Ήττα από τον Αίολο Αγυιάς ο ΑΠΑΣ Νάξου

Ανώδυνη ήττα για τον ΑΠΑΣ Τα Φανάρια από τον Αίολο Αγυιάς με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 86-77. Η ομάδα της Νάξου, αν και προσπάθησε να πάρει ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα, δεν τα κατάφερε.

Τώρα όσο αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, η ομάδα της Αγυιάς ήταν στις λεπτομέρειες καλύτερη και πήρε μία δίκαιη νίκη. Η ομάδα της Νάξου αρχικά μείωσε σε 54-52, όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 13-0 ξέφυγαν στο σκορ και πήραν τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 24-21 και στο ημίχρονο πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά εννέα πόντων (45-36). Από την πλευρά του ο ΑΠΑΣ Νάξου, όπως αναφέρουμε παραπάνω, έκανε τη δική του… επίθεση μείωσε σε 54-52, όμως αυτή δεν ήταν αρκετή, καθώς ο Αίολος είχε άμεση απάντηση. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 13-0, ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (69-77) και στη συνέχεια έλεγξαν τον ρυθμό μέχρι το τέλος.

Αίολος Αγυιάς – Φανάρια Νάξου 86-77

Διαιτητές: Στρέμπας-Μαρτινάκος-Παπαγεωργίου.
Τα Δεκάλεπτα: 24-21, 45-36, 69-57, 86-77.

Αίολος Αγυιάς (Ανδρέας Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 18, Πλώτας 16 (2), Γιαννικόπουλος, Νιφόρας 14 (2), Θανόπουλος 14 (1), Παπαφωτίου 12 (2), Γκάτζιος 4, Δ. Λυμπέρης 8 (2).
Φανάρια Νάξου (Ρουμελιώτης): Μιλεντίγεβιτς 19 (3), Ντόκιτς 5 (1), Ζαραϊδώνης 3, Χαρούνι 10, Αναγνωστόπουλος 21, Στάθης 7 (1), Μπακέας 9 (1), Λάκοβ 3.