Αναλυτικά τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής της Volleyleague

Πέρασε από την Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ

Στο πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής της Volleyleague εκτός από το παιχνίδι του Φοίνικα με τον Ολυμπιακό, ήταν και ο αγώνας των δύο δικεφάλων, του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ. Βέβαια το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ της Συριανής ομάδας με τους ερυθρόλευκους, επισκίαζε όλα τα άλλα. Το “Πειρατικό” όπως είναι γνωστό μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που δικαιολόγησε με τον καλύτερο τρόπο τον χαρακτηρισμό ντέρμπι, επικράτησε με 3-2 και σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Επίσης μεγάλο παιχνίδι ήταν κι αυτό που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη μεταξύ του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ. Μπορεί οι κιτρινόμαυροι να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, όμως κατάφεραν στη συνέχεια να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάρουν μία πολύ μεγάλη νίκη και να παραμείνουν αήττητοι στο πρωτάθλημα.

Το απόλυτο των βαθμών το έχει μόνο μία ομάδα κι αυτή είναι η Κηφισιά που πέρασε από το Αιγίνιο επικρατώντας της Νίκης 3-0 σετ. Τέλος, το παιχνίδι που έκλεισε τη δεύτερη αγωνιστική ήταν αυτό μεταξύ του Παναθηναϊκού με τον Παμβοχαϊκό. Οι πράσινοι για δεύτερη συνεχή χρονιά δείχνουν να μην ξεκινούν καλά το πρωτάθλημα, αφού γνώρισαν την ήττα με 3-0 σετ. Ο Παναθηναϊκός μαζί με τη Νίκη Αιγινίου είναι οι δύο ομάδες που έχουν μηδέν βαθμούς.