαγώνιο το 21-18. Ο Μιχάλοβιτς πήρε την αλλαγή για το 22-19. Ο Χιντάλκο με άσσο μείωσε ακόμη περισσότερο για τους φιλοξενούμενους 22-21. Ο Κουμεντάκης έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου και ο Φοίνικας το 23-21. Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ πάνω στον Κουμεντάκη έκανε το 24-21 και οι Συριανοί μία ανάσα από τη νίκη. Ο Στερν μείωσε σε 24-22 έπειτα την επίθεση στην ευθεία. Ο Φρομ νίκη το διπλό μπλοκ του Ολυμπιακού έκανε το 25-22 και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης μετά το 3-1.

Φοίνικας Σύρου – Ολυμπιακός 3-1

Τα σετ: (25-22, 20-25, 25-21, 25-22) σε 112′.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-22

2ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 5-8, 12-16, 21-18, 25-21

4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 25-22

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 18 (15/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 10 (2/7 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 6 (4/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 20% άριστες), Γαλιώτος 3 (1/3 επ., 2 άσσος), Φρομ 18 (13/35 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 24% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 40% υπ. – 13% άριστες), Σωνάκης (λ), Ιερεζουέλο, Ρουμελιωτάκης 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος 2 (2/4επ.), Μανωλάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 13 (9/13 επ., 4 μπλοκ), Στερν 23 (20/41 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (7/29 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 52% άριστες), Τράβιτσα 3 (3/5 επ.), Λινάρδος 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 9 (6/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 55% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 55% υπ. – 36% άριστες), Χανδρινός 7 (6/17επ., 1 άσσος, 54%υπ., 50%άρ.), Παπαγγελόπουλος, Ζουπάνι, Δαλακούρας.

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 11 άσσους, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.